Trumpův exporadce nebude svědčit. Je klíčovou postavou Muellerovy zprávy

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2019 6:26
Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn dnes navzdory obsílce nepřijde svědčit před právní výbor Sněmovny reprezentantů. Předsedovi výboru z Demokratické strany to v dopise sdělil McGahnův právní zástupce, informovala agentura Reuters. Bílý dům už v pondělí uvedl, že prezident nechce, aby jeho bývalý poradce před výborem svědčil. Pokud McGahn skutečně na zasedání výboru nedorazí, hrozí mu obvinění z pohrdání Kongresem.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

McGahnův právní zástupce William Burck v dopise adresovaném předsedovi právního výboru Sněmovny reprezentantů USA Jerroldovi Nadlerovi uvedl, že jeho klient bude "respektovat prezidentův pokyn" a svědectví před výborem nepodá. Nadler v rozhovoru poskytnutém stanici CNN už potvrdil, že hodlá McGahna obvinit z pohrdání Kongresem.

Bílý dům v pondělí uvedl, že podle stanoviska ministerstva spravedlnosti z roku 2014 má McGahn jako někdejší prezidentův poradce imunitu, která ho zbavuje povinnosti před Kongresem svědčit o záležitostech týkajících se práce v Bílém domě.

McGahn byl jednou z ústředních postav nedávno zveřejněné zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, neboť ze zaměstnanců Bílého domu s vyšetřovatelem nejvíce spolupracoval.

McGahn patřil k odpůrcům Trumpovy úvahy propustit Muellera, který prověřoval ruský vliv na americké prezidentské volby. V rámci svého pátrání Mueller nenašel důkaz, který by Trumpa či jeho kampaň spojoval s ruskými volebními aktivitami. Otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti, nechal Mueller otevřenou. A právě tuto možnost nyní demokraté v Kongresu prověřují.

 

Právě se děje

Další zprávy