Paralýza v USA. Trump a demokraté se na ničem nedohodnou, kvůli válčení se zasekli

Daniel Anýž Daniel Anýž
24. 5. 2019 10:59
Válka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a demokraty ve Washingtonu spěje v naprostou paralýzu tamního politického procesu. Američané by měli počítat s tím, že v příštích osmnácti měsících, tedy do prezidentských voleb v listopadu 2020, nebude v hlavním městě USA schválen žádný podstatnější zákon.
Donald Trump v Bílém domě.
Donald Trump v Bílém domě. | Foto: Reuters

Donald Trump ve středu v Bílém domě po několika málo minutách rozpustil předem dohodnuté jednání s vedením demokratů v Kongresu, na kterém měli probrat investice do americké infrastruktury.

"Už na začátku jsem řekl, že není možné jet po obou kolejích. Buď budete vyšetřovat, nebo něco uděláme pro americký lid," připomněl Trump na následné tiskové konferenci svá slova z letošního ledna.

Demokraté tehdy převzali většinu ve Sněmovně reprezentantů, dolní komoře amerického Kongresu. A avizovali, že hodlají prezidenta a jeho administrativu vyšetřovat na mnoha frontách.

Trump jim už tehdy vzkázal, že v takovém případě mohou zapomenout na to, že by se s nimi dohodl na nějakých důležitějších zákonech. Tuto středu se ukázalo, že politický příkop ve Washingtonu se od té doby jen prohloubil a nyní je nepřekročitelný.

Trump na tiskové konferenci prohlásil, že za stávajících "okolností" s demokraty spolupracovat nehodlá. Reagoval tím na setrvalé a jen sílící vyšetřovací aktivity demokratických zákonodárců.

Muellerův ruský labyrint

Hlavním bitevním polem mezi Trumpem a demokraty zůstává tzv. ruská kauza. Demokraté nepovažují závěry vyšetřovací zprávy Roberta Muellera o ruském vměšování do prezidentské kampaně 2016 za tak jednoznačné, jak je prezentují prezident a jeho ministr spravedlnosti William Barr.

Podle Bílého domu Muellerova zpráva potvrdila, že Trump ani jeho tým s Rusy nespolupracovali a že prezident se pak ani nijak nesnažil mařit vyšetřování.

"Co se týče honu na čarodějnice, celá ta věc s Ruskem byla podvod, pokud jde o mě a moji administrativu, naprostý podvod," opakoval Trump ve středu před novináři.

Stojan řečnického pultu měl přitom vybaven nápisem "No collusion, no obstruction" (Žádná spolupráce, žádné maření vyšetřování) a číselnými údaji o tom, že vyšetřování trvalo 675 dní a bylo vyslechnuto více než 500 svědků.

Demokraté ale vidí Muellerovu zprávu jinak. Podle nich Mueller nechal otázku Trumpova vlivu na vyšetřování otevřenou, když napsal, že prezidenta z tohoto podezření "nemůže očistit".

Demokraté také požadují, aby v Kongresu vypovídali lidé z Trumpova okolí, především jeho bývalý poradce z Bílého domu Donald McGahn. A chtějí, aby do Kongresu přišel ministr Barr.

Trump a jeho administrativa všechny tyto výzvy odmítají. Což například v případě ministra Barra, jehož demokraté nyní hodlají předvolat žalobou, povede k soudním sporům, které mohou skončit až u Nejvyššího soudu USA.

Ostře střežené daně

Druhou důležitou frontovou linií je snaha demokratů získat Trumpova daňová přiznání a další finanční doklady o podnikání jeho společnosti Trump Organization.

Trump je jediným americkým prezidentem za posledních třicet let, který svá daňová přiznání odmítl zveřejnit. Proti současnému tlaku demokratů jdou jeho právníci žalobami, podle kterých jsou požadavky na předložení daňových informací protizákonné.

Právě na této frontě ovšem demokraté před uplynulou středou zaznamenali důležitá vítězství. Už druhý federální soud rozhodl v jejich prospěch, když odmítl žaloby Trumpova týmu.

A parlament státu New York navíc schválil zákon, který tamnímu daňovému úřadu dovoluje, aby Kongresu vydal Trumpova daňová přiznání z podnikání v tomto státě.

"Věříme, že nikdo nestojí nad zákonem, prezidenta USA nevyjímaje, a věříme, že prezident se podílí na utajování," uvedla Nancy Pelosiová, demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů, ještě před plánovaným jednáním  s prezidentem o infrastruktuře.

Nejtransparentnější z prezidentů

Podle Trumpa byl právě tento výrok důvodem, proč se rozhodl jednání s demokratickými lídry zrušit. "Nic neskrývám, jsem ten nejtransparentnější prezident," prohlásil Trump po schůzce.

Podle některých demokratů ale prezident jen využil příležitost, aby nemusel jednat o legislativě, se kterou by měli v Kongresu jeho republikáni beztak velké potíže. Jde přitom o plán, v rámci kterého by měly do obnovy americké infrastruktury směřovat až dva biliony dolarů (zhruba 46 bilionů korun). Právě tato legislativa byla dosud ve Washingtonu zmiňována jako jeden z mála příkladů, kdy by Trump a demokraté mohli najít společnou řeč.

Po středeční dramatické zápletce ovšem demokratický předseda sněmovního výboru pro dopravu a infrastrukturu Peter DeFazio označil legislativu za "mrtvou". "Bez něho (Trumpa) se to nestane," připustil kongresman.

Americká média teď spekulují, jak a zda vůbec se demokraté a Trump dokážou dohodnout alespoň na těch zákonech, bez kterých se neobejde chod vlády a země. Především je potřeba schválit rozpočet na příští dva roky.

Pokud bude prezident trvat na tom, že demokraté musí skončit vyšetřování, směřují věci do slepé uličky. "Mohou pokračovat v honu na čarodějnice … nebo se vrátit k práci," napsal Trump po středečním zrušeném jednání s demokraty na Twitteru.

Nancy Pelosiová ovšem následně na konferenci ve Washingtonu zopakovala, že prezident se snaží zametat věci pod koberec. "Skutečností je, že přímo před našima očima, veřejně, se prezident snaží mařit výkon spravedlnosti, podílí se na utajování," uvedla Pelosiová.

Modleme se…

Ona sama se dosud snaží tlumit výzvy radikálnějších kolegů, kteří požadují, aby demokraté ve sněmovně už vyvolali proces odvolání prezidenta z funkce, takzvaný impeachment.

Zatím jde o malou skupinu, přibližně 25 z celkem 235 poslanců, a lze předpokládat, že Pelosiová tento nátlak ustojí. Ale politický proces ve Washingtonu je i bez toho nyní naprosto zaseknutý.

Včetně vyjádření, která nemají s politikou nic moc společného a jsou jen vzájemnými šťouchanci. "Modlím se za prezidenta Spojených států a modlím se za Spojené státy," uvedla Pelosiová po středečním krachu jednání s Trumpem. "Nancy, tak moc ti děkuji za tvé modlitby, vím, že to myslíš upřímně!" odpověděl prezident na Twitteru.

Ve čtvrtek ovšem jejich přestřelka nabrala tvrdší tón. Trump Pelosiovou nazval "bláznivou Nancy" a "ztraceným případem". Ona mu odpověděla na Twitteru, že "až se extrémně stabilní génius začne chovat více jako prezident", bude s ním ráda spolupracovat.

Trump a Pelosiová přitom dosud vůči sobě takto ostrými slovy šetřili. Současná eskalace rétoriky naznačuje, že jejich vztah se patrně jen zhoršuje.

Trump o zprávě o údajném ruském vměšování: Takže je to úplné očištění. Žádná tajná dohoda

Trump o zprávě o údajném ruském vměšování: Takže je to úplné očištění. Žádná tajná dohoda | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy