KLDR vyhrožuje válkou.Vypovědět příměří prý ale nemůže

ČTK ČTK
12. 3. 2013 19:06
Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou je teď nejvyšší od roku 2010. K válce by ale němelo dojít
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Severní Korea nemůže jednostranně vypovědět příměří uzavřené po skončení korejské války v roce 1953.

Tvrdí to představitelé Jižní Koreje, kteří zároveň Pchjongjang vyzvali, aby zmírnil rétoriku.

KLDR příměří vypověděla v pondělí, kdy zrušila i všechny dohody o neútočení se svým jižním sousedem a přerušila přímé telefonické spojení, připomíná zpravodajská stanice BBC.

"Jednostranné zrušení nebo ukončení dohody o příměří není dovoleno ani v jejích ustanoveních, ani podle mezinárodního práva," uvedl mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí.

Stejný názor v pondělí vyjádřila také OSN, podle níž nelze dokument vypovědět, protože jej přijalo Valné shromáždění této světové organizace.

Soul dnes dále zdůraznil, že si jednoznačně přeje příměří zachovat a také zesílit konzultace a spolupráci se Spojenými státy a Čínou, kterých se příměří také týká.

Jihokorejci také chtějí, aby jejich severní sousedé přestali činit výhrůžky, které ohrožují stabilitu a mír v regionu.

Pchjongjang v posledních dnech vystupňoval svou tradičně ohnivou rétoriku a pohrozil například totální válkou i jaderným útokem.

Reagoval tak na krok Rady bezpečnosti OSN, která schválila nové sankce, s jejichž pomocí hodlá Severní Koreu trestat za pokusný jaderný výbuch z 12. února letošního roku.

KLDR také tvrdě kritizovala společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států. Proti němu se dnes protestovalo i v Soulu.

Napětí na Korejském poloostrově v posledních dnech dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, kde zabila čtyři osoby.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy