K třtinovému cukru jsme přibalili migy, přiznala Kuba

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 7. 2013 13:59
Zbraně ukryté v cukru prý chtěli Kubánci po KLDR opravit a vrátit
 Severokorejské plavidlo je v rukou Panamců, prozkoumat ho ale připlují i experti Západu.
 Severokorejské plavidlo je v rukou Panamců, prozkoumat ho ale připlují i experti Západu. | Foto: Reuters

Havana - S vysvětlením záhadného nálezu "sofistikovaného" vojenského materiálu na palubě severokorejského plavidla v Panamském průplavu překvapivě nepřišli povolaní experti Západu, ale kubánské ministerstvo zahraničí.

Diplomacie komunistického ostrova v Karibiku, odkud se nákladní loď Čongčonkang zřejmě vracela, přiznala, že zbraně nalezené v zásilce cukru patří jí.

Jedná se prý však pouze o "starý obranný materiál". Kubánci tak označili sovětské stíhačky, rakety země-vzduch a další těžké zbraně.

Jen opravit a vrátit

"Na palubě dané lodi se převáželo 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů," stojí v komuniké zveřejněném v kubánské televizi.

"Vše bylo vyrobeno v polovině minulého století, mělo být opraveno a vráceno do naší země," tvrdí dále kubánská strana. O tom, že je takový servis zbraní v KLDR porušením rezoluce Organizace spojených národů (OSN), už se nezmiňuje.

To, že pašované zbraně pocházejí z Kuby, navíc není stoprocentně jisté. Čongčonkang vyplul z ruského přístavu Nachodka na Dálném východě 12. dubna, 31. května doplul k Panamskému průplavu a 1. června jím proplul. Poté se vydal směrem na Kubu. Kam ale skutečně plul, není známo, protože zmizel ze satelitního monitorovacího systému.

Posádka přístroje sloužící k určení polohy plavidla zřejmě vypnula, poznamenává s odkazem na námořní experty server BBC. Loď se každopádně 11. července do oblasti Panamského průplavu vrátila a druhý den byla kvůli podezření, že přepravuje drogy, prohledána.

Ke kontrabandu se místní úřady dostaly až poté, co 35člennou severokorejskou posádku přemohla policie. Kapitán si chtěl před zatčením podříznout hrdlo ve zjevné obavě z trestu za nesplněný úkol. Podle CNN jej po odhalení zásilky zbraní dokonce postihla srdeční příhoda.

Vyhladovělá a izolovaná Severní Korea zoufale potřebuje zahraniční měnu, a mezinárodní společenství ji proto dlouhodobě podezírá, že peníze získává nelegálním obchodem se zbraněmi a drogami. Usnesení OSN Severní Koreji dovoz i vývoz jakýchkoliv zbraní (vyjma ručních) zapovídá. Je proto velmi pravděpodobné, že nález bude mít dohru na mezinárodní úrovni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy