* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Čekání na záchranu
Nemilé překvapení čekalo na dvě desítky turistů, kteří pobývali na ostrově Baffin v kanadské provincii Nunavut.
Oproti plánům se totiž ocitli několik kilometrů od pobřeží, jelikož se s nimi utrhla obrovská kra. "Všichni jsou v pořádku, nikdo nebyl zraněn, nejsou žádné oběti. Mají dostatek zásob," citoval server The Globe and Mail mluvčí záchranářů Yvonne Niegovou.
Nyní podle ní čekají na to, až je vyzvednou vrtulníky.
Eiffelovka zavřela
Návštěvu nejslavnějšího monumentu Paříže prozatím vynechejte.
Na Eiffelovu věž se nedostanete, jelikož její zaměstnanci stávkují. Na tři stovky lidí požadují nejen vyšší mzdy, ale i důstojnější podmínky pro práci.
Gillardová skončí v politice
Australská premiérka Julia Gillardová už není šéfkou labouristické strany. Do čela partaje se po několika letech vrátil Kevin Rudd, kterého ona sama kdysi vystrnadila.
O změně vedení rozhodlo středeční hlasování, v němž Gillardová s Ruddem prohrála 45 ku 57. Měla by tak dodržet slib a po blížících se volbách skončit v politice.
Expremiér Rudd povede partaj do zářijového hlasování, které může labouristům - alespoň podle průzkumů - přinést porážku.
Zemřelo už v Sýrii 100 tisíc lidí?
Boje v Sýrii si za 27 měsíců vyžádaly přes 100 tisíc mrtvých. Tvrdí to alespoň opozice, která se snaží svrhnout režim prezidenta Bašára Asada.
Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) tvoří více než třetinu obětí civilisté, 18 000 povstalci a 25 000 členové bezpečnostních složek. Mezi civilisty bylo 3330 žen a na 5100 dětí.
OSN hovoří o 93 tisících obětech.
Kudy dál?
Co dál, ptají se američtí politici. Otázku si položili poté, co Nejvyšší soud zrušil klíčový článek volebního zákona z roku 1965, tedy z dob boje za občanská práva.
Ten měl chránit před diskriminací menšiny, jimž bylo odpíráno volební právo. Některé státy USA tak musely změny ve svém volebním zákoně nechat schválit na federální úrovni, což ale nyní končí.
Podle soudců, kteří hlasovali v poměru 5 ku 4, totiž už článek není potřeba. Rozhodli tak pouhých sedm let poté, co byla platnost normy prodloužena o 25 let. Verdikt vyvolal pobouření nejen mezi organizacemi zastupující menšiny, ale svou nevoli dal najevo například i prezident Barack Obama.
Boj o potratové kliniky
Republikáni v texaském Senátu prohráli, byť byli přesvědčeni o opaku.
Chtěli prosadit zákon, který by zakazoval přerušení těhotenství po 20. týdnu. Veškeré zákroky by se navíc musely provádět ve zdravotnických zařízeních, což by vedlo k uzavření většiny potratových klinik.
Konzervativní zákonodárci si mysleli, že norma prošla, a to navzdory obstrukcím ze strany demokratů. Jejich nadšení ale zmrazilo oznámení, že se hlasovalo po termínu, což posléze sami uznali.
Den, kdy se z JFK stal Berlíňan
Je tomu právě padesát let, co byl svět svědkem jednoho z nejslavnějších projevů moderní doby.
Jeho autorem byl americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Ten v západním Berlíně pronesl legendární větu "Ich bin ein Berliner!" (Jsem Berlíňan!).
Smrt ve favele
Brazilské favely jsou neblaze proslulá místa, kde se není radno potulovat. Vláda se to - s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale a olympiádou - snaží razantně změnit.
Při jednom z takových policejních zásahů zemřelo v Riu de Janeiru devět lidí. Vše přitom odstartovalo po jedné z demonstrací, které zemí v posledních týdnech zmítají.
Neklid mezi Ujgury
Napětí v muslimské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang opět roste.
Nepokoje si podle oficiální agentury Nová Čína vyžádaly 27 mrtvých. Noži ozbrojení muži podle ní zaútočili na policejní stanici, úřad místní vlády a jedno staveniště.