Piráti, kteří útočili na ruský tanker, zmizeli v moři

ČTK ČTK
11. 5. 2010 15:20
Piráty pustili na svobodu, únosci se ale později střetli s ruskou lodí
Somálští piráti, ilustrační foto
Somálští piráti, ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Všichni somálští piráti, kteří se minulý týden pokusili unést ruský tanker v Indickém oceánu, jsou podle dnešních zpráv ruských médií po smrti.

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroje ruského ministerstva obrany oznámila, že pirátům se po střetu s ruskou vojenskou lodí nepodařilo dorazit k somálským břehům a "pravděpodobně" všichni zahynuli.

Piráti minulou středu u jemenského pobřeží  zadrželi ruský tanker Moscow University s 23 muži na palubě.

Po několika hodinách proti útočníkům zasáhl ruský torpédoborec Maršál Šapošnikov, který v oblasti ohrožené pirátskými bandami hlídkoval.

Při zásahu ruského komanda byl jeden z pirátů usmrcen, ostatních deset bylo zadrženo. Posádka tankeru se před útočníky skryla v uzavřeném prostoru.

Podle původních informací mělo Rusko v úmyslu zadržené piráty soudit v Moskvě. Když se ale ukázalo, že podobný postup by odporoval normám mezinárodního práva, byli zadržení piráti v pátek propuštěni na svobodu.

Předpokládalo se, že na svém nafukovacím člunu dorazí do domovského přístavu v Somálsku.

Podle dnešních informací ruských zdrojů se ale člun pirátů nedlouho po jejich propuštění ztratil ze zaměřovacích radarů.

Agentura RIA Novosti uvedla, že posádka ruského torpédoborce pirátům před propuštěním zabavila navigační přístroje a zbraně.

Po hodině plavby pirátský člun zmizel.


 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy