Papež českým biskupům: Spravujte majetek uvážlivě

ČTK ČTK
14. 2. 2014 20:52
Papež František se během setkání dotknul i české církevní restituce.
Foto: Reuters

Vatikán/Praha - Papež František při pátečním setkání s českými biskupy vyzval, aby církev své materiální prostředky využívala výlučně k duchovním účelům.

František ve Vatikánu přijal delegaci českých a moravských biskupů pod vedením kardinála Dominika Duky a během jejich devadesátiminutového jednání přišla řeč také na církevní restituce v ČR, sdělil zástupce České biskupské konference Ondřej Mléčka.

Papež přivítal delegaci v čele s kardinály Dukou a Miloslavem Vlkem už ve středu, kdy během generální audience požehnal korunky ke staroboleslavskému mariánskému reliéfu Palladium země české a korunu pro sochu olešnické Panny Marie.

V pátek se konalo uzavřené jednání, které bylo prvním oficiálním setkáním biskupů s novým papežem, zvoleným loni v březnu. Naposledy se česká delegace takto s papežem setkala v roce 2005.

"Zatímco po dlouhý čas církev ve vaší zemi utlačovaly režimy založené na ideologiích popírajících lidskou důstojnost a svobodu, dnes se musíte vypořádávat s jinými nástrahami, kupříkladu se sekularismem a relativismem," uvedl papež ve své promluvě.

Papež: Spravujte majetek uvážlivě a transparentně

František se v závěru své řeči zmínil také o majetkových otázkách, když zdůraznil, že materiální prostředky mají být určeny výlučně k duchovnímu poslání církve a že majetek má být spravován "uvážlivě a transparentně, aby byl chráněn a zachován, a to také za pomoci důvěryhodných a kompetentních laiků".

Že byla v pátek ve Vatikánu řeč také o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, potvrdil v rozhovoru pro ČT olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

"Papežův postoj byl velmi jednoduchý a jasný: co je ukradeno, má se vrátit, to je záležitost spravedlnosti," popsal Graubner. O podrobnostech a nastavení církevních restitucí se ale podle něj nehovořilo. "(Papež) počítá s tím, že to, co jsme nějakým způsobem dohodli, je stejně už z naší strany velký ústupek, velká vstřícnost vůči státu. A jen akcentuje zodpovědnost vůči dalším generacím," řekl arcibiskup, podle nějž bylo setkání s papežem "odzbrojující".

Kardinála Vlka údajně překvapilo že papež nemluvil o chudobě církve. "Chce, abychom využili prostředky ve prospěch dobra, školství nebo charity," řekl Vlk podle ČT.

Setkání s papežem začalo za účasti dvou desítek biskupů a dalších hodnostářů kolem 10:30 SEČ. Skončilo kolem poledního, protože papeže čekal další program. U příležitosti svátku svatého Valentýna dal pontifex na Svatopetrském náměstí požehnání katolickým snoubencům, kterých se tam shromáždilo asi 25 000.

Na majetkovém vyrovnání se zástupci církví v ČR dohodli se státem v roce 2012, dohodu loni posvětil Ústavní soud. Vrácen má být nemovitý majetek v celkové hodnotě 75 miliard korun, o který církve přišly za minulého režimu. Za nevydaný majetek stát během 30 let doplatí zhruba 59 miliard Kč (po započtení inflace by se částka měla vyšplhat na 78,9 až 96,24 miliardy Kč).

V roce 2030 by také mělo skončit financování církví ze státního rozpočtu, a to po přechodném období, během nějž se bude postupně snižovat státní příspěvek církvím ze současných asi 1,5 miliardy korun ročně až na nulu.

 

Právě se děje

Další zprávy