Ramalláh- Desetitisíce Palestinců vyšly na Západním břehu Jordánu do ulic, aby vyjádřily podporu svému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Ten se v pátek chystá požádat Radu bezpečnosti OSN o uznání Palestinského státu.
"Žádáme to nejzákladnější právo, stejně jako ostatní národy chceme svůj stát," řekla agentuře Reuters Sabrina Husajnová, která přišla demonstrovat v Ramalláhu.
Dlouho dopředu avizovaný krok má v očích západních diplomatů charakter časované nálože. Izrael je proti, stejně tak jeho evropští spojenci,včetně České republiky.
To samé platí pro Spojené státy. Právě na jejich právo veta nejvíce spoléhá má už zmiňovaný Izrael. Má sloužit jako "záchranná brzda".
Mimořádné prázdniny, doprava zdarma
Nadšení zavládlo i v dalších městech. Děti nemusely do škol a soukromí dopravci vozili lidi na místa shromáždění zdarma.
Demonstrance se mají konat po celý týden. Pátek, kdy Abbás přednese - jak sám říká - "historickou zářijovou nabídku" už teď Palestinci označují za svůj Den nezávislosti
"Vyjadřujeme své zoufalství," citoval Reuters Amínu Kiswánijovou. Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, stejně jako ti v Izraeli, usilují o samostatný stát už několik desetiletí.
Mírová jednání jsou ale "chronicky" neúspěšná; poslední tři roky nedošlo k žádnému posunu.
Abbás v nich chce pokračovat. Podmiňuje to ale souhlasem Izraele s hranicemi podél linie, která panovala před válkou v roce 1967.
Zároveň požaduje prohlášní východního Jeruzaléma za hlavní město budoucího státu Palestina a zastavení budování židovských osad na okupovaném území.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednostranný krok prezidenta Abbáse odsoudil. Jeho diplomaté se snaží na půdě OSN narychlo vyjednávání obnovit.
Hamás souhlasí s Izraelem
Podle průzkumu Palestinského centra pro politiku a výzkum veřejného mínění s Abbásem souhlasí 83% Palestinců. 73% si naopak myslí, že se jejich každodenní život po pátečním hlasování v OSN zhorší.
"(Přes 80 procent Palestinců) jednoduše věří, že status quo je horší než to, co se může stát po pátečním zasedání Rady bezpečnosti," uvedl pro AP Chalíl Šikakí, který na průzkum dohlížel.
Abbás z New Yorku vzkázal, že je pod ohromným tlakem. Jeho snaha se totiž nelíbí ani takzvanému Blízkovýchodnímu mírovému kvartetu (Rusko, EU, USA, OSN), ani Izraeli.
Zatímco Západní břeh zdobí červená, černá a zelená, tedy barvy národní vlajky, v Gaze nedemonstroval nikdo. Druhá největší palestinská frakce Hamás se totiž přidala na stranu svých nepřátel.
Islamisté snahu prezidenta Abbáse ostře kritizovali.
"Žádné palestinské vedení nesmí zradit naše národní zájmy. Stejně tak nemá žádný palestinský herec právo dopouštět se historických ústupků, týkajících se palestinské půdy a práv Palestinců, zejména práva na návrat," citovala agentura Reuters jednoho z islamistických lídrů Ismaíla Haníju.
Hamás se k moci dostal v roce 2006 po krátkém "Bratrském boji", který vyhnal Abbásův konkurenční Fatah na Izraelci okupovaný Západní břeh Jordánu.
Arabové jsou pro
Abbásovo jednostranné rozhodnutí má i své stoupence - zejména mezi arabskými a africkými státy, jež v "zářijové nabídce" vidí poslední šanci pro vyřešení blízkovýchodního konfliktu.
Abbás s americkým vetem počítá, ví, že ho podle všeho připraví o plnohodnotné členství v OSN. Rád by proto získal pro Palestinu aspoň status pozorovatele OSN, což je scénář velmi pravděpodobný.
Očekává se, že Valné shromáždění OSN bude návrhu nakloněno.
Palestina by pak získala silnější pozici u mezinárodních organizací, včetně Mezinárodního trestního tribunálu.