Gaza - Ekonomické problémy, chaos a izolace pásma Gazy jsou podle průzkumu hlavními důvody, proč se Palestinci začínají odklánět od radikálního hnutí Hamas.
V lednu 2006 islamisté šokovali ve volbách jednoznačným vítězstvím, kterým ovládli parlament a letitou dominantní sílu palestinské politiky - konkureční Fatah - poslali do opozice.
Hamas dolů, Fatah nahoru
Dvacet měsíců poté to vypadá, že by svůj senzační triumf asi nezopakovali. Podle průzkumu respektovaného Jeruzalémského centra pro média a komunikace vyjádřilo Hamasu podporu jen 21 procent dotázaných, zatímco Fatahu 34 procent.
Palestinské volby
- 1996 - První parlamentní volby vyhrál Fatah, Hamas je bojkotoval. Prezidentem zvolen Jásir Arafat
- 2005 - Prezidentem zvolen Mahmúd Abbás z Fatahu, Hamas svého kandidáta nepostavil.
- 2006 - Hamas vyhrál. Získal v parlamentu 74 křesel (většinu), Fatah jen 45 křesel.
Vztahy mezi oběma palestinskými hnutími jsou nyní krajně napjaté. Poté, co v květnu v jakési "miniobčanské válce" Hamas vypudil z Gazy ozbrojené síly Fatahu a pásmo zcela ovládl.
Prezident palestinské samosprávy a vůdce Fatahu na to reagoval sestavením nové vlády na Západním břehu Jordánu, kterou vede ekonom Salám Fajád.
Paralelně ale vládne v Gaze vláda Hamasu premiéra Ismáila Haníji, vzešlá z loňských voleb.
Ne dva, ale tři státy ?
Komentátoři tak s nadsázkou tvrdí, že zatímco vyjednavači dlouho usilovali o řešení blízkovýchodního konfliktu formou vytvoření dvou států existujících vedle sebe (izraelského a palestinského), nyní se rýsují dokonce tři státy vedle sebe.
Průzkum ukázal, že více Palestinců (47 procent) dává přednost Fajádově vládě před kabinetem Haníji (24 procent). Obyvatelé Gazy sice v průzkumu oceňují, že se nástupem Hamasu zlepšila bezpečnostní situace v pásmu, ale ekonomika se naopak zhoršila.
Izrael vyjednává pouze s politiky Fatahu, vládu Hamasu ignoruje.