Panama obvinila posádku lodi, která vezla zbraně KLDR

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 7. 2013 13:57
Plavidlo pašovalo sovětské stíhačky, rakety a další těžké zbraně z Kuby
Foto: Reuters

Panamá - Panamská prokuratura obvinila 35 členů posádky severokorejské lodi Čongčonkang, která převážela zbraně. Plavidlo zadržela v Panamském průplavu.

Posádka se má zodpovídat z ohrožení veřejné bezpečnosti a z nelegální přepravy válečného materiálu.

Obvinění přišla jen pár hodin poté, co Pchjongjang vyzval Panamu, aby bez odkladu loď i její posádku propustila. Loď podle KLDR převážela náklad na základě naprosto legální smlouvy, a proto není důvod k jejímu zadržování.

Panamská policie našla zbraně ukryté pod pytli s 10 000 tunami cukru. K zásilce se přihlásila Kuba, která uvedla, že se jedná o zastaralé zbraně směřující do KLDR k opravě.

Posádka lodi se zatčení bránila a police ji musela přemoci. Kapitán plavidla se údajně pokusil při zatýkání spáchat sebevraždu.

Na palubě dané lodi se podle kubánské diplomacie převáželo 240 tun zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu MiG-21 a 15 motorů pro tento typ strojů. Vše bylo vyrobeno v polovině minulého století.

Panama požádala OSN, aby vyšetřila, zda byly transportem zbrojních součástek porušeny sankce OSN. Ty zakazují Pchjongjangu dodávky zbraní kvůli jeho kontroverzním jaderným a raketovým zkouškám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy