reklama
 
 

Vatikán odmítl kritiku Irů, že kryl zneužívání dětí

3. 9. 2011 19:11
Kritika premiéra byla v silně katolickém Irsku bezprecedentní

Vatikán - Vatikán se brání nařčení z úst irského premiéra Enda Kennyho i ze strany irského parlamentu, že se snažil sabotovat vyšetřování případů, kdy katoličtí kněží v Irsku sexuálně zneužívali děti.

V první oficiální reakci na premiérovo vyjádření v irském parlamentu také Vatikán podle agentury Reuters vyjádřil "politování a zahanbení" nad případy zneužívání.

Kritika Vatikánu ze strany premiéra a parlamentu pocházející z letošního července byla v silně katolickém Irsku bezpříkladná.

Podle rezoluce irského parlamentu Vatikán sabotoval usnesení irských biskupů z roku 1996 začít s hlášením podezřelých případů policii.

Vedení katolické církve údajně v dopisu z roku 1997 nařídilo irským biskupům postupovat v případech zneužívání dětí striktně podle církevního práva.

Biskupy dopis varoval, že jimi přijatá politika, zejména pak důraz na nutnost informovat o podezřelých případech policii, je v rozporu s kanonickým právem.

Nezasahovali jsme

Vatikán dnes označil obvinění vznesená irským parlamentem za nepodložená. Vznikla prý špatným pochopením obsahu dopisu.

"(Vatikán) nijak nenarušoval vyšetřování případů zneužívání dětí, ani se do něj nesnažil vstupovat," stojí v dnešním prohlášení.

"Mimo to se Svatý stolec žádným způsobem nesnažil zasahovat do irského občanského práva nebo nějak bránit správním úřadům ve vykonávání jejich povinností."

Vatikán kvůli kritice odvolal z Irska svého velvyslance Giuseppeho Leanzu ke konzultacím. Později bylo oznámeno, že se Leanza do Irska nevrátí a stane se novým apoštolským nunciem v Česku. Jeho přesun do Prahy ale byl podle všeho plánován už dříve.

autor: ČTK | 3. 9. 2011 19:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama