Muže s ebolou poslal lékař domů. Mohl nakazit sto lidí

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2014 21:04
V karanténě jsou jeho rodina i posádka sanitky, která ho převážela. Dallaská nemocnice čelí kritice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dallas - Nemocnice v americkém Dallasu, kde se momentálně léčí pacient s ebolou, čelí ostré kritice.

Důvod? Ukázalo se, že muž byl minulý týden po vyšetření v tamní ambulanci poslán domů s tím, že trpí běžnou chřipkou.

Podle úřadů tak mohl dvaačtyřicetiletý pacient nakazit až stovku lidí. Nově udávaná číslo jsou výrazně vyšší než počet 18 osob, který texaské úřady oznámily ve středu. Dallaské zdravotnické úřady ve čtvrtek nicméně upřesnily, že v přímém kontaktu s nakaženým bylo 12 až 18 lidí, ti zbývající byli ve styku s touto skupinou. Texas ohlásil, že čtyři členové Duncanovy rodiny nesmí opustit domov. Na dodržování tohoto nařízení dohlížejí policisté, kteří hlídkují před domem.

Libérie: Na letišti lhal

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně.

Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

Poslali ho domů

Lékař podezření na smrtící a vysoce nakažlivou nemoc nepojal, ačkoliv mu 42letý Thomas Duncan zdůraznil, že se před nedávnem vrátil z Libérie, jednoho z ohnisek současné epidemie krvácivé horečky v západní Africe.

Duncanův synovec Josephus Weeks televizi NBC News řekl, že dva dny poté musel zavolat lékařům ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), neboť se "vážně obával, že se strýci nedostalo odpovídající péče".

Nemýlil se. Než nemocného muže v neděli odvezla sanitka, spatřili jej svědci, jak zvrací na ulici.

"Celá jeho rodina křičela. Vyšel ven a všechno v okolí pozvracel," popsal agentuře Reuters jeden z obyvatel okolí Mesud Osmanovic scénu těsně předcházející odvozu do nemocnice.

Veškeré tělní tekutiny nemocného jsou přitom vysoce virulentní a s tím, jak nemoc postupuje, se stávají čím dál nebezpečnější.

V ohrožení je pět dětí

Nyní je stav pacienta podle lékařů vážný, ale stabilní. Předchozí vyjádření nemocnice ho přitom označovala za kritický.

Posádka sanitky, která Duncana převážela, je v karanténě, příznaky eboly se u ní ale zatím neobjevily.

Vedení nemocnice nyní řeší, zda byla reakce sloužících lékařů adekvátní, zatímco se tým federálních zdravotnických pracovníků snaží vypátrat další lidi, které nemocný muž mohl nakazit. Vytipoval skupinu až 18 lidí (včetně pěti školáků), které v následujících třech týdnech čekají každodenní vyšetření. Právě tak dlouhá je totiž inkubační doba eboly.

Školy, které zmíněné děti navštěvovaly, budou zároveň vydezinfikovány.

Ve Spojených státech mezitím přibývají zprávy o dalších pacientech s příznaky podobnými ebole, a to mimo jiné na Havaji. Zda jsou skutečně nemocní, se ale dosud nepotvrdilo.

Thomas Duncan odletěl z Libérie 19. září letounem společnosti Brussels Airlines. Na letišti v belgické metropoli strávil sedm hodin a poté letem 951 United Arlines pokračoval do Washingtonu, kde po dalších třech hodinách čekání na letišti přestoupil na let 822 do Dallasu.

Riziko, že cestou někoho nakazil, je však podle lékařů minimální, protože nakažení jsou infekční teprve v době, kdy pociťují příznaky.

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně. Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy