Britové: Zabránili jsme dalšímu 11. září

Aktuálně.cz
11. 8. 2006 6:55
Londýn - Uprostřed letu, někde nad Atlantikem na půli cesty mezi Británií a USA, měla explodovat letadla se stovkami lidí na palubě. Útok zmařila britská policie.

"Mělo jít o masovou vraždu nepředstavitelných rozměrů," popsal plány teroristů zástupce šéfa londýnské policie Paul Stephenson. Ministr vnitra John Reid prohlásil, že ztráty na životech měly být značné.

Kolaps dopravy

Podle některých analýz měly být terči velké boeingy, které přepravují až 400 cestujících, a celkový počet obětí tak mohl přesáhnout bilanci útoků na USA ze září 2001. Tehdy zahynulo na 3000 lidí.

 SITUACE v ČESKU: Ruzyně už zpřísnila, vláda vyčkává

Po čtvrtečním ranním šokujícím oznámení úřadů o ohrožených letounech postupně zkolabovala letecká doprava v mnoha klíčových místech. Uzavření největšího evropského letiště Londýn-Heathrow přímo postihlo na 400 tisíc lidí v Británii, desítky tisíc lidí ve zbytku Evropy a další tisíce po celém světě. Desítky letů zrušily Air France, British Airways, Lufthansa i nízkonákladové společnosti easyJet či Ryanair.

Britské orgány ve čtvrtek večer oznámily, že výluky budou pokračovat i dnes.

Fronty a zpoždění většiny letů přinesla tvrdá bezpečnostní opatření i v USA.

Zatýkání přišlo před akcí

Londýn uvedl, že teroristé už podnikli několik kroků k provedení útoků a vedení policie se proto v noci na čtvrtek rozhodlo pro zásah. Také Američané tvrdí, že teroristé byli zastaveni v poslední fázi příprav.

Bílý dům označil plány teroristů za přímou hrozbu pro Spojené státy. Prezident Bush byl o probíhajícím vyšetřování infromován už několik dní a věděl, že se chystá dnešní zátah proti podezřelým.

Do případu byla zapojena kromě britských a amerických specialistů také pákistánská tajná služba, rozsáhlé zatýkání nastalo i v této asijské zemi.

Nejvyšší stupeň ohrožení

Britská vláda zvýšila nebezpečí teroristického útoku v zemi na stupeň kritický. Ten je na pětibodové britské stupnici nejvyšší a znamená, že pravděpodobnost útoku je velmi vysoká a může k němu dojít kdykoliv.

  • Jde o první vážnou prověrku nového systému varování před teroristickým útokem. Britové ho zavedli teprve 1. srpna - ČTĚTE ZDE.

V reakci na britské rozhodnutí zvedly na nejvyšší stupeň riziko teroristického útoku také Spojené státy. Učinily tak vůbec poprvé - červený stupeň se prozatím týká letů z Velké Británie.

Americká vláda oznámila, že na seznamu útočníků figurovaly letouny společností American Airlines, Continental Airlines a United Airlines. Jednalo se o spoje mířící do New Yorku, Washingtonu a Kalifornie.

"Věříme, že zatčení, která provedla britská policie, plány teroristů značně narušila. Nemůžeme si však být jisti, že hrozba zcela pominula," vysvětlil americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff.

Vyslovil podezření, že za útokem stojí Al-Káida. Tomu by nasvědčovala koordinace plánovaných útoků, podle poznatků vyšetřovatelů, měly bomby v letadlech explodovat současně.

Máme je všechny, říká ministr

"Podařilo se pozatýkat všechny, kteří se na přípravě útoků podíleli," řekl na tiskové konferenci britský ministr vnitra John Reid. 

Scotland Yard uvedl, že zatýkání a odvrácení útoku je výsledkem dlouhodobé operace a sledování podezřelých osob. Zadržení jsou údajně "Britové asijského původu," tedy pravděpodobně muži pocházející z Pákistánu.

Letiště Heathrow nezvládá davy cestujících, jejichž lety byly odloženy.
Letiště Heathrow nezvládá davy cestujících, jejichž lety byly odloženy. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters chtěli použít k výbuchům chemikálie. Stanice BBC s odovláním na policejní zdroja uvedla, že se jednalo o velmi sofistikované a efektivní výbušniny.

Na palubu bez zavazadla

Na všech britských letištích byla výrazně zpřísněna bezpečnostní opatření, zejména při odbavování letů do USA. Úřady zakázaly na všech letech z Británie větší příruční zavazadla.

Na palubu nesmí ani laptopy nebo mobilní telefony, je možné je přepravovat pouze v zavazadlovém prostoru. Nezbytné věci, pas, peníze či léky, musí mít cestující při nástupu v průhledných obalech.

  • Podrobný přehled bezpečnostních opatření NAJDETE ZDE.

Letišti Heathrow dočasně nepřijímá žádné lety. Dopoledne se u odbavovacích přepážek tvořily dlouhé fronty a britské internetové servery uvádějí, že řada cestujících je vystresovaná.

Další velké londýnské letiště Gatwick je uzavřené.

"Všichni pasažéři musejí počítat s tím, že budou důkladně prohledáni a budou si muset sundat boty," oznámila Správa britských letišť.

Britský expert na terorismus Paul Beaver se domnívá, že příruční zavazadla jsou při kontrolách na letištích "slepým místem" a právě v nich je největší možnost pronést do letadel výbušniny.

"I malá bomba, umístěná v laptopu, dokáže ve vzduchu zničit letadlo. Osobní zavazadla zatím většinou nejsou kontrolována na výbušniny, protože to výrazně protahuje odbavení pasažérů," citovala Beavera agentura Reuters.

Historie se opakuje

Beaver má za to, že plán nese zřetelně rukopisy Al-Káidy, která většinou usiluje o paralelní zasažení několika cílů najednou.

Teroristé plánovali podobný megaútok na americká letadla už v roce 1995. Chtěli napadnout několik strojů letících na linkách z Dálného východu do USA. Mělo jít hlavně o spoje z Manily, Singapuru a Hongkongu.

Zpoždění letů postihlo i letiště v Manchesteru.
Zpoždění letů postihlo i letiště v Manchesteru. | Foto: Reuters

Operaci známou jako Plan Bojinka ale v počáteční fázi zhatily policie a zpravodajské služby několika asijských států.

Londýn už teror v letadlech zná

Londýnská letiště Heathrow a Gatwick patří k největším na světě co do počtu odbavených cestujících. Všemi čtyřmi terminály Heathrow projde denně v průměru téměř 190 tisíc pasažérů.

Londýn zažil pokus propašovat bombu do letadel už nejméně dvakrát. V roce 1986 byl zadržen Jordánec, který ji chtěl na letišti Heathrow pronést v kufru do letounu izraelské společnosti El Al.

O dva roky později explodovala bomba v letadle společnosti PanAm, které se zřítilo nad skotským Lockerbie. Všichni pasažéři a několik obyvatel města zahynuli.

V prosinci 2001 pak pronesl Brit Richard Reid výbušninu ukrytou v botě do stroje letícího z Paříže do Miami. Nepodařilo se mu ji však odpálit.

 

Právě se děje

Další zprávy