Čína poslala na 11 let do vězení spoluautora Charty 08

Zahraničí Zahraničí
25. 12. 2009 12:10
Liou Sia-pao údajně podněcoval k rozvracení státní moci
Foto: Reuters

Peking - Jedenáct let má strávit za mřížemi přední čínský disident Liou Sia-pao.

Soud v Pekingu ho poslal do vězení za "podněcování k rozvracení státní moci", napsala agentura Reuters s odvoláním na jeho advokáta.

Třiapadesátiletý univerzitní profesor Liou je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77.

Podle prokuratury rozvracel stát tím, že kritizoval vládnoucí komunistickou stranu a podílel se na Chartě 08, která požaduje svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv.

Liou před soudem doznal svůj podíl na manifestu, odmítl ale, že v žádném případě neporušil zákony Čínské lidové republiky.

Něco takového popírá i jeho bratr a zároveň obhájce, podle něhož nejde čestnému předsedovi čínského PEN-klubu o svržení vládnoucího režimu.

Liouovi podle médií nebylo umožněno, aby po vynesení verdiktu před soudem reagoval. "Byla jsem klidná, když soudce přečetl rozsudek, protože všechno ukazovalo na to, že mu chtějí dát vysoký trest," řekla podle Reuters jeho manželka.

Ta se soudního procesu účastnit nemohla, bylo jí ale dovoleno přijít si vyslechnout verdikt. "Pak nám dovolili, abychom se spolu na deset minut viděli. Řekl mi, že se odvolá, i když šance jsou malé," dodala.

Proti procesu s disidentem se vzedmula vlna protestů, Peking je ovšem označil za vměšování se do vnitřních záležitostí země.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy