Mozek teroristických útoků na USA šel k soudu v maskáčové vestě

ČTK ČTK
18. 10. 2012 7:00
Chálid Šajch Muhammad se zřejmě snaží dovolávat práv vyhrazených pro vojáky
Foto: Reuters

Guantánamo - Údajný hlavní "mozek" teroristických útoků proti Spojeným státům Chálid Šajch Muhammad ve středu přišel do soudní síně na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě v maskáčové vestě, kterou si oblékl přes bílou tuniku.

To podle agentury Reuters naznačuje, že se může snažit dovolávat práv vyhrazených pro vojáky.

Muhammad a další čtyři obžalovaní z podílu na teroristických útocích z 11. září 2001, při nichž zemřelo téměř 3000 lidí, mohou podle verdiktu soudce nosit oděv podle svého přání, pokud to nebude představovat bezpečnostní riziko nebo to nebudou části americké uniformy, které má jejich ostraha.

Důvody, proč Muhammad zvolil zmíněné oblečení, nejsou jasné. Jeho advokát nicméně již dříve prohlásil, že by mu mělo být umožněno nosit vestu s lesní kamufláží, protože takovou měl v jednotkách mudžáhidů, které za podpory USA bojovaly v Afghánistánu v 80. letech proti ruským invazním silám.

Podle obhájce nosil Muhammad vojenskou vestu na bojištích v Afghánistánu a v Bosně a chce tak učinit i nyní v soudní síni.

Spojené státy soudí Muhammada a další příslušníky teroristické organizace Al-Káidy jako nezákonné bojovníky válčící protistrany, takže se na ně nevztahují úmluvy, které vojákům zaručují imunitu při zabíjení v boji.

Muhammadovi i ostatním obžalovaným členům sítě Al-Káida během líčení, jež se v USA označuje za "proces století", hrozí trest smrti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy