reklama
 
 

Až polovinu pomoci Somálsku berou milice a soukromníci

11. 3. 2010 22:00
Na potravinách vydělávají ozbrojenci, kontraktoři i zaměstnanci OSN

New York - Až polovina potravinové pomoci, kterou poskytuje Světový potravinový program (WFP) Somálsku, se nedostává k hladovějícím lidem v této válkou rozvrácené zemi. Místo toho plní kapsy místních obchodníků, ozbrojených skupin a dokonce i samotných zaměstnanců WFP.

Hovoří o tom kontrolní zpráva Monitorovací skupiny OSN pro Somálsko, která se dostane příští týden na stůl Rady bezpečnosti. Potravinová pomoc má dle statistik WFP pomáhat v Somálsku nejméně 2,5 milionu lidí a v minulém roce dosáhla částky 485 milionu dolarů.

Celá zpráva zatím nebyla zveřejněna, její části však dostal k dispozici deník New York Times.

Vyplývá z nich, že činnost WFP v zemi je prolezlá korupcí a podvody. Přibližně 30 procent potravinové pomoci jde do rukou místním podnikatelům a zaměstnancům programu, dalších deset procent lokálním dopravcům a pět až deset procent ozbrojeným skupinám kontrolujícím jednotlivé části země.

Kartel pro distribuci pomoci

Zpráva hovoří o tom, že přečiny jsou tak závážné, že je třeba systém potravinové pomoci změnit, a žádá generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o nezávislé vyšetření celé věci. WFP nedávno provedl v Somálsku vnitřní audit, žádné vážné pochybení však nezjistil.

Zpráva monitorovací skupiny však hovoří jinak.

„Některé humanitární zdroje, zejména potravinová pomoc, se dostávají do rukou ozbrojených skupin," stojí v ní dle NYT. „Několik somálských kontraktorů pracujících pro humanitární organizace mezi sebou vytvořilo kartel a stalo se velmi mocnými zprostředkovateli - někteří z nich zisky, nebo přímo pomoc, odvádějí přímo ozbrojeným skupinám."

Zpráva poukazuje například na to, že 80 procent kontraktů na dopravu získávají tři somálští obchodníci, kteří jsou podezřelí z kontaktů s islámskými skupinami bojujícími proti slabé centrální vládě.

Výkonná ředitelka WFP ve čtvrtek oznámila, že spolupráce se zmíněnými třemi obchodníky bude do prošetření celé věci zastavena.

„Integrita naší organizace je tím nejdůležitějším. Vyšetříme všechny možné problémy, na které upozornila tato zpráva," prohlásila Josette Sheeranová.

Obchod s vízy

Kromě problému s potravinovou pomocí upozornila monitorovací skupina mimo jiné i nato, že somálští politici a státní úředníci si udělali výnosný obchod z poskytování diplomatických víz do Evropy. Na oficiální návštěvy tak údajně cestují i členové ozbrojených skupin a piráti, proti kterým se EU snaží bojovat v rámci operace Atalanta.

Některým autorům zprávy začal kdosi vyhrožovat smrtí a OSN je raději nedávno přemístila z keňského Nairobi do centrály v New Yorku.

autor: Roman Gazdík | 11. 3. 2010 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama