Periskop: Rijád pustí Nigerijce do Mekky, navzdory ebole

Živě
Pondělí 8. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu. Izrael je na útok Islámského státu připraven
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Nigerijcům vstup povolen

I přes strach z eboly Saúdská Arábie nezakázala muslimům z Nigérie podniknout letošní pouť do Mekky – takzvanou "hadždž", která je jedním z pěti pilířů islámu. Podle WHO smrtící virus v této africké zemi zabil už osm lidí.

Poutníkům z hůře zasažených zemí Rijád nicméně pouť do svatého města na západě Saúdské Arábie zakázal - v dubnu oznámil, že jim nebude vydávat víza. Jmenovitě jde o věřící ze Sierry Leone, Libérie a Guineje, informovala agentura Reuters.

Do Mekky každoročně cestují miliony muslimů, letos se pouť uskuteční v říjnu.

Amazonské indiány ohrožují turisté

Turisté mají možná dobré úmysly, avšak to neznamená, že jejich výpravy za amazonskými indiány z kmene jsou dobrý nápad. Cílem účastníků těchto pochybných safari je vyfotografovat si ty, kdo se rozhodli uchovat si svou izolovanost od zbytku světa. Kmeny žijící mimo civilizaci jsou mimořádně citlivé na nemoci, s nimiž si ostatní bez nesnází poradí. Chřipka a malárie například zdevastovaly příslušníky kmene Zo´é v severní Brazílii, když si v 80. letech poblíž jejich teritoria zřídili hlavní stan křesťanští misionáři.

Foto: Reuters

Obroda slávy Sovětského svazu

Na severovýchodě Moskvy vstává znovu z ruin sovětský ráj: Výstava úspěchů národního hospodářství, gigantická vitrína výdobytků komunismu, založená v roce 1939. Od rozpadu Sovětského svazu před 23 lety začala chátrat, teď se ale návštěvníci procházejí po obnovených cestách mezi pavilony a fontánami a navštěvují vědecké expozice či pouťové atrakce v prostoru za obrovitým triumfálním obloukem, který označuje vstup do parku.

Foto: Aktuálně.cz

Stoletý sprinter

Hidekiči Mijazaki se usmívá na svět. Tento Japonec chce soupeřit s Usainem Boltem, tedy s nejrychlejším mužem na světě. Je tu ale jeden malý detail: panu Mijazakimu je sto čtyři let. Jestliže jamajský běžec sbírá tituly a světové či olympijské rekordy, může se malý pan Mijazaki, který měří 153 centimetrů a váží 42 kilogramů, pochlubit, že drží světový rekord v běhu na sto metrů v kategorii stoletých: 29,83 sekundy. Kamarádi mu proto říkají Golden Bolt.

Brit Dasaolu při sprintu na ME v atletice 2014
Brit Dasaolu při sprintu na ME v atletice 2014 | Foto: Reuters

Tábory pro malé císaře

V Číně provozují vojenské tábory pro rozmazlené děti. "Malé císaře", jak se jim tu přezdívá, vytvořila převážně dlouhodobá čínská politika jednoho dítěte. Takových zhýčkaných dětí jsou v zemi miliony; některé z nich jejich rodiče posílají do vojenských táborů, kde se mají naučit disciplíně a věcem potřebným pro život. Učitelé a vychovatelé si na rozmazlené čínské děti stěžují již dlouhé roky.

Reportér Reuters v čínském městě Xining zachytil děcko připravené na festival ~~Shehuo~~ . Maska připomíná jednu z postav čínské mytologie.
Reportér Reuters v čínském městě Xining zachytil děcko připravené na festival ~~Shehuo~~ . Maska připomíná jednu z postav čínské mytologie. | Foto: Reuters

Za znásilnění trest smrti

Trest smrti v neděli vynesl afghánský soudce nad sedmi muži, kteří hromadně znásilnili čtyři ženy. Informovala o tom dnes agentura AFP. Případ vyvolal v zemi velké pobouření a připomněl, jakému násilí ženy v Afghánistánu nadále čelí navzdory reformám přijatým po pádu režimu islámského hnutí Tálibán.

Výstava honu na bin Ládina

V muzeu věnovaném obětem teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku nově vystavují i předměty spojené s následnou honbou na teroristického vůdce Usámu bin Ládina. Mezi exponáty je například oblečení, které měl na sobě jeden z příslušníků elitní námořní jednotky Navy SEALs při dopadení a usmrcení vůdce teroristické sítě Al-Káida v květnu 2011, napsala agentura AP. V muzeu věnovaném obětem teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku nově vystavují i předměty spojené s následnou honbou na teroristického vůdce Usámu bin Ládina.  

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2014 14:22
 

Právě se děje

Další zprávy