reklama
 
 

Pelosiová nepřímo vyzvala Clintonovou, aby odstoupila

1. 4. 2008 11:35
Nahráváme republikánům, říká předsedkyně sněmovny

Washington - Demokratka Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, vyzvala své spolustraníky, aby co nejrychleji vybrali kandidáta na prezidenta a semkli se proti republikánům.

Ačkoliv nejmenovala kandidáta, kterého by měla demokratická strana podpořit, je z jejích poznámek jasné, že by jím měl být Barack Obama.

Podle statistik televize NBC má v současnosti Obama 1408 volených delegátů a Clintonová 1251. Žádný z nich však už nemůže získat 2024 delegátů potřebných ke zvolení pouze od voličů v primárkách.

Semkněme se

Rozhodující roli budou hrát tzv. superdelegáti, tedy důležité stranické figury, které se mohou rozhodovat podle vlastního svědomí. Těch je téměř 800. Podle Pelosiové by však měli superdelegáti respektovat vůli voličů.

Pelosiová, která je sama jedním ze superdelegátů, se v nedělním interview pro televizi ABC vyjádřila, že by o Bílý dům měl bojovat ten z kandidátů, který získal více delegátů v primárkách.

"Pokud by superdelegáti přehlasovali to, co se stalo ve volbách, bylo by to škodlivé pro Demokratickou stranu," myslí si šéfka sněmovny.

"Až tyto primárky skončí, tak se musíme spojit, a doufám, že to bude dříve, než bude pozdě," řekla také v pátek na demokratickém shromáždění v San Jose.

Clintonová chce pokračovat

Stoupenci Clintonové byli jejími výroky rozhořčeni. Bývalé první dámě se totiž již téměř jistě Obamu ve volených delegátech dohonit nepodaří.

Pelosiová není jediná, kdo vyzval k brzkému ukončení demokratického boje. Mnoho straníků se domnívá, že současná přetahovaná nahrává republikánskému kandidátovi Johnu McCainovi a mohla by stranu rozdělit.

Prvním z vedoucích demokratů, který otevřeně Clintonovu vyzval, aby z boje o Bílý dům odstoupila, byl minulý týden předseda justičního výboru Senátu Patrick Leahy. Clintonová ukončit kampaň odmítla. 

Bojkot olympijských her

Pelosiová, která se nedávno v Indii setkala s Dalajlámou, také v pondělí vyzvala prezidenta Bushe, aby "přemýšlel" o bojkotu zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu.

Čtěte také: Tibet je svědomí světa, kritizují USA zásah Číny

autor: gaz | 1. 4. 2008 11:35

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama