K třtinovému cukru jsme přibalili migy, přiznala Kuba

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 7. 2013 13:59
Zbraně ukryté v cukru prý chtěli Kubánci po KLDR opravit a vrátit
 Severokorejské plavidlo je v rukou Panamců, prozkoumat ho ale připlují i experti Západu.
 Severokorejské plavidlo je v rukou Panamců, prozkoumat ho ale připlují i experti Západu. | Foto: Reuters

Havana - S vysvětlením záhadného nálezu "sofistikovaného" vojenského materiálu na palubě severokorejského plavidla v Panamském průplavu překvapivě nepřišli povolaní experti Západu, ale kubánské ministerstvo zahraničí.

Diplomacie komunistického ostrova v Karibiku, odkud se nákladní loď Čongčonkang zřejmě vracela, přiznala, že zbraně nalezené v zásilce cukru patří jí.

Jedná se prý však pouze o "starý obranný materiál". Kubánci tak označili sovětské stíhačky, rakety země-vzduch a další těžké zbraně.

Jen opravit a vrátit

"Na palubě dané lodi se převáželo 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů," stojí v komuniké zveřejněném v kubánské televizi.

"Vše bylo vyrobeno v polovině minulého století, mělo být opraveno a vráceno do naší země," tvrdí dále kubánská strana. O tom, že je takový servis zbraní v KLDR porušením rezoluce Organizace spojených národů (OSN), už se nezmiňuje.

To, že pašované zbraně pocházejí z Kuby, navíc není stoprocentně jisté. Čongčonkang vyplul z ruského přístavu Nachodka na Dálném východě 12. dubna, 31. května doplul k Panamskému průplavu a 1. června jím proplul. Poté se vydal směrem na Kubu. Kam ale skutečně plul, není známo, protože zmizel ze satelitního monitorovacího systému.

Posádka přístroje sloužící k určení polohy plavidla zřejmě vypnula, poznamenává s odkazem na námořní experty server BBC. Loď se každopádně 11. července do oblasti Panamského průplavu vrátila a druhý den byla kvůli podezření, že přepravuje drogy, prohledána.

Ke kontrabandu se místní úřady dostaly až poté, co 35člennou severokorejskou posádku přemohla policie. Kapitán si chtěl před zatčením podříznout hrdlo ve zjevné obavě z trestu za nesplněný úkol. Podle CNN jej po odhalení zásilky zbraní dokonce postihla srdeční příhoda.

Vyhladovělá a izolovaná Severní Korea zoufale potřebuje zahraniční měnu, a mezinárodní společenství ji proto dlouhodobě podezírá, že peníze získává nelegálním obchodem se zbraněmi a drogami. Usnesení OSN Severní Koreji dovoz i vývoz jakýchkoliv zbraní (vyjma ručních) zapovídá. Je proto velmi pravděpodobné, že nález bude mít dohru na mezinárodní úrovni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy