Po 11. září se nebe vyčistilo. Na chvíli

Roman Staněk
4. 9. 2006 0:00
New York - Právě před pěti lety, pouze na několik desítek hodin, se vědcům naskytla příležitost poznat, jak vypadá obloha bez jediného letadla.

Tenké bílé čáry na obloze, které za sebou zanechávají trysková dopravní letadla, mají významný podíl na změně klimatu.

Po teroristických útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001 totiž přestala na tři dny takřka úplně létat nad Severní Amerikou letadla, a vědcům se tak naskytl pohled na neobvykle čistou oblohu.

Teplotní rozdíl

Během letové přestávky se průměrný rozdíl denních a nočních teplot zvýšil o více než jeden stupeň Celsia. Ve dne bylo tepleji a v noci chladněji.

Obloha nad Novým Skotskem je hlavní leteckou
Obloha nad Novým Skotskem je hlavní leteckou | Foto: NASA

Obloha na mnoha místech byla totiž jasnější a modřejší než kdykoliv předtím. Chyběla totiž umělá oblaka tvořená letadly.

To způsobilo, že na zemský povrch dopadlo více slunečního záření, a bylo tak tepleji, v noci zase teplu nic nebránilo, a tak unikalo a noci byly chladnější.

Vědci, kteří studii zabývající se dopady letecké dopravy na znečištění životního prostředí vytvořili, použili tuto leteckou přestávku jako jeden z důkazů, že se letecká doprava výrazně podílí na změně teploty povrchu planety.

Letadlo Boeing 747 na obloze
Letadlo Boeing 747 na obloze | Foto: Arpingstone/Wikimedia Commons

"Myslím, že jsme dokázali, že stopy za proudovými letadly jsou schopny ovlivňovat teplotu," uvedl jeden z vědců David Travis z univerzity ve Wisconsinu.

Hrozba pro ekosystém

Zatímco se zvyšuje počet letadel ve vzduchu, stopy za nimi se stávají častější a ovlivňují chod přirozené oblačnosti.

Existence takovýchto umělých mraků může mít vliv také na různé lokální ekosystémy. Přežití některých druhů stromů i hmyzu totiž závisí na specifické denní i noční teplotě.

Vědci zjistili, že dlouhé bílé čáry umělých mraků tvořících se vysoko v atmosféře za tryskovými letadly (anglicky zvané contrails - kondenzační dráhy) zakrývají více než 0,1 procenta zemského povrchu.

Jejich tvorba je způsobena obsahem uhlovodíků v leteckém palivu, jejichž spalováním vzniká voda a oxid uhličitý. Voda se střetává s chladným vzduchem venku, ve výškách, kde létají letadla, je teplota nižší než -40 stupňů Celsia.

Princip by se dal přirovnat k tomu, když člověk vydechuje za chladného počasí. Horký vzduch se setká s extrémně chladným a tvoří se pára.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy