Periskop: Jižní Korea vyklidila průmyslovou zónu Kesong

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2013 16:54
Pátek 3. května: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Ozbrojenci blokují libyjské úřady

Vlajka Libye
Vlajka Libye | Foto: Aktuálně.cz

Ozbrojenci v libyjské metropoli Tripolisu od neděle nepřetržitě blokují některé státní úřady, aby si vymohli vyloučení z politického života všech, kdo spolupracovali s vládou svrženého vůdce Muammara Kaddáfího.

Armádní jednotky podle agentury AFP zaujaly v pátek pozice v blízkosti blokovaných institucí, ale i na dalších strategických místech hlavního města. Úřady nicméně tvrdí, že konfrontaci s rebely nechtějí.

Ozbrojenci nejprve obsadili ministerstvo zahraničí a v úterý i ministerstvo spravedlnosti. Hrozí však, že zablokují další státní instituce, pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, včetně přijetí kontroverzního návrhu zákona, který by vyloučil z politického života někdejší Kaddáfího spolupracovníky. Ti se ovšem nyní nacházejí i ve velmi vysokých pozicích.

Největší svobodu slova mají Finové

Vlajka Finska
Vlajka Finska | Foto: Aktuálně.cz

Nejsvobodnější média mají Finsko, Nizozemsko a Norsko. Naopak nejhorší podmínky ke svobodnému informování mají novináři v Sýrii, Turkmenistánu, Severní Koreji a Eritreji.

Vyplývá to z aktuálního indexu svobody médií organizace Reportéři bez hranic. Česká republika si mírně pohoršila, když klesla z loňského čtrnáctého na šestnácté místo. Hodnotilo se celkem 179 států.

Finsko je v čele žebříčku potřetí za sebou a proti minulému roku se nezměnila ani poslední čtveřice. Mezi regiony je na tom celkově nejhůře Blízký východ a severní Afrika, zatímco obecně největší svoboda tisku je v Evropě.

Organizace Reportéři bez hranic při sestavování žebříčku zohledňuje řadu kritérií, od legislativy až po míru násilí vůči novinářům.

Zaměstnanci letišť vykrádali zavazadla

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie | Foto: Aktuálně.cz

Italská policie zatkla 29 lidí, kteří podle ní tvořili organizovaný gang vykradačů zavazadel na několika letištích po celé zemi.

Zloději, vesměs zaměstnanci letišť a leteckých společností, prý okrádali pasažéry celá léta. Odhaleni byli pomocí skrytých kamer umístěných v nákladních prostorech letadel.

Policie prověřovala více než padesát lidí, kteří pracovali na římských letištích Leonarda da Vinciho a Fiumicino nebo na kalábrijském letišti Lamezia Terme. Devatenáct zatčených zaměstnávala letecká společnost Alitalia. Šlo z velké části o lidi, kteří mají na starosti manipulaci se zavazadly.

Jihokorejci opustili Kesong

Vlajka Jižní Koreje
Vlajka Jižní Koreje | Foto: Aktuálně.cz

Posledních sedm Jihokorejců opustilo společnou průmyslovou zónu Kesong. S odvoláním na jihokorejské úřady o tom informovala agentura AP.

KLDR zónu uzavřela počátkem dubna. Komplex Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, byl posledním symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování.

Zbývajících sedm Jihokorejců jednalo v Kesongu o dosud nevyplacených mzdách náležejících jejich severokorejským kolegům. Podle Soulu šlo také o daňové otázky a osud zboží, které je v Kesongu uskladněno.

Jihokorejští vojáci na hlídce u mostu vedoucího do Kesongu.
Jihokorejští vojáci na hlídce u mostu vedoucího do Kesongu. | Foto: Reuters

Zřícení zlatého dolu zanechalo stovku obětí

Vlajka Súdánu
Vlajka Súdánu | Foto: Aktuálně.cz

Více než sto lidí zahynulo ve zříceném dole na zlato v súdánském Dárfúru. Nejnovější bilanci pondělního neštěstí zveřejnily místní úřady. Mezi oběťmi je podle agentury AFP i devět záchranářů, kteří se snažili horníky vyprostit.

Ilegální důl v Jebel Amir leží v severní části Dárfúru, který byl letos kvůli sporům o doly dějištěm bojů mezi dvěma kmeny. V dole se na začátku týdne zřítil strop a v šachtě zůstal neupřesněný počet lidí.

Zavalená šachta byla podle místního komisaře Harouna al-Hassana hluboká 40 metrů a záchranáři postupovali velmi pomalu, protože nemohli při vyprošťování použít těžkou techniku. Báli se, že by se půda propadla. Tomu ale nakonec nezabránili a devět záchranářů bylo ve čtvrtek zasypáno.

Euroskeptici posilují na úkor toryů

Foto: Aktuálně.cz

Euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) má důvod k oslavám. Protievropská partaj totiž podle dosavadních výsledků regionálních voleb notně posílila, a to na úkor konzervativců britského premiéra Davida Camerona.

Ačkoliv si konzervativci podle všeho udrží většinu, nicméně UKIP po sečtení sedmi ze 34 hrabství připadá průměrně 26 procent hlasů, což jí zaručuje obdobný počet křesel jako opozičním labouristům.

Podle britských médií jde o důležitý vzkaz voličů před zamýšleným referendem, v němž by obyvatelé Velké Británie měli v roce 2017 rozhodovat od setrvání v Evropské unii.

Jih Kalifornie devastují plameny

Vlajka USA
Vlajka USA | Foto: Aktuálně.cz

Jih americké Kalifornie sužuje rozsáhlý lesní požár. Oheň doposud zachvátil plochu zhruba 3000 hektarů porostu, 900 hasičů se ho ale nedaří dostat pod kontrolu.

Obyvatelé některých kaňonů poblíž města Camarillo už byli vyzváni, aby opustili domovy.

Oheň ničí na jihu Kalifornie vše, co mu stojí v cestě.
Oheň ničí na jihu Kalifornie vše, co mu stojí v cestě. | Foto: Reuters

Soudy versus novináři

Foto: Aktuálně.cz

Největší překážkou svobody tisku na Slovensku jsou nejen finanční tlaky, ale i likvidační žaloby politiků a jim nakloněná justice.

Myslí si to alespoň zástupci tamních novinářských organizací - Slovenského syndikátu novinářů (SSN) a Mezinárodního tiskového institutu na Slovensku (IPI Slovakia). "Likvidační žaloby politiků a soudců a rozhodovací praxe zastrašuje vydavatele i samotné redakce," míní například novinářka Zuzana Petková, která má za sebou několik zkušeností se žalobami.

Podle šéfa IPI Pavla Múdrého je nezbytné i kvalitní vzdělání novinářů. "Erudovaný novinář má vyšší sebevědomí i při plnění těžkých úkolů, jako jsou například různé kauzy," je přesvědčen.

Velkou zálibu v žalobách vůči médiím měl svého času současný premiér Robert Fico. Byl schopen se s médii soudit o desítky tisíc eur jen kvůli karikatuře. Ve svých výrocích na adresu novinářů navíc v ničem nezaostává za českým prezidentem Milošem Zemanem, když jim byl schopen nadávat do "idiotů" a "hloupých hyen".

KLDR má jasný cíl: Zasáhnout USA

Vlajka Severní Koreje.
Vlajka Severní Koreje. | Foto: Aktuálně.cz

Severokorejský režim ve svém jaderném a raketovém výzkumu usiluje o to, aby byl schopen zasáhnout Spojené státy. Vyplývá to ze zprávy, kterou Pentagon každoročně předkládá Kongresu.

"KLDR se bude posouvat blíže k tomuto cíli, a také zvyšovat hrozbu, kterou představuje pro americké síly a spojence v oblasti, pokud bude nadále pokračovat ve zkouškách a obětovat skrovné zdroje na tyto programy," píše se ve zprávě ministerstva obrany.

Pchjongjang v posledních týdnech hrozil válkou Jižní Koreji i USA, a to poté, co na něj byly kvůli jadernému testu uvaleny nové sankce. KLDR disponuje několika typy střel středního a dlouhého doletu, přičemž ta nejmodernější - třístupňový Tepodong-2 - je teoreticky schopna zasáhnout americkou Aljašku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy