Papež František v Jordánsku vyzval k ukončení syrské války

ČTK ČTK
24. 5. 2014 22:46
Král Abdalláh se distancoval od radikálního islámu, když řekl, že islám je náboženství souladu, slitování a spravedlnosti.
Foto: Reuters

Ammán - Papež František v sobotu v jordánské metropoli Ammánu, kde zahájil třídenní návštěvu Blízkého východu, vyzval k rychlému ukončení syrské války. Při setkání s králem Abdalláhem II. také ocenil pomoc Jordánska syrským uprchlíkům. Papež také sloužil mši na ammánském stadionu a v rámci své cesty navštíví rovněž Izrael a palestinský Betlém.

Jordánsko chválil za to, že vytváří prostředí, v němž mohou žít v sounáležitosti křesťané s muslimy. "Svoboda náboženství je základní lidské právo a doufám, že bude zaručeno na Blízkém východě a celém světě. Křesťané jsou a považují se za plnoprávné občany Blízkého východu," řekl František při audienci v královském paláci. Kromě Abdalláha II. byla přítomna také královna Ranja a jejich děti.

"Vyzývám Jordánsko, aby dále hledalo cestu k trvalému míru pro tuto oblast. Je třeba rychle řešit krizi v Sýrii stejně jako najít spravedlivé řešení izraelsko-palestinského konfliktu," sdělil František před jordánským panovníkem. Syrská válka má od roku 2011 na 160 000 obětí a miliony lidí kvůli ní uprchly. Jordánsko se ujalo 600 000 z nich.

Proti radikálnímu islámu

Král Abdalláh se distancoval od radikálního islámu, když řekl, že islám je náboženství souladu, slitování a spravedlnosti. "Jordánsko odmítá nesprávná tvrzení těch, kdo šíří nenávist a kdo rozdělují. Říkám důrazně, že komunita arabských křesťanů je nedílnou součástí Blízkého východu," prohlásil.

Papež pak po odjezdu z jeho paláce sloužil mši před asi 20 000 lidmi, kteří přišli na stadion v Ammánu. Mezi přítomnými byli kromě Jordánců také uprchlíci ze Sýrie a Iráku nebo Palestiny. Mnozí z nich prchli před boji, ale jiní také před utiskováním za svou víru. K těm patřil také Iráčan Sámir Bulus z Mosulu, jehož rodina čelila hrozbám za to, že se hlásí ke křesťanství. "Odejdu kamkoli, kde je pro nás bezpečno. Náboženský extremismus křesťany ohrožuje," sdělil agentuře Reuters.

František má podle Vatikánu za sebou nachlazení, kvůli němuž v minulých dnech zrušil několik setkání. Z letadla ale vystoupil s úsměvem a odpočatý. Za letu se osobně pozdravil se všemi novináři, kteří ho doprovázejí. Řekl jim, že ví, že návštěva bude náročná a že doufá, že také užitečná.

Pobyt v Jordánsku v sobotu zakončil u řeky Jordánu. Zamířil do Betánie, kde podle křesťanské víry působil Jan Křtitel, a setkal se zde se syrskými uprchlíky. Při té příležitosti apeloval na mezinárodní společenství, aby dělalo víc tváří v tvář přílivu běženců ze Sýrie. Kromě toho opět vybídl k obnovení mírových rozhovorů s cílem nalézt řešení více než tříleté syrské krize. "Řešení nemůže přijít jinak než prostřednictvím dialogu, umírněnosti," prohlásil mimo jiné podle agentury AFP.

Do Betléma a Izraele

V neděli se pak papež přesune do palestinského Betléma a z něj pak do Izraele. Návštěvou chce připomenout událost starou 50 let, totiž cestu jednoho ze svých předchůdců Pavla VI. do Izraele. Sešel se při ní tehdy v Jeruzalémě s tehdejším konstantinopolským patriarchou, a umožnil tak ukončit rozkol mezi katolickou a pravoslavnou církví.

Současný papež je z Argentiny a ve své delegaci má své spolužáky z mládí - rabína Abrahama Skorku a profesora islámských studií Omara Abbouda. Po loňském zvolení se vydal poprvé na zahraniční cestu na svůj domovský kontinent do Brazílie.

 

Právě se děje

Další zprávy