Fotbalisté z Gazy nesmějí do Británie. Jsou moc chudí

Tomáš Rákos
23. 8. 2007 22:00
Palestinská juniorská reprezentace nedostala víza

Gaza/Londýn - Je to spravedlivá červená karta, nebo faul? Pro juniory z palestinského národního týmu představuje rozhodnutí britských imigračních úředníků hlavně zklamání.

Během třítýdenní cesty po Velké Británii měli trénovat na kvalitnch hřištích pod dohledem profesionálních fotbalových trenérů. Své zkušenosti pak zúročit v utkáních proti klubům Chester City, Tranmere Rovers a Blackburnu.

Plán nakonec ztroskotal na vízech.

Ani jeden z hráčů totiž nesplňuje podmínky nových britských imigračních pravidel. U všech do jednoho prý hrozí, že vzhledem ke kvalitě jejich života odmítnou návrat domů.

"Litujeme, že nejsme schopni podpořit tuto úctyhodnou věc," vysvětlil svůj postoj britský konzulát v Jeruzalémě.

"Hráči jsou v depresi"

Úředníci mají pravdu: zhruba 80% obyvatel Gazy žije na hranici extrémní chudoby. Jejich denní rozpočet činí v přepočtu méně než 40 korun. Prakticky celé pásmo je závislé na zahraniční pomoci. Ozbrojené akce palestinských frakcí, vojenské operace izraelské armády a hlavně izolace jsou pro mladé lidi nesnesitelné.

Kudy z Gazy? Hranice, moře a vzdušný prostor kontroluje izraelská armáda. Přechod do Egypta je také zavřený.
Kudy z Gazy? Hranice, moře a vzdušný prostor kontroluje izraelská armáda. Přechod do Egypta je také zavřený. | Foto: Reuters

Fotbal je zde ale stejně populární jako kdekoli jinde ve světě. Nevadí, že jediný stadion zničily izraelské bomby. Oficiální liga zde také neexistuje.

"Všude kam přijdete, hrají děti fotbal. Na ulici, doma, dokonce na střechách," tvrdí brankář juniorského národního výběru Ramzo Seleh.

Podle organizátora nevydařené cesty Roda Coxe je proto rozhodnutí Londýna nespravedlivé.

"Máme tu partu madých lidí, kteří celý život pracovali na tom, aby mohli být mezi 22 nejlepšími hráči národního týmu," řekl BBC s tím, že většinu juniorů teď trápí deprese.

Zdaleka ne první zákaz

Pokud chtějí u fotbalu vydržet, musí si mladí sportovci z Gazy na podobné překážky zvyknout.

Gazu teď řídí radikální hnutí Hamás. Loni vyhrálo parlamentní volby. Letos v červnu svou moc islamisté upevnili vojenským převratem.
Gazu teď řídí radikální hnutí Hamás. Loni vyhrálo parlamentní volby. Letos v červnu svou moc islamisté upevnili vojenským převratem. | Foto: Reuters

Za poslední roky zažili jejich jejich starší kolegové z národního týmu podobných odmítnutí hned několik.

Kvalifikační zápas na mistrovství světa nemohli sehrát, protože je Izrael v Gaze zadržel. Možnost vycestovat nedostali ani loni - to je čekalo na Asijských hrách utkání proti Singapuru.

Letos pak palestinská reprezentace s Jordánskem zápas sehrála. Měsíc ale trvalo, než se kvůli uzavřeným hranicím dostali hráči zpět domů.

Cox flintu přes to všechno do žita nehází. 

"Nebude to jednoduché. Na palestinské i britské straně však existuje přesvědčení, že pokud to může lidská snaha změnit, pak se tak stane."

 

Právě se děje

Další zprávy