Periskop: Nevěrnému Hollandovi věří každý pátý Francouz

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 6. 2. 2014 15:22
Čtvrtek 6. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Hollande na minimu

Pokud si francouzský prezident Francois Hollande myslel, že jeho podpora už nemůže být nižší, pletl se.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury TNS-Sofres pro Le Figaro za ním stojí jen 19 procent občanů. Více než polovina dotázaných mu naproti tomu nevěří.

Kdo ví, nakolik státníkovi uškodila aférka kolem údajného vztahu s herečkou Julií Gayetovou.

Máme vašeho psa!

Afghánský Tálibán zajal psa americké armády.

Na videonahrávce, o níž informoval server BBC, je vidět poměrně nešťastně vyhlížející menší pes rezavohnědé barvy. Na vodítku ho drží jeden z údajných příslušníků radikálního hnutí.

Zlato si vyžádalo osm mrtvých

Nejméně osm mrtvých si vyžádal úterní sesuv kamení a následný požár v jihoafrickém dole na zlato.

Po devátém pohřešovaném horníkovi z dolu Doornkop u Johannesburgu záchranáři stále pátrají.

Pod berlínským starostou se kýve židle

V Berlíně sílí hlasy volající po odvolání primátora Klause Wowereita. Kritika se na jeho hlavu snesla poté, co se tento týden ukázalo, že více než rok tiše toleroval daňový podvod tajemníka pro kulturu na berlínské radnici Andrého Schmitze.

Schmitz podle médií uložil ve Švýcarsku 425 000 eur (11,7 milionu Kč) z dědictví a řadu let z těchto peněz pobíral úroky. Německý finanční úřad ale politik o uložených penězích neinformoval a úroky nepřiznal ani pro výpočet daně. Schmitze v reakci na skandál rezignoval, Wowereit se k tomuto kroku zatím neodhodlal.

Italové opět v roli strážných andělů

Italskému námořnictvu se podařilo z vod u pobřeží Sicílie vylovit dalších 1123 uprchlíků. Běženci se plavili v devíti člunech, které se ale na širém moři začaly potápět.

Počet migrantů, kteří se v naději na lepší život snaží z Afriky a blízkovýchodních zemí dostat do Evropy, neustále roste. Loňský rok byl v tomto směru rekordní; do Itálie jich připlulo 42 925, což je oproti roku 2012 více než trojnásobek.

Buď manévry, nebo rozdělené rodiny

To, o čem se spekulovalo, se stalo skutečností. A Severní Korea opět připomíná malé dítě, jemuž někdo vzal hračku.

Pchjongjang totiž pohrozil Soulu, že pokud se uskuteční každoroční manévry s USA, mohl by přehodnotit setkání rodin rozdělených korejskou válkou.

Stalo se tak pouhý den poté, co byla dohoda obou zemí uzavřena.

 

Papežův Harley bez papeže

Ve francouzské metropoli Paříži se bude dražit motocykl Harley Davidson, který loni dostal papež František přímo od výrobce.

Aukční síň Bonhams nabízí stroj Dyna Super Glide za vyvolávací cenu 12 000 eur, ale předpokládá se, že výtěžek nakonec bude mnohem větší.

Peníze za stroj, na němž hlava katolické církve nikdy nejela, poputují na charitu.

 

Stop útokům na homosexuály!

Svět by měl pozvednout hlas proti útokům na homosexuály, prohlásil na schůzi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Soči generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

V předvečer zahájení olympiády vyzval světové společenství, aby bojovalo proti útokům na gaye, lesby, bisexuály a transsexuály.

Dodejme, že právě Rusko má zákon, jenž zapovídá propagaci homosexuality mezi mládeží. To na Západě vyvolalo nemalé protesty.

 

Právě se děje

Další zprávy