Peking poslal za mříže muže, jenž natočil film o Tibetu

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 1. 2010 8:35
Soud odsoudil Dönduba Wangčhena k šesti letům žaláře
Obraz Jeho svatosti Dalajlamy drží exulant z Tibetu na demonstraci v Paříži.
Obraz Jeho svatosti Dalajlamy drží exulant z Tibetu na demonstraci v Paříži. | Foto: Reuters

Peking - Čínský komunistický režim pokračuje v perzekucích svých kritiků.

Zatím naposledy poslal 28. prosince na šest let za mříže filmaře, který natočil dokument o Tibetu. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na aktivisty, kteří na internetu požadují mužovu svobodu.

Döndub Wangčhen a jeho přítel tibetský mnich byli zatčeni krátce poté, co dokument dokončili. Snímek Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou) obsahuje řadu rozhovorů s obyvateli Tibetu, kteří v nich neskrývají svoji lásku k duchovnímu vůdci.

A dodávají, že jejich život nevylepšily ani letní olympijské hry, které hostila v srpnu 2008 metropole Peking.

Döndub byl poslán za mříže 28. prosince v Si-ningu, hlavním městě provincie Čching-chaj, ale informace o trestu se dostala na veřejnost až nyní prostřednictvím internetové stránky propagující film.

Aktivisté tvrdí, že proces nebyl spravedlivý. Vláda totiž filmaři zakázala, aby ho u soudu zastupoval vlastní obhájce.

"Já i děti jsme zoufalí, že ho neuvidíme tolik let. Apelujeme na čínské úřady, aby ukázaly lidskost a propustili ho. Můj manžel není kriminálník, pouze se snažil ukázat pravdu," napsala v prohlášení filmařova manželka.

Svět už koncem prosince pobouřilo zjištění, že Peking poslal na dlouhé roky do vězení disidenta Liou Sia-paa. Čínská justice ho potrestala za to, že inicioval Chartu 08, která po komunistické vládě požadovala větší svobodu. Dokument se inspiroval českou Chartou 77.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy