Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že někteří z muslimů, zaměstnaných na pařížském letišti Charles de Gaulle, pobývali ve výcvikových táborech Al-Káidy, Talibanu a dalších organizacích v Afghánistánu a Pákistánu.
Informaci o bezpečnostních opatřeních zveřejnila televize BBC.
Londýn byl varováním
Francouzi se na muslimy pracující na letišti zaměřili po srpnovém zatčení britských radikálů, kteří chtěli vyhodit do vzduchu letouny startující z londýnského letiště Heathrow.
Objevily se spekulace, že teroristé měli komplice, kteří na Heathrow pracovali. Oficiálně však Londýn tuto verzi nepotvrdil.
Jeden z propuštěných francouzských muslimů je údajně přítel Richarda Reida. Tento Brit jamajského původu, který konvertoval k islámu, byl v roce 2001 usvědčen z přípravy útoku na letadlo mířící z Paříže do USA za pomoci výbušniny ukryté v botě.
Vedení letiště vyslechlo desítky pracovníků vyznávajících islám. Navíc delší dobu monitorovalo více než stovku vykladačů zavazadel a uklízečů letadel.
Několik zaměstnanců, kteří ztratili oprávnění pracovat v takzvaných bezpečnostních zónách, správu letiště okamžitě zažalovalo. Tvrdí, že jsou diskriminováni kvůli svému náboženství.
Propuštění a podezřelí muži tvoří jen malou skupinku z vyznavačů islámu pracujících na letišti. Odbory odhadují, že muslimové tvoří asi pětinu z celkem 83 tisíc zaměstnanců Roissy-Charles de Gaulle. Většinou jde o osoby pocházející ze severní Afriky.
I Francie očekává atentáty
Francii v minulém roce postihly násilnosti na předměstích velkých měst, ale teroristické útoky se jí v posledních letech vyhýbají.
Politici a zpravodajská služba považují riziko atentátů za velké a tvrdí, že je to jen otázka času.
K posledním výbuchům došlo v polovině devadesátých let, kdy spáchal několik atentátů Chálid Kilkal, člen alžírské extremistické organizace Islámská ozbrojená skupina (GIA).
Po divoké honičce ho francouzští policisté zastřelili 29. září 1995 v lese nedaleko Lyonu.