V USA zemřel pacient s ebolou, letiště zavádějí kontroly

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2014 21:39
Dvaačtyřicetiletý muž z Libérie se nakazil v rodné zemi. Pět velkých amerických letišť v této souvislosti posiluje zdravotní kontroly pasažérů mířících do USA z rizikových oblastí.
Transport nemocného s ebolou, ilustrační foto.
Transport nemocného s ebolou, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dallas - Thomas Eric Duncan, který byl v hospitalizován v americkém městě Dallas s ebolou, ve čtvrtek zemřel. Uvedl to web listu New York Times.

Jde o první oběť eboly, jíž bylo toto onemocnění diagnostikováno ve Spojených státech. Dvaačtyřicetiletý muž původem z Libérie se nakazil v rodné zemi, ebola u něj byla prokázána 30. září.

Duncan přiletěl do Texasu ze západní Afriky. Pět velkých amerických letišť v této souvislosti posiluje zdravotní kontroly pasažérů mířících do země z rizikových oblastí. Ministr zahraničí John Kerry vyzval ostatní země, aby proti šíření eboly dělaly víc, hranice ale prý mají zůstat otevřené.

Duncan onemocněl poté, co 20. září přiletěl do Texasu z Libérie, aby v USA navštívil příbuzné. Jeho případ vyvolal obavy, že nejhorší epidemie eboly v historii by se mohla rozšířit i do Spojených států.

Duncan se mohl do USA z liberijské metropole Monrovie letecky dostat díky tomu, že na letišti ještě neměl horečku a do příslušného dotazníku napsal, že nepřišel do styku s osobou, která se nakazila ebolou.

Pacient se začal cítit špatně krátce po příletu do Texasu. Navštívil tedy presbyteriánskou nemocnici v Dallasu, ale původně byl poslán domů s antibiotiky. Jeho stav se ale zhoršoval a 28. září se vrátil do nemocnice, kde pak byla potvrzena diagnóza. V sobotu se hodnocení Duncanova stavu změnilo z vážného na kritický. Dalších 48 lidí, s nimiž Duncan přišel do styku, je sledováno.

Kvůli obavám z možného příletu dalších lidí nakažených smrtícím virem oznámil dnes Bílý dům, že na pěti velkých letištích se začnou provádět podrobnější zdravotní kontroly u letů ze západní Afriky. Pasažérům bude změřena tělesná teplota a vyplní dotazník mapující jejich aktivity v Africe a jejich případnou rizikovost.

Jako první začínají kontroly probíhat již dnes na Kennedyho letišti v New Yorku, od příštího týdne se pak přidají letiště v Atlantě, Chicagu, Washingtonu a Newarku. "Na těchto pět letišť míří 94 procent jedinců, kteří cestují do Spojených států ze tří zemí v současnosti zasažených ebolou," uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Ministr Kerry řekl, že na boj s ebolou je třeba víc peněz, vybavení i personálu. Podle Kerryho je ale pro dodávky pomoci a pohyb zdravotnického materiálu důležité, aby letecké společnosti dál létaly do západní Afriky a aby zůstaly otevřené hranice.

Nynější epidemie eboly, která propukla v březnu, usmrtila v Libérii, Sieře Leone a Guineji více než 3400 lidí. To je zhruba polovina infikovaných.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy