Papež jmenoval nové kardinály, přihlížel i Benedikt

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2014 12:49
Devatenáctka duchovních pochází z Evropy, Afriky, Ameriky a Asie
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v sobotu poprvé v roli hlavy římskokatolické církve jmenoval nové kardinály. Je jich 19 a pocházejí z Evropy, Afriky, Ameriky a Asie. 

Ceremonie ve Svatopetrském chrámu se zúčastnil i emeritní papež Benedikt, který se na veřejnosti objevil poprvé od chvíle, kdy loni koncem února rezignoval.

Z 19 nových kardinálů je 16 mladších 80 let, což znamená, že doplní sbor kardinálů-volitelů oprávněných vybírat nového papeže. Purpur nově oblékne šest hodnostářů z Evropy, zbytek reprezentuje ostatní kontinenty. 

Nové kardinály mají od sobotu například Nikaragua, Korea, Burkina Faso, Haiti nebo Filipíny. Celkem pocházejí z 12 zemí. Kardinálem se stal i Františkem jmenovaný vatikánský státní tajemník Pietro Parolin.

Tři z nových kardinálů jsou starší než 80 let. Mezi nimi i známá postava - 98letý Loris Francesco Capovilla, osobní sekretář někdejšího papeže Jana XXIII. Právě on byl jediný z hodnostářů, který v sobotu do Vatikánu osobně nedorazil.

Už předem se omluvil kvůli chatrnému zdraví podlomenému vysokým věkem.

Sbor kardinálů-volitelů má po dnešku 122 členů, tedy hodnostářů mladších 80 let a poprvé je mezi nimi celá polovina duchovních, kteří nepocházejí z Evropy. Celkově je nyní kardinálů 218. Naposledy se počet kardinálů rozšiřoval v listopadu 2012, kdy jich Benedikt XVI. jmenoval šest.

Větší role pro Benedikta

Velké pozdvižení mezi přihlížejícími způsobila přítomnost předchozího papeže Benedikta, který se v chrámu usadil do předních lavic mezi ostatní kardinály. 

Šestaosmdesátiletý emeritní v bílém rouchu se po vstupu do svatostánku pozdravil se současným pontifikem, věřící ho pak přivítali užaslým potleskem.

Benedikt žije od své loňské rezignace v ústraní a ačkoli se několikrát setkal s Františkem, na veřejnosti se za poslední rok neobjevil.

Nyní se ale spekuluje, že se bude do života ve Vatikánu více zapojovat a že se možná objeví u slavnostního svatořečení bývalých papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII., které se bude konat 27. dubna.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy