Počet mrtvých se ale s největší pravděpodobností ještě zvýší. Fotograf agentury Reuters Akintunde Akinkleye hlásí, že napočítal přes pět set, možná až 700 těl.
K výbuchu ve čtvrti Abule Egba došlo poté, co se k ropovodu poškozenému zloději nahrnuly stovky místních, aby si ukradly vytékající ropu. Palivo se však vzňalo a vybuchlo.
"Stalo se to v hustě obydlené oblasti. Mluvíme tedy o stovkách mrtvých. Šedesát lidí bylo evakuováno do nemocnice, jsou hodně popálení. Zatím nemůžeme upřesnit počet mrtvých - nevíme jestli jich je 300, 400, nebo 500," řekl agentuře Reuters generální tajemník nigerijského Čeveného kříže Abiodun Orebiyi."
Těla poznáváme podle lebek
Existují obavy, že mnoho zraněných se ze strachu před zatčením schovává. Jiní odmítají jít do nemocnice kvůli nedostatku peněz.
Podle Orebiyi je oheň pod kontrolou hasičů. Výbuch před tím zničil domy v okolí, včetně mešity a kostela.
Těla jsou podle svědků spálená natolik, že jejich identifikace není možná. "Mnoho z lidí bylo doslova uškvařeno," popsal místo neštěstí jeden z dobrovolníků Červeného kříze.
Ropovod, Nigérie a mrtví
- květen 2006: nejméně 150 mrtvých v Lagosu
- prosinec 2004: nejméně 20 mrtvých v Lagos
- září 2004: nejméně 60 mrtvých v Lagosu
- červen 2003: nejméně 105 mrtvých ve státě Abia
- červenec 2000 nejméně 300 mrtvých ve Warri
- březen 2000: nejméně 50 mrtvých ve státě Abia
- říjen 1998: nejméně 1,000 mrtvých v Jesse
Zdroj: BBC
"Poznáme je od sebe jen prostřednictvím lebek, těla jsou rozprášená všude kolem," dodal svědek exploze Ige Oladimeji pro tiskovou agenturu AP.
Nigérie, největší producent ropy v Africe s 2,6 miliony barelů za den, paradoxně trpí naprostým nedostatkem pohonných hmot.
Proto jsou v zemi časté krádeže, při nichž zloději navrtávají ropovody a odčerpávají z nich jak surovou ropu, tak již zpracovanou naftu.
Za posledních pět let zde bylo zaznamenáno 2258 aktů vandalismu. Zloději nebývají opatrní, a proto k podobným explozím dochází častěji. Při poslední velké explozi na ropovodu letos v květnu zahynulo na 200 lidí.