reklama
 
 

Muže s ebolou poslal lékař domů. Mohl nakazit sto lidí

Aktualizováno 2. 10. 2014 21:04
V karanténě jsou jeho rodina i posádka sanitky, která ho převážela. Dallaská nemocnice čelí kritice.

Dallas - Nemocnice v americkém Dallasu, kde se momentálně léčí pacient s ebolou, čelí ostré kritice.

Důvod? Ukázalo se, že muž byl minulý týden po vyšetření v tamní ambulanci poslán domů s tím, že trpí běžnou chřipkou.

Podle úřadů tak mohl dvaačtyřicetiletý pacient nakazit až stovku lidí. Nově udávaná číslo jsou výrazně vyšší než počet 18 osob, který texaské úřady oznámily ve středu. Dallaské zdravotnické úřady ve čtvrtek nicméně upřesnily, že v přímém kontaktu s nakaženým bylo 12 až 18 lidí, ti zbývající byli ve styku s touto skupinou. Texas ohlásil, že čtyři členové Duncanovy rodiny nesmí opustit domov. Na dodržování tohoto nařízení dohlížejí policisté, kteří hlídkují před domem.

Libérie: Na letišti lhal

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně.

Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

Poslali ho domů

Lékař podezření na smrtící a vysoce nakažlivou nemoc nepojal, ačkoliv mu 42letý Thomas Duncan zdůraznil, že se před nedávnem vrátil z Libérie, jednoho z ohnisek současné epidemie krvácivé horečky v západní Africe.

Duncanův synovec Josephus Weeks televizi NBC News řekl, že dva dny poté musel zavolat lékařům ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), neboť se "vážně obával, že se strýci nedostalo odpovídající péče".

Nemýlil se. Než nemocného muže v neděli odvezla sanitka, spatřili jej svědci, jak zvrací na ulici.

"Celá jeho rodina křičela. Vyšel ven a všechno v okolí pozvracel," popsal agentuře Reuters jeden z obyvatel okolí Mesud Osmanovic scénu těsně předcházející odvozu do nemocnice.

Veškeré tělní tekutiny nemocného jsou přitom vysoce virulentní a s tím, jak nemoc postupuje, se stávají čím dál nebezpečnější.

V ohrožení je pět dětí

Nyní je stav pacienta podle lékařů vážný, ale stabilní. Předchozí vyjádření nemocnice ho přitom označovala za kritický.

Posádka sanitky, která Duncana převážela, je v karanténě, příznaky eboly se u ní ale zatím neobjevily.

Vedení nemocnice nyní řeší, zda byla reakce sloužících lékařů adekvátní, zatímco se tým federálních zdravotnických pracovníků snaží vypátrat další lidi, které nemocný muž mohl nakazit. Vytipoval skupinu až 18 lidí (včetně pěti školáků), které v následujících třech týdnech čekají každodenní vyšetření. Právě tak dlouhá je totiž inkubační doba eboly.

Školy, které zmíněné děti navštěvovaly, budou zároveň vydezinfikovány.

Ve Spojených státech mezitím přibývají zprávy o dalších pacientech s příznaky podobnými ebole, a to mimo jiné na Havaji. Zda jsou skutečně nemocní, se ale dosud nepotvrdilo.

Thomas Duncan odletěl z Libérie 19. září letounem společnosti Brussels Airlines. Na letišti v belgické metropoli strávil sedm hodin a poté letem 951 United Arlines pokračoval do Washingtonu, kde po dalších třech hodinách čekání na letišti přestoupil na let 822 do Dallasu.

Riziko, že cestou někoho nakazil, je však podle lékařů minimální, protože nakažení jsou infekční teprve v době, kdy pociťují příznaky.

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně. Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

autoři: Petr Jemelka, ČTK | 2. 10. 2014 13:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama