Peking poslal za mříže muže, jenž natočil film o Tibetu

Zahraničí Reuters Zahraničí , Reuters
7. 1. 2010 8:35
Soud odsoudil Dönduba Wangčhena k šesti letům žaláře
Obraz Jeho svatosti Dalajlamy drží exulant z Tibetu na demonstraci v Paříži.
Obraz Jeho svatosti Dalajlamy drží exulant z Tibetu na demonstraci v Paříži. | Foto: Reuters

Peking - Čínský komunistický režim pokračuje v perzekucích svých kritiků.

Zatím naposledy poslal 28. prosince na šest let za mříže filmaře, který natočil dokument o Tibetu. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na aktivisty, kteří na internetu požadují mužovu svobodu.

Döndub Wangčhen a jeho přítel tibetský mnich byli zatčeni krátce poté, co dokument dokončili. Snímek Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou) obsahuje řadu rozhovorů s obyvateli Tibetu, kteří v nich neskrývají svoji lásku k duchovnímu vůdci.

A dodávají, že jejich život nevylepšily ani letní olympijské hry, které hostila v srpnu 2008 metropole Peking.

Döndub byl poslán za mříže 28. prosince v Si-ningu, hlavním městě provincie Čching-chaj, ale informace o trestu se dostala na veřejnost až nyní prostřednictvím internetové stránky propagující film.

Aktivisté tvrdí, že proces nebyl spravedlivý. Vláda totiž filmaři zakázala, aby ho u soudu zastupoval vlastní obhájce.

"Já i děti jsme zoufalí, že ho neuvidíme tolik let. Apelujeme na čínské úřady, aby ukázaly lidskost a propustili ho. Můj manžel není kriminálník, pouze se snažil ukázat pravdu," napsala v prohlášení filmařova manželka.

Svět už koncem prosince pobouřilo zjištění, že Peking poslal na dlouhé roky do vězení disidenta Liou Sia-paa. Čínská justice ho potrestala za to, že inicioval Chartu 08, která po komunistické vládě požadovala větší svobodu. Dokument se inspiroval českou Chartou 77.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 42 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy