Abbás hraje poker, obrací se na lid

Lenka Málková
6. 6. 2006 12:30
Gaza - Podruhé za šest měsíců zamíří Palestinci k volebním urnám. Po parlamentních volbách budou v referendu rozhodovat o tom, zda uznat stát Izrael.
Samospráva se chce ve vztahu k Izraeli řídit mírovým plánem, který počítá s tím, že v budoucnu vznikne vedle Izraele palestinský stát.  Vládní hnutí Hamas je proti.
Samospráva se chce ve vztahu k Izraeli řídit mírovým plánem, který počítá s tím, že v budoucnu vznikne vedle Izraele palestinský stát. Vládní hnutí Hamas je proti. | Foto: Reuters

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás hodlá uspořádat referendum o podobě budoucího palestinského státu, který by bezvýhradně uznal Izrael. Přestože jednání s radikálním vládním hnutím Hamas zatím selhala, prezident Abbás hodlá s konečným rozhodnutím počkat do konce tohoto týdne.

  • Co přinese palestinské referendum? - ČTĚTE ZDE

Původní ultimátum, které dal Abbás vládnímu hnutí Hamas na to, aby se připojil k politice samosprávy vůči Izraeli, vypršelo již v neděli.

Řešením dva státy - Izrael a Palestina

Samospráva se chce ve vztahu k Izraeli řídit mírovým plánem, který počítá s tím, že v budoucnu vznikne vedle Izraele palestinský stát. Hamas ale existenci Izraele nehodlá uznat, dokud se židovský stát nestáhne za hranici z roku 1967.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Palestina dostane pomoc, bez Hamasu
  • Napětí v Gaze: Abbás poslal "své" muže
  • Fatah jedná s Hamasem o usmíření

Palestinský prezident již o víkendu vyslal bývalého premiéra Ahmada Kuráju do Damašku k jednání s exilovým vedením Hamasu.

Abbásovy kroky podporuje také předseda Fatahu a Abbásův spolupracovník Azzam al-Ahmed.

"Prezident musí použít prezidentských dekretů a vyhlásit referendum. Dokud si vládní Hamas neuvědomí, že Palestina je víc než jen jejich hnutí, jiné řešení zde není."

Osmnáctibodový dokument dohody mezi Palestinou a Izraelem přijali 11. května zajatí palestinští vězňové sdružující členy řady palestinských hnutí, včetně Hamasu.

Vládní představitelé v čele s premiérem Ismaílem Haníjou se ale staví proti a referendum považují za protiústavní, protože je místní zákony neumožňují.

Hamas versus Fatah: Dva měsíce nepokojů

Přestože je referendum podle Mahmúda Abbáse poslední možností, palestinský prezident od svého plánu ustoupit nehodlá.

Již v neděli byl v Gaze vyhlášen výjimečný stav, když bylo pět lidí zabito a sedm zraněno při srážkách mezi ozbrojenými skupinami Palestinců.
Již v neděli byl v Gaze vyhlášen výjimečný stav, když bylo pět lidí zabito a sedm zraněno při srážkách mezi ozbrojenými skupinami Palestinců. | Foto: Reuters

Během pondělí vtrhli do budovy technické centrály palestinského televizního vysílače na jihu pásma Gazy radikálové z hnutí a brutálně odtud vyhnali zaměstnance loajální vůči prezidentovi.

Incident ve městě Chán Júnis se odehrál na pozadí sílícího napětí mezi vládou Hamasu a hnutím Fatah prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse. Mluvčí Hamasu však popřel, že by jeho hnutí mělo s incidentem cokoliv společného.

Již v neděli byl v Gaze vyhlášen výjimečný stav, když bylo pět lidí zabito a sedm zraněno při srážkách mezi ozbrojenými skupinami Palestinců.

Palestinci se dočkali výplaty

V plném proudu je však výplata dlužných mezd zaměstnancům samosprávy. Na 165 000 zaměstnanců samosprávy nedostalo do března platy, protože Západ pozastavil finanční pomoc palestinským úřadům. Její obnovu podmínil změnou politiky Hamasu vůči Izraeli.

Foto: Reuters

Pokračující evropskou finanční pomoc Palestincům potvrdila také Evropská unie.

Palestinci letos od Evropské unie dostanou více peněz než loni. Unie se ale ještě musí s ostatními dárci dohodnout na novém mechanismu pomoci.

V Ramalláhu to v pondělí řekl vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

"EU je stále největším dárcem Palestincům. Nenecháme je na holičkách," řekl Solana na společné tiskové konferenci s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem.

 

Právě se děje

Další zprávy