Papež se stáhl z veřejného života, šest dní bude rozjímat

ČTK ČTK
9. 3. 2014 21:07
Během týdne neuskuteční žádná veřejná vystoupení, tedy ani středeční generální audienci.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se v neděli stáhl na šest dní z veřejného života, aby se mohl věnovat v rámci začínajícího půstu rozjímání před přípravami oslav Velikonoc. Během tradiční nedělní bohoslužby vyzval věřící, aby "stavěli svůj život na podstatných věcech".

"Musíme se zbavit idolů, marných věcí," řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve před davem věřících na Svatopetrském náměstí.

Odpoledne pak papež opustil Vatikán, aby s delegací 82 dalších členů kurie zamířil do města Ariccia. V neděli večer začali nejvyšší vatikánští představitelé meditovat na téma "čistoty srdce".

František tak nebude přítomen ve Vatikánu na první výročí svého zvolení papežem z 13. března 2013. Neuskuteční během týdne žádná veřejná vystoupení, tedy ani středeční generální audienci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy