Periskop: Hrozil na Facebooku masakrem, jde do vězení

Úterý 9. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Vězení za hrozby na Facebooku

Foto: Aktuálně.cz

Hrozby na Facebooku se 24letému Britovi krutě vymstily. Soud v Newcastlu mu za ně vyměřil 28 měsíců vězení, napsal server BBC.

Reece Elliott si pro výhrůžky vybral facebookové stránky, které byly věnovány památce dvou zemřelých dívek. "Ve škole zabiju přinejmenším 200 lidí. Budu na CNN," napsal s tím, že nejdřív zastřelí svého otce a tělo odhodí do kontejneru.

Mezi obyvateli okrsku Warren County v americkém Tennessee tím vyvolal paniku, takže doma preventivně zůstaly na 3000 dětí. Od masakru na škole v Newtownu totiž uplynulo jen pár týdnů.

Vinni jsou exministr i hasiči

Foto: Aktuálně.cz

Kyperský soud po dvou letech (takřka na den přesně) označil viníky ničivé exploze munice, která si vyžádala 13 mrtvých, 62 zraněných a destrukci hlavní elektrárny.

Vina padla na hlavu exministra obrany Kostase Papakostase a dalších tří lidí - velitele místních hasičů Andrease Nikolaua, jeho zástupce Pambose Charalambuse a velitele zásahové jednotky Andrease Loizidese. Výši trestu si vyslechnou 24. července.

Exploze v Bejrútu

Foto: Aktuálně.cz

Osmnáct zraněných. Taková je bilance exploze automobilu na jihu libanonského Bejrútu.

Jak poznamenává ČTK, oblast je baštou radikálního šíitského hnutí Hizballáh, které se zapojilo do občanské války v Sýrii na straně prezidenta Bašára Asada. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Na předměstí libanonské metropole Bejrútu explodovalo auto plné výbušnin.
Na předměstí libanonské metropole Bejrútu explodovalo auto plné výbušnin. | Foto: Reuters

Další do party

Foto: Aktuálně.cz

Eurozóna se 1. ledna 2014 rozroste. V pořadí osmnáctou členskou zemí se stane Lotyšsko.

Ministři financí EU v úterý přijali tři potřebné zákony, které zahrnují i koeficient, podle kterého bude národní měna přepočítána. Jedno euro přijde na 0,702804 latu.

Stávka zhatila soud se Schettinem

Foto: Aktuálně.cz

Soud s Franceskem Schettinem, kapitánem výletní lodě Costa Concordia, která loni najela na skálu u toskánského ostrova Giglio, byl po 15 minutách odročen.

Důvodem posunutí startu procesu, na nějž už rok a půl netrpělivě čekají nejen rodiny 32 lidí, kteří při neštěstí zemřeli, je stávka italských právníků.

Dvaapadesátiletému Schettinovi, jenž plavidlo po nehodě opustil jako jeden z prvních, hrozí až 20 let za mřížemi. On naopak tvrdí, že pro záchranu pasažérů udělal maximum. Soud může trvat roky.

Costa Concordia po neštěstí:

Vejce jen na pánvi

Foto: Aktuálně.cz

Zatímco chodníky českých měst trápí především neohleduplní pejskaři, vedení amerického Národního parku Údolí smrti bojuje s kuchaři.

Na jednom z nejteplejších míst Země se snaží smažit vejce přímo na zemi. A parku tím přidělávají problémy s narůstajícím množstvím odpadků, napsala agentura AFP.

"Doporučujeme vám, abyste - pokud to chcete zkusit - použili pánev nebo alobal a odpadky odpovídajícím způsobem uklidili," radí vedení Údolí smrti.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Už brzy ve vaší televizi

Foto: Aktuálně.cz

Afghánistán zvenčí působí jako země vousatých mužů a žen v burkách. Od pádu vlády Tálibánu se ovšem mnohé změnilo, byť o sobě islamisté dávají každý den vědět.

Přesto se na podzim objeví na televizních obrazovkách místní verze show Afghánistán má talent. A stanice 1TV, která licenci koupila, očekává velký úspěch. Ostatně Afghánská hvězda, místní adaptace soutěže American Idol, má za sebou už osm řad.

Šéf Velkého divadla "dotančil"

Foto: Aktuálně.cz

Skandály v baletním souboru stály místo letitého ředitele moskevského Bolšovo těatru. O odvolání Anatolije Iksanova, jenž slavné divadlo vedl 13 let, informoval v pondělí ruský ministr kultury Vladimir Medinskij.

Největší aférou letošního roku byl lednový útok na šéfa baletního souboru Sergeje Filina. Toho útočník poleptal v obličeji kyselinou sírovou, což vedlo k těžkému poškození zraku. Vyšetřování ukázalo, že atak si objednal sólista baletu Pavel Dmitričenko.

Iksanova nahradí divadelní manažer Vladimir Urin.

Pavel Dmitričenko.
Pavel Dmitričenko. | Foto: Reuters

E-mail pro každého. Povinně!

Foto: Aktuálně.cz

Írán hodlá každému občanovi přidělit individuální e-mailovou adresu, napsala agentura Reuters.

Oficiálně úřady hovoří o "snadnější komunikaci s úřady", podle kritiků jde ale o další krok k omezení internetu. Teherán chce přinutit veřejnost, aby používala místní síť, posměšně přezdívanou "halál internet". Její obsah je plně pod kontrolou islamistických úřadů.

A tak se načítání zahraničních služeb stává mnohdy utrpením.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy