Obama: věznici Guantánamo nestihneme zavřít včas

hp
18. 11. 2009 14:32
Obama také plánuje poslat do Afghánistánu posily v počtu 40 tisíc vojáků
Barack Obama na Velké čínské zdi.
Barack Obama na Velké čínské zdi. | Foto: Reuters

Peking - Americký prezident Barack Obama v dnešním rozhovoru pro televizní stanici CNN a agenturu Reuters prohlásil, že během několika týdnů pravděpodobně ohlásí rozhodnutí poslat do Afghánistánu vojenské posily v počtu až čtyřiceti tisíc amerických vojáků. V současnosti na území Afghánistánu působí kolem osmašedesáti tisíc příslušníků armády.

"Budeme lidi informovat o tom, co děláme, jak chceme uspět, kolik to bude stát a jaké to bude znamenat břímě pro naše mladé vojáky a vojačky," řekl Obama během návštěvy Číny v rozhovoru s tím, že chce afghánskou situaci vyřešit.

Jak Obama uvedl, nechce, aby jeho nástupce v prezidentské funkci tento válečný konflikt zdědil. Situace v Afghánistánu je v současnosti co se týče bezpečnosti nejhorší za celých devět let války.

Americký prezident se také vyjádřil k znovuzvolenému prezidentovi Afghánistánu Hamídu Karzáímu. "Má své silné stránky, ale také stránky slabé. Musíme si být jisti, že máme v Afghánistánu schopné partnery," prohlásil Obama o Karzáím, jehož vládu západní země obviňují z korupce.

Dnes také Obama v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News uvedl, že věznici na základně Guantánamo zřejmě nestihnou uzavřít do 22. ledna příštího roku, jak Obama po svém zvolení prezidentem prohlásil.

Věznice na základně Guantánamo.
Věznice na základně Guantánamo. | Foto: Reuters

Podle něj by ale věznice, kde jsou zadržováni Afghánci a Pákistánci podezřelí z teroristických akcí, měla být uzavřena do konce příštího roku.

Obama prý nesplnění svého povolebního slibu nelituje. Čekal, že celá věc půjde mnohem rychleji. Konkrétní datum, kdy věznici uzavřou, ale podle něj záleží na spolupráci Kongresu.

Uzavření věznice, kterou založil v roce 2002 kabinet prezidenta George Bushe ml., brání otázka, kam převézt kolem 220 přítomných vězňů. Většina z nich čeká na konečná rozhodnutí zemí, které by byly ochotné je do svých věznic přijmout.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy