Liberijci uplácejí, aby si mohli nechávat těla obětí eboly

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 10. 2014 10:52
Ostatky mrtvých jsou jedním z hlavních zdrojů nákazy. Rodiny se stydí, že jejich příbuzní zemřeli na ebolu, a chtějí je pohřbívat dle tradice.
Libérijci uplácejí zdravotnické týmy, aby si mohli nechat těla obětí eboly.
Libérijci uplácejí zdravotnické týmy, aby si mohli nechat těla obětí eboly. | Foto: Reuters

Monrovia - Některé z týmů, které v Libérii jezdí pro těla obětí eboly, vydávají za úplatu falešná potvrzení. Vystavují doklady, že jejich blízký zemřel z jiné příčiny, aby rodiny mohly ostatky pohřbít tradičním způsobem.

To ale značně zvyšuje riziko dalšího šíření této smrtící choroby. S odvoláním na místní obyvatele i zdravotníky o tom informoval zpravodajský server The Wall Street Journal.

Při epidemii eboly jsou přitom mrtvá těla jedním z hlavních zdrojů nákazy. Zpráva o uplácení ale ukazuje, že místní korupce může podkopávat mezinárodní snahu o zastavení epidemie.

Líbání ostatků = extrémní riziko

Liberijské pohřby tradičně zahrnují umývání těla a vystavení po dobu až několika dní, kdy se scházejí příbuzní a přátelé, kteří zesnulého líbají, aby se s ním rozloučili. Pak je mrtvý pohřben - často na blízkém rodinném hřbitově.

Kromě touhy pohřbít svého blízkého v souladu s tradicemi hraje roli i skutečnost, že nemoc ebola s sebou nese společenské stigma - a lidé zhusta nechtějí přiznat, že jejich příbuzný zemřel právě na tuto chorobu.

Zdravotníci a humanitární pracovníci potvrzují, že se k nim donesly zprávy o tajných pohřbech místních obyvatel; nové hroby se v hlavním městě Monrovii objevují noc co noc.

Terénní sociální pracovník Vincent Chounse uvedl, že v předměstí Bardnersville na okraji Monrovie byl svědkem domlouvání prodeje falešného úmrtního listu nejméně čtyřikrát.

Potvrzení za 10 korun

Rodina prohlásila, že mrtvý nezemřel na ebolu. Sběrači mrtvol s nimi pak poodešli stranou a řekli, že jim můžou prodat potvrzení ministerstva zdravotnictví, že to nebyla ebola. Někdy chtějí 40 dolarů, jindy 50.

"Rodina prohlásila, že mrtvý nezemřel na ebolu. Sběrači mrtvol s nimi pak poodešli stranou a řekli, že jim můžou prodat potvrzení ministerstva zdravotnictví, že to nebyla ebola. Někdy chtějí 40 liberijských dolarů, jindy 50," dodal. To je v přepočtu okolo deseti korun.

Vláda vydala dekret, podle nějž by každý, kdo zemře na ebolu, měl být zpopelněn. Jde jednak o opatření proti dalšímu šíření nemoci a také o reakci na skutečnost, že řada místních komunit odmítá pohřbívat těla obětí eboly, když by se pohřeb konal s dodržením všech potřebných procedur proti přenosu nemoci.

Krematorium jede na plné obrátky

Krematorium v Monrovii spaluje asi 60 těl denně, uvedla Agnes Van der Veldeová, která řídí týmy sběračů těl v rámci organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle jejích slov informovanost o nebezpečí přenosu viru eboly stoupá; přesto řada rodin nechce úmrtí na ebolu nahlásit, aby mohla zesnulého pohřbít po svém.

"Snažíme se postupovat s maximálním respektem. Ale nakonec to stejně končí tím, že jim vezmeme jejich zesnulého, uzavřeme ho do plastového pytle a odvezeme pryč," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy