Piráti, kteří útočili na ruský tanker, zmizeli v moři

ČTK ČTK
11. 5. 2010 15:20
Piráty pustili na svobodu, únosci se ale později střetli s ruskou lodí
Somálští piráti, ilustrační foto
Somálští piráti, ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Všichni somálští piráti, kteří se minulý týden pokusili unést ruský tanker v Indickém oceánu, jsou podle dnešních zpráv ruských médií po smrti.

Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroje ruského ministerstva obrany oznámila, že pirátům se po střetu s ruskou vojenskou lodí nepodařilo dorazit k somálským břehům a "pravděpodobně" všichni zahynuli.

Piráti minulou středu u jemenského pobřeží  zadrželi ruský tanker Moscow University s 23 muži na palubě.

Po několika hodinách proti útočníkům zasáhl ruský torpédoborec Maršál Šapošnikov, který v oblasti ohrožené pirátskými bandami hlídkoval.

Při zásahu ruského komanda byl jeden z pirátů usmrcen, ostatních deset bylo zadrženo. Posádka tankeru se před útočníky skryla v uzavřeném prostoru.

Podle původních informací mělo Rusko v úmyslu zadržené piráty soudit v Moskvě. Když se ale ukázalo, že podobný postup by odporoval normám mezinárodního práva, byli zadržení piráti v pátek propuštěni na svobodu.

Předpokládalo se, že na svém nafukovacím člunu dorazí do domovského přístavu v Somálsku.

Podle dnešních informací ruských zdrojů se ale člun pirátů nedlouho po jejich propuštění ztratil ze zaměřovacích radarů.

Agentura RIA Novosti uvedla, že posádka ruského torpédoborce pirátům před propuštěním zabavila navigační přístroje a zbraně.

Po hodině plavby pirátský člun zmizel.


 

Právě se děje

před 39 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy