Loď KLDR pašovala v kontejnerech s cukrem části raket

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 7. 2013 14:44
Plavidlo mířící z Kuby zadrželi v Panamě
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Panamá - Panamská hlídka zadržela severokorejskou loď, jež se snažila Panamským průplavem propašovat "sofistikované" součástky vojenských raket.

Bojový materiál byl na lodi ukryt v kontejnerech s cukrem.

Médiím to oznámil sám panamský prezident Ricardo Martinelli. "Svět musí vědět, že není možné přepravovat Panamským průplavem nenahlášené válečné zbraně," prohlásil Martinelli.

Panamci plavidlo zastavili a prohledali kvůli podezření, že pašuje drogy.

"Měli jsme podezření na drogy... Když jsme začali vykládat (loď), která mířila z Kuby do Severní Koreje, našli jsme 22 000 tun cukru a také kontejnery, jež pravděpodobně obsahovaly sofistikované raketové součástky," upřesnil podle agentury AFP Martinelli.

Komunistická Kuba je společně s Čínou jedním z mála severokorejských spojenců.

Panamský prezident už na Twitter umístil fotku, na níž jsou tmavě zelené kontejnery. Právě v nich měly být dotyčné části zbraní nalezeny.

Kapitán lodi se pokusil o sebevraždu, posádka se po zásahu policie vzbouřila, ale byla zpacifikována a zadržena, doplnila BBC.

Organizace spojených národů (OSN) svou rezolucí KLDR pod pohrůžkou sankcí zakázala vývoz a dovoz veškerých vyjma ručních zbraní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy