"Halál internet"? Íránci brzy nebudou mít na výběr

Jana Černá
9. 6. 2013 18:30
Úřady občanům postupně znemožňují přístup k celosvětové síti, funguje jen místní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - Íránci jsou rozhořčení. Těm, kteří si v minulých letech zvykli používat internet, se v posledních měsících rapidně snížil životní komfort. Načítání stránek je totiž nesmírně pomalé a nelze je kvůli tomu využívat.

Postižené jsou hlavně zahraniční weby a internetové služby, jako například Gmail nebo Skype. Často se ale lidé nedostanou ani na stránky místních úřadů či bank.

Za komplikacemi údajně stojí rozhodnutí íránských vládních představitelů, kteří se snaží občany naučit používat místní síť, posměšně přezdívanou "halál internet". Její obsah je plně pod kontrolou islamistických úřadů.

Restrikce posledních několika měsíců si někteří spojují s blížícími se prezidentskými volbami, jiní ale nevěří, že se po nich zmírní.

Bez internetu, bez výplaty

O nástupci prezidenta Ahmadínežáda budou lidé rozhodovat 14. června.
O nástupci prezidenta Ahmadínežáda budou lidé rozhodovat 14. června. | Foto: Reuters

"Pokaždé, když se blíží významné události jako třeba volby, internet spadne," říká Ali Bangi, jeden z ředitelů společnosti ASL19 se sídlem v Torontu, která Íráncům pomáhá obcházet vládní filtry.

Před volbami 2009 se podle něj režim zaměřil především na cenzuru zahraničních zpravodajských serverů a sociálních sítí, píše CNN. Tu ale Íránci snadno obešli pomocí takzvaného VPN softwaru. I to je však v poslední době obtížné.

Problémy spojené s nefunkčním připojením tak postihují čím dál více Íránců. Velkou komplikací pro obyvatelstvo přitom ani tak nemusí být ztížená komunikace se zahraničím, na kterou upozorňují lidskoprávní organizace.

Íránci musí řešit mnohem přízemnější starosti, například nedoručené výplaty. K těm občas dochází v důsledku výpadků internetového bankovnictví. Prakticky nefunkční internet ale poškozuje i místní firmy, když se nemohou včas zkontaktovat s klienty.

"Halál internet", který má podle úřadů obsahem plně odpovídat etické a morální úrovni muslimů, tak sice mnohé firmy zatím odmítají používat, ale je možné, že časem už nebudou mít na výběr.

Frustrace a zoufalství

Stížnosti na výpadky celosvětové sítě v Íránu lze vyčíst i na americké mikroblogovací službě Twitter. Uživatelé, kteří se na něj i přes vládní restrikce dostanou, si na íránskou cenzuru stěžují pod hashtagem #filternet.

I takto si lidé stěžují na Twitteru:

"BBC, Aljazeera, FOX News, CNN, AP, ... všechny weby těchto velkých mediálních / zpravodajských korporací jsou FILTROVANÉ kde? ... Hádejte... v Íránu!"

"To, co vidíte na sociálních sítích, je frustrace a zoufalství," cituje CNN Collina Andersona, který íránskou paralelní síť profesionálně zkoumá.

"Lidé říkají: ´Podívejte, mně nejde o politiku. Jsem jenom student, který se snaží odevzdat svou disertační práci svému profesorovi, ale nemůžu, protože můj Gmail nefunguje,´" dodává s tím, že škody - na rozdíl od těch ve firmách - ani nelze spočítat.

Kromě omezeného přístupu na určité weby ale Anderson upozorňuje ještě na další rizika. Ta se však podle něj týkají především lidí, které si režim vytipuje kvůli jejich politické orientaci. Úřady jim pak zasílají malware a podvodnými způsoby se od nich snaží zjistit přihlašovací údaje do e-mailových schránek.

"Zřídil jsem si falešný účet, abych viděl, co se bude dít. A do 24 hodin se ke mně někdo snažil přihlásit, postahovat všechny e-maily a poté odeslat e-mail všem mým kontaktům, ve snaze poslat jim stejný malware," dodal Anderson.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy