Periskop: Pistoriovi vrátili pas, může závodit v cizině

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 3. 2013 14:57
Čtvrtek 28. března: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Kypr očeše i účet exprezidenta

Foto: Aktuálně.cz

Jednou z obětí záchranného plánu se na Kypru stal i exprezident George Vassoliou. V den, kdy se na ostrově po bezmála dvou týdnech otevřely banky, prohlásil, že kvůli mimořádnému zdanění "přijde o stovky tisíc eur".

Jeho vyjádření přišlo ve chvíli, kdy se spekuluje o tom, že z účtů odtekly miliardy eur. Nemalé množství peněz si měli do zahraničí ulít politici, kteří o plánech eurozóny věděli s předstihem.

Zatím stále není jasné, jak moc kyperská vláda movitým střadatelům "pustí žilou". Ministr financí se ale už ve středu nechal slyšet, že klienti druhé největší banky Laiki přijdou až o 80 procent vkladů nad 100 tisíc eur.

Spáchal Berezovský sebevraždu?

Foto: Aktuálně.cz

Víkendovou smrt ruského miliardáře Borise Berezovského stále halí nejasnosti.

Byť vše nasvědčuje tomu, že 67letý oligarcha spáchal sebevraždu, podle inspektora Marka Bissella nelze zcela vyloučit, že se na jeho smrti podílel někdo cizí. Stoprocentní jistotu ale vyšetřovatelé budou mít až za několik týdnů po ukončení všech rozborů.

Před soudem, který oficiálně zahájil vyšetřování případu, kromě jiného zaznělo, že Berezovského tělo našel v koupelně jeho bodyguard. Oligarcha měl kolem krku uvázanou smyčku, její zbytek pak zůstal na sprchové tyči.

Pistorius může znovu závodit

Vlajka JAR.
Vlajka JAR. | Foto: Aktuálně.cz

Kenny Oldwage, obhájce jihoafrické sprinterské superstar Oscara Pistoria, dokázal takřka nemožné: přesvědčil soud, aby změnil podmínky kauce.

Šestadvacetiletý paralympik dostal zpátky cestovní pas, a může tedy znovu závodit v zahraničí. A to přesto, že mu za únorové zastřelení přítelkyně Reevy Steenkampové hrozí doživotí.

Dosud musel být slavný atlet pod dohledem probačního úředníka a pravidelně podstupovat testy na drogy a alkohol.

Američané zastrašují KLDR

Vlajka Jižní Koreje
Vlajka Jižní Koreje | Foto: Aktuálně.cz

Přetahovaná mezi Američany a Severokorejci pokračuje. Velení US Air Force neváhalo nad Korejský poloostrov vyslat dvojici "neviditelných" bombardérů B-2 Spirit.

Stroje k "odstrašující misi" odstartovaly z Whitemanovy letecké základny v Missouri a nad jihokorejským územím shodily makety bomb. Následně se vrátily zpátky do USA. Podle armády zvládly celou - bezmála 21 000 kilometrů měřící - trasu bez mezipřistání.

Americký "neviditelný" bombardér B-2 Spirit přelétá nad Jižní Koreou.
Americký "neviditelný" bombardér B-2 Spirit přelétá nad Jižní Koreou. | Foto: Reuters

Zastřel si svého Brita

Vlajka Argentiny.
Vlajka Argentiny. | Foto: Aktuálně.cz

Falklandské ostrovy nedají Argentincům spát. Nic na tom nemění fakt, že se obyvatelé sporného území v jižním Atlantiku nedávno v referendu vyjádřili, že chtějí zůstat pod Velkou Británií.

Vytěžit se z toho snaží argentinská společnost Dattatec, která vytvořila hru Malvinas, novou verzi populární online střílečky Counter Strike, napsala agentura AFP. Ta se odehrává v alternativní realitě, kde Argentina válku z roku 1982 vyhrála. A její policie má na Malvínách (jak Argentinci Falklandům říkají) za úkol likvidovat britské "teroristy".

"Naším záměrem nebylo nikoho urazit, ale věříme, že to pomůže pozvednout zájem o toto důležité téma," vysvětlil mluvčí společnosti Fernando Llorente. Pozitivní ohlasy podle něj prozatím převažují.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Roztržka kvůli Kypru

Vlajka EU.
Vlajka EU. | Foto: Aktuálně.cz

Kontroverzní záchrana Kypru spustila roztržku i mezi vrcholnými představiteli Euroskupiny. Její bývalý šéf (a lucemburský premiér) Jean-Claude Juncker se pustil do svého holandského nástupce Jeroena Dijsselbloema.

Vyčinil mu kvůli prohlášení, že Kypr by mohl být modelem pro řešení potíží dalších zemí eurozóny. "Neměli bychom dávat signál, že bankovní vklady v Evropě by nemusely být v budoucnu jisté. Neměli bychom vyvolávat u investorů dojem, že by neměli uchovávat své peníze v Evropě," řekl Juncker německé televizi ZDF.

Movitým klientům kyperských bank ovšem podobná prohlášení příliš nepomohou. Podle odhadů přijdou až o 80 % svých vkladů.

Miliardy, které nejsou k zahození

Vlajka KLDR.
Vlajka KLDR. | Foto: Aktuálně.cz

Politika je politika, ale byznys je byznys.

To platí i v případě stalinistické Severní Koreje. Ačkoliv režim pod vedením Kim Čong-una demonstrativně ruší smlouvy o neútočení na Jižní Koreu a přestřihává "horké" telefonní linky, průmyslový komplex Kesong, jejž obě země provozují společně, běží podle Soulu dál naplno.

Není se čemu divit, když jeho roční obrat činí zhruba dvě miliardy dolarů a je jedním z mála kanálů, jímž do KLDR proudí západní zboží a peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy