Rusové osvobodili tanker z rukou somálských pirátů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 5. 2010 9:04
Somálští piráti útoči i u břehů Jemenu a Keni
U Somálska hlídkuje také ruská vojenská loď Něustrašimyj.
U Somálska hlídkuje také ruská vojenská loď Něustrašimyj. | Foto: Reuters

Mogadišo - Ruské speciální komando dnes v noci osvobodilo z rukou somálských únosců ropný tanker Moskevský univerzita. Při akci nedaleko břehů Jemenu zahynul jeden pirát, dalších deset Rusové zajali. Uvedla to agentura RIA-Novosti.

O podrobnostech operace zatím není nic bližšího známo.

Na palubě ruského tankeru, který směřoval do Číny s nákladem ropy v ceně 52 milionů dolarů, bylo 23 členů posádky.

"Ozbrojenci připluli k lodi ve dvou rychlých člunech a stříleli z automatických zbraní," stojí v prohlášení Novorossijské lodní společnosti, které plavidlo patří. Podle ruské tiskové agentury Itar-Tass byli všichni členové posádky Rusové.

Agentury AP a AFP uvedly, že na zhruba 200 metrů dlouhý tanker skupina pirátů vybavených automatickými zbraněmi zaútočila z jediného člunu. Posádce se prý několik hodin dařilo uniknout a vysílat tísňový signál. Ropa na palubě patří společnosti Unipec.

Piráti si z unášení lodí udělali lukrativní byznys
Piráti si z unášení lodí udělali lukrativní byznys | Foto: Reuters

Jak spočítal Mezinárodní úřad pro námořní dopravu v Londýně, v roce 2008 zaútočili piráti u břehů Somálska na 111 lodí. O rok později vzrostl počet útoků na 217. Pirátské bandy loni obsadily a unesly 47 plavidel a zmocnily se celkem 867 rukojmí.

Letos v únoru unesli například norský tanker s jednadvacetičlennou posádkou z Barmy. Pirátům se v Somálsku daří, protože v zemi už téměř dvacet let není žádná centrální vláda.

Několik skupin pirátů na různých místech stále drží asi 350 zajatců a okolo dvacítky unesených lodí. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy