Poté, co už jednou prodloužený termín k politické dohodě nepřinesl úspěch, zalekl se Abbás hrozící konfrontace s radikálně-islamistickým Hamasem. "Sedíme na sopce," prohlásil mladý Palestinec z Gazy, kde znepřátelené palestinské milice svádějí stále urputnější boje.
K odmítnutí referenda vyzval muslimy také zástupce nejvyššího muže teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí: "Vyzývám muslimy, aby odmítli jakékoli referendum o Palestině, protože Palestina je domov islámu, nikoli předmět kompromisu. Vyzývám všechny bratry, aby Palestinu podpořili," prohlásil.
O osudu Palestinců se rozhodne o víkendu
Spor mezi novou vládou radikálního Hamasu a tradičně vůdčí organizací Fatah byl měl však přece jen 26. července rozhodnout palestinský lid.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Abbás hraje poker, obrací se na lid
- Fatah jedná s Hamasem o usmíření
- Palestina dostane pomoc, bez Hamasu
- Napětí v Gaze: Abbás poslal "své" muže
"Prezident Abbás má v sobotu podepsat dekret o vyhlášení referenda, které by se mělo konat 50 dnů po tomto oznámení, což znamená 26. července," řekl agentuře AFP mluvčí palestinského prezidenta Nabíl abú Rudajná.
Dokument národního usmíření, vypracovaný politickými vůdci jako jsou Marván Barghútí z Fatahu a Chálik Natší z Hamasu v izraelské věznici, je však pro Izrael nepřípustný stejně jako pro Hamas. Mluví se v něm o palestinském státě v hranicích před rokem 1967, který by zahrnoval východní Jeruzalém i Západní břeh, což je pro představitele židovského státu nepřijatelné.
Naopak dohoda mezi vězněnými palestinskými představiteli přiznává Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP) úlohu jediné, legitimní a nejvyšší reprezentace Palestinců. Hamas, kterému patří většina v parlamentu, však není v OOP zastoupen.
Více než o pokračování mírového procesu s Izraelem tak jde o vnitrostátní boj o moc a červencové referendum se mění v hlasování o důvěře vládě Hamasu.
Jednání, referendum, nebo vzájemný boj
Za "puč v rouchu nevinnosti" označil plánované referendum mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí. Hamas obviňuje Fatah, že si nepřeje úspěch ve vzájemných jednáních. "Problémy a spory minulých deseti let se přece nedají urovnat během deseti dnů," řekl Zuhrí.
Jeho organizace však ví, že by pro návrh vězněných palestinských vůdců hlasovala výrazná většina Palestinců. To vyplynulo z aktuálního průzkumu univerzity Bir Zajt, podle něhož s konáním referenda souhlasí 77 procent Palestinců.
"Jestliže se neshodneme v dialogu ani se nedohodneme na referendu, zbývá jako třetí alternativa jen vzájemný boj," varoval představitel OOP Jásir Abid Rabbú. Na Západním břehu Jordánu už Fatah v rámci demonstrace moci rozmístil nové policejní milice, které v černých uniformách pochodovaly ulicemi řady měst.
Hamas však své odmítavé stanovisko měnit nehodlá. "Odmítáme referendum. Jeho cílem je vnutit nám ústupky a uznání Izraele. Je to plán na svržení vlády," citovala agentura AFP prohlášení mluvčího Hamasu. "Referendum nemá zákonnou moc," zdůraznil Samí abú Zuhrí na společné tiskové konferenci s jedním z vůdců Islámského džihádu Chálidem Batčem v Gaze.
Rychlé řešení neexistuje
Zuhrí vyzval prezidenta Abbáse k přehodnocení jeho postoje a varoval před "nebezpečím" vyhlášení referenda. Na otázku, zda Hamas vyzve k bojkotu referenda, Zuhrí řekl: "Bude-li referendum vyhlášeno, vyjádříme své odmítnutí všemi vhodnými prostředky."
Referendum je Abbásovým rozhodnutím, chce dát Západu nějaký dokument, tvrdí Basam al-Salí z Lidové fronty pro osvobození Palestiny.
"Referendum je osobní rozhodnutí prezidenta. Možná svůj krok konzultoval s OOP, ale všichni by si měli uvědomit, že rozhodl sám," prohlásil pro rádio Hlas Palestiny. Přesto souhlasí, že referendum je jediná demokratická možnost. "Místo zbraní musí lidé rozhodnout v demokratickém hlasování. Je to jediná cesta."
Podle profesora univerzity v Ramalláhu Hišama Ahmeda se však budou poslanci Hamasu snažit referendum bojkotovat, a Palestina se tak ocitne v ještě horší situaci, než je ta současná.