Mexičané chytili Okatou ručku, krvelačného bosse mafie

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 8. 2011 22:10
Bývalý mariňák založil drogový gang. Na svědomí má přes 600 vražd
Oscar Osvald Garcia Montoya na tiskové konferenci.
Oscar Osvald Garcia Montoya na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Mexico City - Mexické policii se podařilo chytit velkou rybu. Ve čtvrtek dopadla obávaného mafiánského bosse Oscara Osvalda Garciu Montoyu, který se podle prokuratury přiznal k vraždám více než šesti stovek lidí.

Šestatřicetiletý Montoya, který před lety zběhl do mexického námořnictva, patřil k nejnebezpečnějším a nejmocnějším zločincům na americkém kontinentu.

Prodělal dokonce výcvik u elitního útvaru guatemalské armády.

Jeho gang, nazývaný Okatá ručka, ovládal podstatnou část obchodu s drogami na severu Mexika, odkud se narkotika, především kokain, pašují do Spojených států.

Název gangu vznikl z přezdívky jeho šéfa, jemuž se přezdívalo El Compayito nebo Okatá ručka podle známé mexické postavičky maňáska s očima.

S překupnictvím a pašováním drog se v poslední době v Mexiku pojí nebývalé násilí, což má do velké míry na svědomí právě Montoyův gang.

Nepohodlné lidi narkomafie bez skrupulí popravovala a neváhala při tom používat obzvláště kruté metody. Na pokyn bosse byly obětem usekávány hlavy. Ty pak gang pohazoval na předměstí mexické metropole.

Prostě převlékl dres

Když El Compayito utekl z armády, našel uplatnění jako osobní strážce bohatých gangsterů. Kryl záda i vrchnímu katovi gangu bratrů Beltrán-Leyvů - Edgaru Valdezovi, známého také jako La Barbie.

Poté, co mexická policie Valdeze a další špičky gangu minulý rok pozatýkala, se Oscar Montoya rozhodl založit si vlastní mafii.

"Během prvních výslechů El Compayito přiznal, že se přímo podílel na nejméně 300 vraždách a nejméně dalších 300 jich nařídil," řekl novinářům na zvláštní tiskové konferenci mexický generální prokurátor Alfredo Castillo. Před novináři vystupoval El Compayito klidně a zdálo se, že si publicitu užívá.

Těsně vedle

Od roku 2006, kdy mexický prezident Felipe Calderón vyhlásil narkomafii válku, zahynulo v zemi násilnou smrtí víc než 42 tisíc lidí.

Dopadení jednoho z nejhledanějších mafiánů je tedy pro polici bezpochyby obrovským úspěchem. Zákrok se ale neobešel bez menší ostudy.

První pokus totiž nevyšel. Zvláštní jednotka se spletla a razii na jižním předměstí Mexiko City provedla v jiných domech, než zamýšlela

Komando tak nepřekvapilo krvelačného mafiána, ale uznávaného básníka Efraina Bartolomeho, který spolu s manželkou, známou spisovatelkou Guadalupe Belmontesovou, odpočíval ve svém domě.

"Řvali a mířili na nás zbraněmi. Pak mého manžela praštili do hlavy, povalili nás a křičeli, kde jsou zbraně, kde jsou zbraně?! Po chvíli beze slova odešli," popsala spisovatelka otřesnou zkušenost s mexickou zásahovou jednotkou. Generální prokurátor se na tiskové konferenci manželům omluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy