Až polovinu pomoci Somálsku berou milice a soukromníci

Roman Gazdík
11. 3. 2010 22:00
Na potravinách vydělávají ozbrojenci, kontraktoři i zaměstnanci OSN
Čekání na potravinovou pomoc v Mogadišu
Čekání na potravinovou pomoc v Mogadišu | Foto: Reuters

New York - Až polovina potravinové pomoci, kterou poskytuje Světový potravinový program (WFP) Somálsku, se nedostává k hladovějícím lidem v této válkou rozvrácené zemi. Místo toho plní kapsy místních obchodníků, ozbrojených skupin a dokonce i samotných zaměstnanců WFP.

Hovoří o tom kontrolní zpráva Monitorovací skupiny OSN pro Somálsko, která se dostane příští týden na stůl Rady bezpečnosti. Potravinová pomoc má dle statistik WFP pomáhat v Somálsku nejméně 2,5 milionu lidí a v minulém roce dosáhla částky 485 milionu dolarů.

Celá zpráva zatím nebyla zveřejněna, její části však dostal k dispozici deník New York Times.

Vyplývá z nich, že činnost WFP v zemi je prolezlá korupcí a podvody. Přibližně 30 procent potravinové pomoci jde do rukou místním podnikatelům a zaměstnancům programu, dalších deset procent lokálním dopravcům a pět až deset procent ozbrojeným skupinám kontrolujícím jednotlivé části země.

Nejsilnější islamistické milice Šabáb nedávno zakázaly WFP pracovat na svém území. Prý udržuje lidi v závislosti na pomoci, místo toho, aby si pěstovali potraviny sami
Nejsilnější islamistické milice Šabáb nedávno zakázaly WFP pracovat na svém území. Prý udržuje lidi v závislosti na pomoci, místo toho, aby si pěstovali potraviny sami | Foto: Reuters

Kartel pro distribuci pomoci

Zpráva hovoří o tom, že přečiny jsou tak závážné, že je třeba systém potravinové pomoci změnit, a žádá generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o nezávislé vyšetření celé věci. WFP nedávno provedl v Somálsku vnitřní audit, žádné vážné pochybení však nezjistil.

Zpráva monitorovací skupiny však hovoří jinak.

„Některé humanitární zdroje, zejména potravinová pomoc, se dostávají do rukou ozbrojených skupin," stojí v ní dle NYT. „Několik somálských kontraktorů pracujících pro humanitární organizace mezi sebou vytvořilo kartel a stalo se velmi mocnými zprostředkovateli - někteří z nich zisky, nebo přímo pomoc, odvádějí přímo ozbrojeným skupinám."

Zpráva poukazuje například na to, že 80 procent kontraktů na dopravu získávají tři somálští obchodníci, kteří jsou podezřelí z kontaktů s islámskými skupinami bojujícími proti slabé centrální vládě.

Výkonná ředitelka WFP ve čtvrtek oznámila, že spolupráce se zmíněnými třemi obchodníky bude do prošetření celé věci zastavena.

„Integrita naší organizace je tím nejdůležitějším. Vyšetříme všechny možné problémy, na které upozornila tato zpráva," prohlásila Josette Sheeranová.

Eu s piráty na moři bojuje, pak ale dostávají diplomatická víza
Eu s piráty na moři bojuje, pak ale dostávají diplomatická víza | Foto: Reuters

Obchod s vízy

Kromě problému s potravinovou pomocí upozornila monitorovací skupina mimo jiné i nato, že somálští politici a státní úředníci si udělali výnosný obchod z poskytování diplomatických víz do Evropy. Na oficiální návštěvy tak údajně cestují i členové ozbrojených skupin a piráti, proti kterým se EU snaží bojovat v rámci operace Atalanta.

Některým autorům zprávy začal kdosi vyhrožovat smrtí a OSN je raději nedávno přemístila z keňského Nairobi do centrály v New Yorku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 18 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy