Mogadišo - Do hotelu v somálské metropoli, kde zasedali poslanci parlamentu, dnes vtrhli ozbrojenci. Podle zpřesněných zpráv připravili o život 32 lidí, z toho šest zákonodárců.
Útočníci byli údajně dva. Jeden z nich byl vyzbrojen granáty, další měl v rukou samopal. Zaměstnanec hotelu vypověděl, že jeden z ozbrojenců byl sebevrah a odpálil granát u svého těla.
Svědkové uvádějí, že přivolaní vládní vojáci honili teroristy po čtyřpatrovém hotelu zhruba hodinu. Mezi mrtvými jsou i lidé, kteří stáli na ulici před hotelem.
"Jejich jediným motivem je terorizovat somálské obyvatelstvo. Je to mimořádně ohavný čin, spáchaný v době ramadánu," řekl novinářům ministr informací Abdurahmán Umar Usmán.
V Somálsku se centrální vláda rozpadla na začátku devadesátých let. Pak začala občanská válka a od té doby mezi sebou bojují různé ozbrojené frakce. Velký vliv mají nyní islamisté z hnutí Šabáb, kterému se přezdívá somálský Taliban.
Vláda kontroluje jen Mogadišo
Země sice má vládu a parlament, ty ale kontrolují jen část Mogadiša a několik dalších enkláv. Islamisté ovládají většinu území na jihu Somálska, na severu fungují relativně bezpečné a stabilní regiony Puntland a Somaliland.
Z některých přístavu na severu a severozápadě země podnikají somálští piráti nájezdy na lodě, plující v mezinárodních vodách.
Somálskou vládu a parlament podporovala dva roky etiopská armáda, loni se ale ze Somálska stáhla.
Nyní je v Mogadišu přes šest tisíc příslušníků mírových sborů Africké unie. Hlídají letiště, přístav a prezidentský palác. Zajišťují také bezpečnost prezidenta Šejcha Šarífa Ahmeda.
Mezi vojáky Africké unie a ozbrojenci hnutí Šabab se odehrávaly v uplynulých dnech tvrdé boje. Islamisté jsou proti přítomnosti zahraničních sil v zemi.
21 tisíc mrtvých
Útok prokázal, jak slabá je ústřední vláda a jak bezmocné jsou jednotky Africké unie (AU) čítající 6300 mužů, které mají bdít nad bezpečnostní situací v zemi. Odehrál se jen den poté, co AU oznámila, že svůj somálský kontingent posílí o další stovky vojáků, převážně z Ugandy.
Bezpečnostní zdroje vlády uvádějí, že jen v bezprostředním okolí hotelu Elgáb, kde se útok odehrál, působí na tři sta ozbrojenců hnutí Šabáb.
Od počátku protivládního povstání zahynulo v zemi na 21 tisíc osob. Jen v pondělí bylo při frakčních bojích zabito 25 lidí. Půldruhého milionu osob muselo v důsledku bojů v uplynulých letech opustit své domovy, dalšího půl milionu nalezlo útočiště za hranicemi země.