Po 11. září se nebe vyčistilo. Na chvíli

Roman Staněk
4. 9. 2006 0:00
New York - Právě před pěti lety, pouze na několik desítek hodin, se vědcům naskytla příležitost poznat, jak vypadá obloha bez jediného letadla.

Tenké bílé čáry na obloze, které za sebou zanechávají trysková dopravní letadla, mají významný podíl na změně klimatu.

Po teroristických útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001 totiž přestala na tři dny takřka úplně létat nad Severní Amerikou letadla, a vědcům se tak naskytl pohled na neobvykle čistou oblohu.

Teplotní rozdíl

Během letové přestávky se průměrný rozdíl denních a nočních teplot zvýšil o více než jeden stupeň Celsia. Ve dne bylo tepleji a v noci chladněji.

Obloha nad Novým Skotskem je hlavní leteckou
Obloha nad Novým Skotskem je hlavní leteckou | Foto: NASA

Obloha na mnoha místech byla totiž jasnější a modřejší než kdykoliv předtím. Chyběla totiž umělá oblaka tvořená letadly.

To způsobilo, že na zemský povrch dopadlo více slunečního záření, a bylo tak tepleji, v noci zase teplu nic nebránilo, a tak unikalo a noci byly chladnější.

Vědci, kteří studii zabývající se dopady letecké dopravy na znečištění životního prostředí vytvořili, použili tuto leteckou přestávku jako jeden z důkazů, že se letecká doprava výrazně podílí na změně teploty povrchu planety.

Letadlo Boeing 747 na obloze
Letadlo Boeing 747 na obloze | Foto: Arpingstone/Wikimedia Commons

"Myslím, že jsme dokázali, že stopy za proudovými letadly jsou schopny ovlivňovat teplotu," uvedl jeden z vědců David Travis z univerzity ve Wisconsinu.

Hrozba pro ekosystém

Zatímco se zvyšuje počet letadel ve vzduchu, stopy za nimi se stávají častější a ovlivňují chod přirozené oblačnosti.

Existence takovýchto umělých mraků může mít vliv také na různé lokální ekosystémy. Přežití některých druhů stromů i hmyzu totiž závisí na specifické denní i noční teplotě.

Vědci zjistili, že dlouhé bílé čáry umělých mraků tvořících se vysoko v atmosféře za tryskovými letadly (anglicky zvané contrails - kondenzační dráhy) zakrývají více než 0,1 procenta zemského povrchu.

Jejich tvorba je způsobena obsahem uhlovodíků v leteckém palivu, jejichž spalováním vzniká voda a oxid uhličitý. Voda se střetává s chladným vzduchem venku, ve výškách, kde létají letadla, je teplota nižší než -40 stupňů Celsia.

Princip by se dal přirovnat k tomu, když člověk vydechuje za chladného počasí. Horký vzduch se setká s extrémně chladným a tvoří se pára.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy