Řím - Když v roce 2013 nastoupil do svého úřadu papež František, slíbil, že zbaví katolickou církev Kainova znamení.
To získala kvůli četným případům nečinnosti a zamlčování pohlavního zneužívání dětí kněžími.
Papež teď ale čelí v této souvislosti velmi ožehavému případu.
Musel udělit "pracovní volno" kardinálovi a emeritnímu biskupovi v Sydney a Melbourne Georgi Pellovi. Toto úřady v Austrálii obvinily z nečinnosti v případech pedofilie jeho někdejších podřízených.
Kardinála Pella přitom papež František povolal v roce 2014 do Říma a udělal z něj jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků: šéfa nově zřízené ekonomické rady, která dohlíží nad hospodařením Svatého stolce.
Později Pella papež jmenoval i do mocné Rady kardinálů, která má připravit reformu papežské kurie.
Katolickou církev měl zbavit nejasností a podezření z nekalostí ve vatikánském účetnictví.
Udělal jsem řadu chyb
Smyčka se však utáhla i kolem samotného kardinála. Minulý týden ho obvinila australská policie přímo ze zneužívání dětí.
Hned několik australských mužů tvrdí, že je sexuálně obtěžoval a "nepatřičně se choval".
K tomu mělo dojít v sedmdesátých a osmdesátých letech v Ballaratu v australském státě Victoria. Oběti byly v té době ještě chlapci a George Pell mladým katolickým knězem.
Loni v únoru kardinál odpovídal na otázky australských vyšetřovatelů z římského hotelu v rámci videokonference. Nově se postaví rovnou před soud v Melbourne, a to už 18. července.
Pell v minulosti čelil obviněním, že se snažil případy pohlavního zneužívání dětí a mladistvých zamést pod koberec.
Teprve když Australská královská komise před dvěma roky zveřejnila výsledky svého šetření, podle kterých se jedná o tisíce případů, začal si sypat popel na hlavu.
Přiznal, že se jako arcibiskup dopustil "řady chyb", když své podřízené kněze obviněné z pedofilie nepřiměl odejít do ústraní. Obvinění, že v 70. letech sám osahával chlapce v bazénu, ale odmítá.
Reformátor, který v nejdůležitější věci selhal?
Papež František si díky své odvaze, důrazu na skromnost a střídmost a snahám o liberalizaci katolické církve získal srdce stamilionů lidí na celém světě.
A to nejenom mezi věřícími, píše agentura Reuters.
Když loni v dubnu vydal papežskou exhortaci Amoris laetitia (Radost z lásky), vyvolal tím v řadách ultrakonzervativních kardinálů velké pobouření.
V textu se přimlouval za to, aby byli rozvedení katolíci připouštěni ke svatému přijímání, i když jejich sňatek oficiálně neanulovaly církevní orgány.
Papež ovšem před vydáním svého listu zcela ignoroval doporučení těchto kardinálů. A mezi konzervativce patří i australský kardinál George Pell.
Stejně jako jeho německý kolega Gerhard Ludwig Müller, prefekt mocné Kongregace pro nauku víry, která dohlíží na dodržování katolické doktríny. Právě on patří mezi Pellovy spojence.
Vatikán ale nedávno oznámil, že papež Müllerovi mandát neobnoví a v čele kongregace ho nahradí jeho náměstek.
Jen na papíře
"To, čeho jsme svědky, ukazuje, že revoluce, kterou papež František uskutečňuje v církvi, je v ohledu na sexuální zneužívání pouze na papíře," tvrdí však italský novinář Emiliano Fittipaldi. "Boj s pedofilií pro něj není prioritou."
První kapitola knihy "Chtíč", kterou Fittipaldi letos vydal, je věnována právě Pellovi.
František devět měsíců po svém zvolení papežem ustavil expertní komisi, která má katolické církvi radit, jak se s případy pedofilie lépe vypořádávat.
Vzniknout měl i zvláštní tribunál, který by se zabýval prohřešky vysokých církevních hodnostářů - počínaje biskupy.
Na nátlak ultrakonzervativců ale nakonec tuto myšlenku zamítl.
A z expertní komise nechal odvolat dva její členy, kteří byli v dětství sami oběťmi sexuálního zneužívání ze strany kněží.
"Pellův případ ukazuje, jak málo se můžeme spolehnout na to, že církevní hodnostáři budou čelit sankcím, pokud případy zneužívání kryjí," napsala na svém blogu Marie Collinsová, irská sestra, která je jedním ze dvou propuštěných členů komise.
"Pellovi nemělo být nikdy dovoleno, aby se ukryl v Římě," dodala.
"Chci očistit své jméno"
František jednal obdobně i v případu biskupa Juana Barrosa, kterého do čela diecéze v jihochilském Osornu jmenoval v roce 2015.
Ten přitom dlouhé roky kryl kněze Fernanda Karadimu, obviněného ze sexuálního zneužívání dětí. Karadima byl v roce 2011 přinucen stáhnout se do ústraní.
Za Barrosa se papež postavil navzdory protestům ze strany Chilanů, kteří jej v peticích žádali, aby biskupovo jmenování zrušil.
Stejné pobouření pak mezi kritiky Barrosa vyvolalo, když se na veřejnost dostal videozáznam, na kterém papež signatáře nazval "pitomci" a "levičáky".
A jakousi "tečkou" bylo jeho únorové rozhodnutí zmírnit sankce vůči kněžím, kteří byli pro pedofilii odsouzeni.
Zatím nejvyššími katolickými hodnostáři, kteří byli nuceni vzdát se svého úřadu v souvislosti s obviněním z pohlavního zneužívání, byli v roce 1998 rakouský kardinál a vídeňský arcibiskup Hermann Groër a v roce 2013 skotský kardinál Keith O’Brien.
Své úřady museli ze stejného důvodu složit i biskup v americkém Palm Beach na Floridě Joseph Keith Symons a jeho nástupce Anthony O’Connell.
George Pell zatím patří k těm, kterým takové riziko hrozí.
"Jsem velmi vděčný Svatému otci, že mi umožnil vrátit se do Austrálie a očistit své jméno," prohlásil Pell, když mluvčí Vatikánu oznamoval papežovo rozhodnutí o jeho uvolnění z funkce.