Guvernér Texasu schválil nejvíc poprav. Spí ale klidně

Václav Viták
14. 9. 2011 21:40
Guvernér Perry za jedenáct let pouze jednou povolil odklad popravy
Perry schvaluje popravy jako na běžícím pásu.
Perry schvaluje popravy jako na běžícím pásu. | Foto: Reuters

New York, Houston - Texaský guvernér Rick Perry, který usiluje o republikánskou nominaci na úřad prezidenta, je nemilosrdným zastáncem trestu smrti a svým postojem se nijak netají.

V Texasu bylo od roku 2000, kdy se stal poprvé jeho guvernérem, popraveno celkem 234 odsouzenců na smrt. Perry schválil více poprav než kterýkoli jiný činitel v moderní americké historii.

Během příštích sedmi dnů má přitom být vykonán trest smrti na dalších třech odsouzencích. To je mimořádný počet i na Texas, jenž v počtu poprav suverénně vede nad všemi státy unie, které mají ve své legislativě kapitální trest.

Když Perry během debaty prezidentských kandidátů minulý týden dostal od moderátora otázku, zda se někdy nepřevaluje v posteli z obav, že byl k smrti odsouzen někdo nevinný, odpověděl: "S tímhle jsem nikdy neměl problém."

Perry jakožto texaský guvernér může udělit milost pouze tehdy, když to doporučí Komise pro udělování milostí, jež je součástí texaského ministerstva spravedlnosti.

Pokud komise takový krok nedoporučí, může Perry nařídit jen jednorázový třicetidenní odklad popravy. Za jedenáct let ve funkci ale využil této možnosti pouze jednou.

Kontroverzní popravy

V noci ze středy na čtvrtek má dostat smrtelnou injekci, jíž se v Texasu popravuje, odsouzenec černé pleti jménem Duane Buck. Porota nad ním vynesla rozsudek smrti na základě svědectví soudního znalce v oboru psychologie, který vypověděl, že u černochů se častěji vyskytují případy násilného chování.

Dnes osmačtyřicetiletý Buck zastřelil v roce 1995 ze žárlivosti svou bývalou přítelkyni a jejího nového milence. Při činu byl opilý. Není pochyb, že střelcem byl on, za zločin z vášně však mohl dostat jen doživotí.

Obžaloba ale využila svědectví psychologa a přesvědčila porotu, že Buck je nezvladatelným nebezpečím pro společnost.

Buckova právní zástupkyně žádá Perryho, aby odložil popravu jejího klienta, a umožnil tak nové projednání jeho případu. Odvolává se na americkou ústavu a na právo obžalovaného nebýt souzen podle barvy pleti.

Perry zřejmě ale souhlas k odkladu trestu smrti pro Bucka nedá.

Rojas nedostal šanci

Skutečnost, jak nemilosrdný je texaský guvernér, dokládá jeden případ z roku 2002. Tehdy byl popraven muž jménem Leonard Uresti Rojas, odsouzený v roce 1996 k trestu smrti za vraždu své ženy a svého bratra.

Poprava injekcí (ilustrační foto).
Poprava injekcí (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Rojasovi přidělený právník, který měl jeho jménem podat žádost o milost, byl závislý na drogách a promeškal zákonem stanovenou lhůtu.

Krátce před Rojasovou popravou převzali tento případ jiní právní zástupci a požádali Perryho o její odklad s poukazem na profesní a lidské selhání svého předchůdce.

Perry odmítl a podobných případů už byla v Texasu za jeho působení ve funkci guvernéra celá řada.

Perryho přístup jeho prezidentským ambicím ale jen těžko uškodí. Čtyřiašedesát procent Američanů je pro trest smrti a většina amerických voličů bude navíc podle expertů v prezidentské kampani vnímat tuto otázku jako okrajovou.

 

Právě se děje

Další zprávy