Rusové osvobodili tanker z rukou somálských pirátů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 5. 2010 9:04
Somálští piráti útoči i u břehů Jemenu a Keni
U Somálska hlídkuje také ruská vojenská loď Něustrašimyj.
U Somálska hlídkuje také ruská vojenská loď Něustrašimyj. | Foto: Reuters

Mogadišo - Ruské speciální komando dnes v noci osvobodilo z rukou somálských únosců ropný tanker Moskevský univerzita. Při akci nedaleko břehů Jemenu zahynul jeden pirát, dalších deset Rusové zajali. Uvedla to agentura RIA-Novosti.

O podrobnostech operace zatím není nic bližšího známo.

Na palubě ruského tankeru, který směřoval do Číny s nákladem ropy v ceně 52 milionů dolarů, bylo 23 členů posádky.

"Ozbrojenci připluli k lodi ve dvou rychlých člunech a stříleli z automatických zbraní," stojí v prohlášení Novorossijské lodní společnosti, které plavidlo patří. Podle ruské tiskové agentury Itar-Tass byli všichni členové posádky Rusové.

Agentury AP a AFP uvedly, že na zhruba 200 metrů dlouhý tanker skupina pirátů vybavených automatickými zbraněmi zaútočila z jediného člunu. Posádce se prý několik hodin dařilo uniknout a vysílat tísňový signál. Ropa na palubě patří společnosti Unipec.

Piráti si z unášení lodí udělali lukrativní byznys
Piráti si z unášení lodí udělali lukrativní byznys | Foto: Reuters

Jak spočítal Mezinárodní úřad pro námořní dopravu v Londýně, v roce 2008 zaútočili piráti u břehů Somálska na 111 lodí. O rok později vzrostl počet útoků na 217. Pirátské bandy loni obsadily a unesly 47 plavidel a zmocnily se celkem 867 rukojmí.

Letos v únoru unesli například norský tanker s jednadvacetičlennou posádkou z Barmy. Pirátům se v Somálsku daří, protože v zemi už téměř dvacet let není žádná centrální vláda.

Několik skupin pirátů na různých místech stále drží asi 350 zajatců a okolo dvacítky unesených lodí. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy