Pacient zemřel na ebolu. Jeho rodina zázračně unikla nákaze

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 0:01
Přítelkyně Liberijce Thomase Erica Duncana, její třináctiletý syn a dva synovci žili společně v jednom bytě s nakaženým předtím, než byl 28. září hospitalizován.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Rodina žijící v USA ve společném bytě s Liberijcem, který minulou středu zemřel na ebolou, zatím nevykazuje žádné známky onemocnění.

Přítelkyně Liberijce Thomase Erica Duncana, její třináctiletý syn a dva synovci žili společně v jednom bytě s nakaženým předtím, než byl 28. září hospitalizován.

"Zatím se ani u jednoho neobjevily žádné známky viru," uvedl starosta Dallasu Mike Rawlings. "Kontrolujeme je dvakrát denně, všichni jsou zdraví," dodal s tím, že neonemocněl ani nikdo další z lidí, které lékaři monitorují kvůli tomu, že přišli s Duncanem do styku. Inkubační doba pro ebolu je 21 dní.

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je pod dohledem 76 lidí, se kterými se Duncan mohl setkat, když už byl hospitalizován. Sledováno je rovněž 48 lidí, které Liberijec potkal předtím, než se ocitl v nemocnici.

Dvaačtyřicetiletý Liberijec přiletěl do Dallasu 20. září z Libérie běžnou linkou přes Brusel a Washington. Do dallaské nemocnice přišel s horečkou a bolestmi břicha již na konci září. Lékaři však muže, který několik dní předtím pobýval v Libérii, neuznali za hodného hospitalizace a on odešel domů. Právě v tomto mezičase se setkal se spoustou lidí, kteří jsou nyní pod dohledem.

Již o víkendu nicméně testy potvrdily, že ebolou onemocněla ošetřovatelka, která o Duncana pečovala. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se prý nyní snaží zjistit, jak je možné, že se šestadvacetiletá Nina Phamová nakazila, když při kontaktu s pacientem používala veškeré ochranné pomůcky. Nemocnice v Texasu, která se o ni stará, v úterý uvedla, že zdravotní stav ženy je "dobrý".

Šéf CDC Thomas Frieden oznámil, že středisko zřizuje speciální tým, který se bude zabývat spoluprací s jednotlivými nemocnicemi v USA. V případě, že se někde objeví nákaza ebolou, jejich experti budou prý moci být na místě "do několika hodin" a pomoci tak místním zdravotníkům.

Na ebolu zatím neexistuje oficiálně schválený lék. Světová zdravotnická organizace (WHO) již dříve informovala, že nejúčinnější formou léčby zůstává krevní transfúze od pacientů, kteří nemoc dokázali porazit. Právě takovou transfúzi nyní dostává i Nina Phamová.

Daroval ji americký lékař Kent Brantly, který se ebolou nakazil v západní Africe, ale poté se vyléčil. "Je lékař. Od toho tady je, aby to udělal," uvedl k tomu Jeremy Blume z nevládní křesťanské organizace Samaritan's Purse. Jak Blume dodal, Brantly poskytl svou krev k transfúzi celkem třem lidem. Údajně chtěl darovat krev i Liberijci Duncanovi, jenže jejich krevní skupiny se neshodovaly.

Nemocnice, kde sestru nyní léčí, vydala dnes jejím jménem prohlášení, ve kterém říká, jak se jí daří. "Je mi dobře a chtěla bych poděkovat všem za jejich milá přání a modlitby," uvedla Phamová.

Zdravotní sestra se doma starala o psa, který byl nyní z preventivních důvodů rovněž odvezen do izolace. Zatím nevykazuje žádné symptomy choroby. Nebude prý preventivně utracen, jako tomu bylo u psa, kterého měla zdravotnice, jež onemocněla ebolou ve Španělsku.

"Musíme v brzké době dostat ebolu pod kontrolu, aby se nešířila dál a nevyvolala dlouhodobou globální zdravotní krizi, se kterou bychom nakonec bojovali celá desetiletí, jako tomu je u HIV či dětské obrny," napsal na sociální síť zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Se svou manželkou Priscillou Chanovou se proto rozhodli přispět na boj s nemocí 25 milionů dolarů (544 milionů korun), které poskytnou americkému Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí.

Ke smrtícímu viru se v úterý vyjádřil i americký prezident Barack Obama a uvedl, že "svět toho nedělá dost", pokud jde o boj s ebolou. Země by měly navýšit svou pomoc, dodal. Americký zdravotnický systém je podle něj dostatečně silný, takže epidemie eboly v USA je velmi nepravděpodobná.

Podle WHO dosud na ebolu zemřelo 4447 lidí z celkového počtu 8914 nakažených.

 

Právě se děje

Další zprávy