Čína poslala na 11 let do vězení spoluautora Charty 08

Zahraničí Zahraničí
25. 12. 2009 12:10
Liou Sia-pao údajně podněcoval k rozvracení státní moci
Foto: Reuters

Peking - Jedenáct let má strávit za mřížemi přední čínský disident Liou Sia-pao.

Soud v Pekingu ho poslal do vězení za "podněcování k rozvracení státní moci", napsala agentura Reuters s odvoláním na jeho advokáta.

Třiapadesátiletý univerzitní profesor Liou je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77.

Podle prokuratury rozvracel stát tím, že kritizoval vládnoucí komunistickou stranu a podílel se na Chartě 08, která požaduje svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv.

Liou před soudem doznal svůj podíl na manifestu, odmítl ale, že v žádném případě neporušil zákony Čínské lidové republiky.

Něco takového popírá i jeho bratr a zároveň obhájce, podle něhož nejde čestnému předsedovi čínského PEN-klubu o svržení vládnoucího režimu.

Liouovi podle médií nebylo umožněno, aby po vynesení verdiktu před soudem reagoval. "Byla jsem klidná, když soudce přečetl rozsudek, protože všechno ukazovalo na to, že mu chtějí dát vysoký trest," řekla podle Reuters jeho manželka.

Ta se soudního procesu účastnit nemohla, bylo jí ale dovoleno přijít si vyslechnout verdikt. "Pak nám dovolili, abychom se spolu na deset minut viděli. Řekl mi, že se odvolá, i když šance jsou malé," dodala.

Proti procesu s disidentem se vzedmula vlna protestů, Peking je ovšem označil za vměšování se do vnitřních záležitostí země.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy