Muže s ebolou poslal lékař domů. Mohl nakazit sto lidí

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2014 21:04
V karanténě jsou jeho rodina i posádka sanitky, která ho převážela. Dallaská nemocnice čelí kritice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dallas - Nemocnice v americkém Dallasu, kde se momentálně léčí pacient s ebolou, čelí ostré kritice.

Důvod? Ukázalo se, že muž byl minulý týden po vyšetření v tamní ambulanci poslán domů s tím, že trpí běžnou chřipkou.

Podle úřadů tak mohl dvaačtyřicetiletý pacient nakazit až stovku lidí. Nově udávaná číslo jsou výrazně vyšší než počet 18 osob, který texaské úřady oznámily ve středu. Dallaské zdravotnické úřady ve čtvrtek nicméně upřesnily, že v přímém kontaktu s nakaženým bylo 12 až 18 lidí, ti zbývající byli ve styku s touto skupinou. Texas ohlásil, že čtyři členové Duncanovy rodiny nesmí opustit domov. Na dodržování tohoto nařízení dohlížejí policisté, kteří hlídkují před domem.

Libérie: Na letišti lhal

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně.

Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

Poslali ho domů

Lékař podezření na smrtící a vysoce nakažlivou nemoc nepojal, ačkoliv mu 42letý Thomas Duncan zdůraznil, že se před nedávnem vrátil z Libérie, jednoho z ohnisek současné epidemie krvácivé horečky v západní Africe.

Duncanův synovec Josephus Weeks televizi NBC News řekl, že dva dny poté musel zavolat lékařům ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), neboť se "vážně obával, že se strýci nedostalo odpovídající péče".

Nemýlil se. Než nemocného muže v neděli odvezla sanitka, spatřili jej svědci, jak zvrací na ulici.

"Celá jeho rodina křičela. Vyšel ven a všechno v okolí pozvracel," popsal agentuře Reuters jeden z obyvatel okolí Mesud Osmanovic scénu těsně předcházející odvozu do nemocnice.

Veškeré tělní tekutiny nemocného jsou přitom vysoce virulentní a s tím, jak nemoc postupuje, se stávají čím dál nebezpečnější.

V ohrožení je pět dětí

Nyní je stav pacienta podle lékařů vážný, ale stabilní. Předchozí vyjádření nemocnice ho přitom označovala za kritický.

Posádka sanitky, která Duncana převážela, je v karanténě, příznaky eboly se u ní ale zatím neobjevily.

Vedení nemocnice nyní řeší, zda byla reakce sloužících lékařů adekvátní, zatímco se tým federálních zdravotnických pracovníků snaží vypátrat další lidi, které nemocný muž mohl nakazit. Vytipoval skupinu až 18 lidí (včetně pěti školáků), které v následujících třech týdnech čekají každodenní vyšetření. Právě tak dlouhá je totiž inkubační doba eboly.

Školy, které zmíněné děti navštěvovaly, budou zároveň vydezinfikovány.

Ve Spojených státech mezitím přibývají zprávy o dalších pacientech s příznaky podobnými ebole, a to mimo jiné na Havaji. Zda jsou skutečně nemocní, se ale dosud nepotvrdilo.

Thomas Duncan odletěl z Libérie 19. září letounem společnosti Brussels Airlines. Na letišti v belgické metropoli strávil sedm hodin a poté letem 951 United Arlines pokračoval do Washingtonu, kde po dalších třech hodinách čekání na letišti přestoupil na let 822 do Dallasu.

Riziko, že cestou někoho nakazil, je však podle lékařů minimální, protože nakažení jsou infekční teprve v době, kdy pociťují příznaky.

Libérie již dala na vědomí, že nakaženého bude stíhat, neboť na letišti při vyplňování zdravotního dotazníku lhal. Agentura AP, která má mužovo prohlášení z letiště v Monrovii k dispozici, uvedla, že na otázku, zda byl v kontaktu s infikovaným ebolou, odpověděl záporně. Duncanovi sousedé v Libérii ale vypověděli, že pomáhal s převozem nemocné těhotné ženy, která později ebole podlehla. V té době, jak AP upozornila, se ale její zdravotní potíže dávaly do souvislosti s těhotenskou nevolností.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy