Rusové osvobodili tanker z rukou somálských pirátů

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 5. 2010 9:04
Somálští piráti útoči i u břehů Jemenu a Keni
U Somálska hlídkuje také ruská vojenská loď Něustrašimyj.
U Somálska hlídkuje také ruská vojenská loď Něustrašimyj. | Foto: Reuters

Mogadišo - Ruské speciální komando dnes v noci osvobodilo z rukou somálských únosců ropný tanker Moskevský univerzita. Při akci nedaleko břehů Jemenu zahynul jeden pirát, dalších deset Rusové zajali. Uvedla to agentura RIA-Novosti.

O podrobnostech operace zatím není nic bližšího známo.

Na palubě ruského tankeru, který směřoval do Číny s nákladem ropy v ceně 52 milionů dolarů, bylo 23 členů posádky.

"Ozbrojenci připluli k lodi ve dvou rychlých člunech a stříleli z automatických zbraní," stojí v prohlášení Novorossijské lodní společnosti, které plavidlo patří. Podle ruské tiskové agentury Itar-Tass byli všichni členové posádky Rusové.

Agentury AP a AFP uvedly, že na zhruba 200 metrů dlouhý tanker skupina pirátů vybavených automatickými zbraněmi zaútočila z jediného člunu. Posádce se prý několik hodin dařilo uniknout a vysílat tísňový signál. Ropa na palubě patří společnosti Unipec.

Piráti si z unášení lodí udělali lukrativní byznys
Piráti si z unášení lodí udělali lukrativní byznys | Foto: Reuters

Jak spočítal Mezinárodní úřad pro námořní dopravu v Londýně, v roce 2008 zaútočili piráti u břehů Somálska na 111 lodí. O rok později vzrostl počet útoků na 217. Pirátské bandy loni obsadily a unesly 47 plavidel a zmocnily se celkem 867 rukojmí.

Letos v únoru unesli například norský tanker s jednadvacetičlennou posádkou z Barmy. Pirátům se v Somálsku daří, protože v zemi už téměř dvacet let není žádná centrální vláda.

Několik skupin pirátů na různých místech stále drží asi 350 zajatců a okolo dvacítky unesených lodí. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy