Pelosiová nepřímo vyzvala Clintonovou, aby odstoupila

gaz
1. 4. 2008 11:35
Nahráváme republikánům, říká předsedkyně sněmovny
Nancy Pelosiová je třetí ústavně nejdůležitější osobou v USA
Nancy Pelosiová je třetí ústavně nejdůležitější osobou v USA | Foto: Reuters

Washington - Demokratka Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, vyzvala své spolustraníky, aby co nejrychleji vybrali kandidáta na prezidenta a semkli se proti republikánům.

Ačkoliv nejmenovala kandidáta, kterého by měla demokratická strana podpořit, je z jejích poznámek jasné, že by jím měl být Barack Obama.

Podle statistik televize NBC má v současnosti Obama 1408 volených delegátů a Clintonová 1251. Žádný z nich však už nemůže získat 2024 delegátů potřebných ke zvolení pouze od voličů v primárkách.

Semkněme se

Rozhodující roli budou hrát tzv. superdelegáti, tedy důležité stranické figury, které se mohou rozhodovat podle vlastního svědomí. Těch je téměř 800. Podle Pelosiové by však měli superdelegáti respektovat vůli voličů.

Musíme se semknout za jediným kandidátem , říká Pelosiová
Musíme se semknout za jediným kandidátem , říká Pelosiová | Foto: Reuters

Pelosiová, která je sama jedním ze superdelegátů, se v nedělním interview pro televizi ABC vyjádřila, že by o Bílý dům měl bojovat ten z kandidátů, který získal více delegátů v primárkách.

"Pokud by superdelegáti přehlasovali to, co se stalo ve volbách, bylo by to škodlivé pro Demokratickou stranu," myslí si šéfka sněmovny.

"Až tyto primárky skončí, tak se musíme spojit, a doufám, že to bude dříve, než bude pozdě," řekla také v pátek na demokratickém shromáždění v San Jose.

Clintonová chce pokračovat

Stoupenci Clintonové byli jejími výroky rozhořčeni. Bývalé první dámě se totiž již téměř jistě Obamu ve volených delegátech dohonit nepodaří.

Pelosiová není jediná, kdo vyzval k brzkému ukončení demokratického boje. Mnoho straníků se domnívá, že současná přetahovaná nahrává republikánskému kandidátovi Johnu McCainovi a mohla by stranu rozdělit.

Prvním z vedoucích demokratů, který otevřeně Clintonovu vyzval, aby z boje o Bílý dům odstoupila, byl minulý týden předseda justičního výboru Senátu Patrick Leahy. Clintonová ukončit kampaň odmítla. 

Bojkot olympijských her

Pelosiová, která se nedávno v Indii setkala s Dalajlámou, také v pondělí vyzvala prezidenta Bushe, aby "přemýšlel" o bojkotu zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu.

Čtěte také: Tibet je svědomí světa, kritizují USA zásah Číny

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy