Trumpův exporadce nebude svědčit. Je klíčovou postavou Muellerovy zprávy

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2019 6:26
Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn dnes navzdory obsílce nepřijde svědčit před právní výbor Sněmovny reprezentantů. Předsedovi výboru z Demokratické strany to v dopise sdělil McGahnův právní zástupce, informovala agentura Reuters. Bílý dům už v pondělí uvedl, že prezident nechce, aby jeho bývalý poradce před výborem svědčil. Pokud McGahn skutečně na zasedání výboru nedorazí, hrozí mu obvinění z pohrdání Kongresem.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

McGahnův právní zástupce William Burck v dopise adresovaném předsedovi právního výboru Sněmovny reprezentantů USA Jerroldovi Nadlerovi uvedl, že jeho klient bude "respektovat prezidentův pokyn" a svědectví před výborem nepodá. Nadler v rozhovoru poskytnutém stanici CNN už potvrdil, že hodlá McGahna obvinit z pohrdání Kongresem.

Bílý dům v pondělí uvedl, že podle stanoviska ministerstva spravedlnosti z roku 2014 má McGahn jako někdejší prezidentův poradce imunitu, která ho zbavuje povinnosti před Kongresem svědčit o záležitostech týkajících se práce v Bílém domě.

McGahn byl jednou z ústředních postav nedávno zveřejněné zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, neboť ze zaměstnanců Bílého domu s vyšetřovatelem nejvíce spolupracoval.

McGahn patřil k odpůrcům Trumpovy úvahy propustit Muellera, který prověřoval ruský vliv na americké prezidentské volby. V rámci svého pátrání Mueller nenašel důkaz, který by Trumpa či jeho kampaň spojoval s ruskými volebními aktivitami. Otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti, nechal Mueller otevřenou. A právě tuto možnost nyní demokraté v Kongresu prověřují.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy