Rijád - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová přijela do Saúdské Arábie na poslední zastávku své cesty po Blízkém východě.
Coby historicky první žena na předsednickém postu dolní komory amerického Kongresu si v rozhovorech se saúdskými představiteli neodpustila nastolit téma absence žen v tamní politice.
Konzervativní království, odkud se do světa šíří striktní vahábistický výklad islámu upírající ženám zastávat jakoukoli významnou veřejnou roli, neumožňuje ženské části populace například ani řídit vozidlo, o aktivním či pasivním volebním právu nemluvě.
Pelosiová sama byly zproštěna povinnosti obléct si abáju zpravidla černý splývavý oděv pro ženy, který v Saúdské Arábii musí nosit i cizinky.
Podobně jako předtím americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová či další členky amerických vládních delegací, měla na sobě Pelosiová kalhotový kostým.
Abdulrahmán Zámil, předseda výboru saúdsko-amerického přátelství v Šúře, poradním sboru, který v saúdské monarchii v podstatě supluje parlament, označil návštěvu Nacy Pelosiové v Rijádu za "průlom". Ocenil také skutečnost, že členem americké delegace je i Keith Ellison, první muslim v Kongresu, jehož loni v listopadu podpořili voliči ve státu Minnesota.
Saúdové: Čekání na víza je neúnosné
Další z členů Šúry, Ihsán Abú Hulíká, uvedl, že během jednání s Pelosiovou došlo i na problémy, kterým Saúdové cestující do Spojených států čelí po 11. září 2001. Někteří žadatelé musejí čekat několik měsíců než je jejich žádost zpracována.
Americká strana zpřísnila proces udělování víz po teroristických útocích na New York a Washington. Patnáct z devatenácti únosců letadel pocházelo ze Saúdské Arábie.
Zámil rovněž pochválil Pelosiovou za to, že v minulých dnech navštívila Sýrii jako první vysoký představitel USA od roku 2003, kdy došlo k prudkému ochlazení vztahů mezi Washingtonem a Rijádem.
"Sýrie je součástí arabského světa a musí být součástí řešení zdejších problémů. Tím, že lidi ignorujete, se nikam nedostanete," prohlásil Zámil ve zjevném odkazu na dosavadní politiku Bílého domu.
Prezident George Bush Pelosiovou za její návštěvu Damašku ostře kritizoval a viceprezident Dick Cheney v rozhovoru pro televizi ABC uvedl, že svou cestou "podkopala snahu o izolování (syrského prezidenta Bašára) Asada" v důsledku jeho "špatného chování".