Pentagon poprvé zveřejnil jména vězňů z Guantánama

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
19. 6. 2013 9:06
Na seznamu figuruje i 48 lidí, s nimiž Američané nevědí, co si počít
Věznice, s níž si USA nevědí rady.
Věznice, s níž si USA nevědí rady. | Foto: Reuters

Guantánamo/Washington - Vláda prezidenta Baracka Obamy odtajnila, byť nedobrovolně, jednu z přísně střežených informací.

Vůbec poprvé zveřejnila jména lidí, kteří pobývají v neblaze proslulé věznici Guantánamo na Kubě, a to včetně těch, kteří nikdy nebyli z čehokoliv obviněni.

Od Pentagonu rozhodně nešlo o gesto dobré vůle. Naopak.

Ke zveřejnění dokumentu ho donutila až žaloba, kterou na něj u federálního soudu ve Washingtonu podali reportéři listu The Miami Herald společně se studenty práv z univerzity v Yale. A v rámci zákona o přístupu k informacím uspěli.

Jemenci v převaze

Vysokého činitele teroristické sítě Al-Káida Chálida Šajcha Muhammada zatkla 28. února v Rávalpindí pákistánská policie.
Vysokého činitele teroristické sítě Al-Káida Chálida Šajcha Muhammada zatkla 28. února v Rávalpindí pákistánská policie. | Foto: Reuters

Seznam, jenž vznikl začátkem roku 2010, byl zveřejněn ve stejný den, kdy na Guantánamu začíná dlouho očekávaný proces s pěticí radikálů, jimž je dáváno za vinu zosnování útoků z 11. září 2001.

Dokument čítá celkem 48 jmen údajných teroristů, kteří jsou vězněni na dobu neurčitou. Zcela jednoznačně mu vévodí 26 Jemenců, které následuje 12 Afghánců, 3 Saúdové, 2 Kuvajťané, 2 Libyjci, Keňan, Maročan a Somálec. Ti všichni jsou podle Spojených států příliš nebezpeční pro převoz, ale například kvůli nedostatku důkazů nemohou stanout před soudem.

Jména byla pečlivě tajena několik let. Dokument vznikl poté, co nově zvolený šéf Bílého domu Obama v roce 2009 halasně avizoval brzké uzavření Guantánama a nařídil své administrativě, aby posoudila status jednotlivých vězňů.

Obamovy sliby časem vyšuměly, nicméně seznam zůstal, stejně jako vězni. Dva z nich už jsou po smrti - jeden spáchal v cele sebevraždu, druhý zemřel na infarkt.

A co Kongres?

Podle ochránců lidských práv je šokující, že podobný seznam vůbec existuje. "Podle mezinárodního práva by měli být všichni zadržovaní obviněni a férově souzeni u federálního soudu, nebo propuštěni," prohlásil Zeke Johnson z Amnesty International.

Andrea Prasowová z Human Right Watch označila dokument za "fascinující vhled do myšlení Obamovy administrativy".

"Řada zadržovaných může být souzena u civilního soudu," je přesvědčena. "Ale dokud Kongres nezmírní zákaz jejich převozu, mohou být v podstatě zadržováni na neurčitou dobu."

Hnijí v táboře přes deset let

Věznicí v posledních dvanácti letech prošlo bezmála 800 lidí, ovšem drtivá většina z nich nebyla nikdy obviněna a mnohdy roky neměla ani přístup k právníkům.

Momentálně jich v zařízení pobývá 166, ale jen devět z nich bylo obžalováno či usvědčeno ze zločinů.

To je trnem v oku nejen ochráncům lidských práv, ale i Organizaci spojených národů, která požaduje uzavření věznice. "Někteří (z vězňů) v táboře hnijí už přes deset let," zlobila se nedávno vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Bílý dům nyní plány na uzavření Guantánama oprašuje. Už měsíce se totiž potýká s tím, že notná část ze 166 zadržovaných drží hladovku. Chtějí tak dát najevo svůj nesouhlas s tím, jak je s nimi zacházeno. Situace je tak vážná, že vedení muselo povolat desítky "výživových specialistů".

 

Právě se děje

Další zprávy