Papež jmenoval nové kardinály, přihlížel i Benedikt

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2014 12:49
Devatenáctka duchovních pochází z Evropy, Afriky, Ameriky a Asie
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v sobotu poprvé v roli hlavy římskokatolické církve jmenoval nové kardinály. Je jich 19 a pocházejí z Evropy, Afriky, Ameriky a Asie. 

Ceremonie ve Svatopetrském chrámu se zúčastnil i emeritní papež Benedikt, který se na veřejnosti objevil poprvé od chvíle, kdy loni koncem února rezignoval.

Z 19 nových kardinálů je 16 mladších 80 let, což znamená, že doplní sbor kardinálů-volitelů oprávněných vybírat nového papeže. Purpur nově oblékne šest hodnostářů z Evropy, zbytek reprezentuje ostatní kontinenty. 

Nové kardinály mají od sobotu například Nikaragua, Korea, Burkina Faso, Haiti nebo Filipíny. Celkem pocházejí z 12 zemí. Kardinálem se stal i Františkem jmenovaný vatikánský státní tajemník Pietro Parolin.

Tři z nových kardinálů jsou starší než 80 let. Mezi nimi i známá postava - 98letý Loris Francesco Capovilla, osobní sekretář někdejšího papeže Jana XXIII. Právě on byl jediný z hodnostářů, který v sobotu do Vatikánu osobně nedorazil.

Už předem se omluvil kvůli chatrnému zdraví podlomenému vysokým věkem.

Sbor kardinálů-volitelů má po dnešku 122 členů, tedy hodnostářů mladších 80 let a poprvé je mezi nimi celá polovina duchovních, kteří nepocházejí z Evropy. Celkově je nyní kardinálů 218. Naposledy se počet kardinálů rozšiřoval v listopadu 2012, kdy jich Benedikt XVI. jmenoval šest.

Větší role pro Benedikta

Velké pozdvižení mezi přihlížejícími způsobila přítomnost předchozího papeže Benedikta, který se v chrámu usadil do předních lavic mezi ostatní kardinály. 

Šestaosmdesátiletý emeritní v bílém rouchu se po vstupu do svatostánku pozdravil se současným pontifikem, věřící ho pak přivítali užaslým potleskem.

Benedikt žije od své loňské rezignace v ústraní a ačkoli se několikrát setkal s Františkem, na veřejnosti se za poslední rok neobjevil.

Nyní se ale spekuluje, že se bude do života ve Vatikánu více zapojovat a že se možná objeví u slavnostního svatořečení bývalých papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII., které se bude konat 27. dubna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy