reklama
 
 

V USA zemřel pacient s ebolou, letiště zavádějí kontroly

Aktualizováno 8. 10. 2014 21:39
Dvaačtyřicetiletý muž z Libérie se nakazil v rodné zemi. Pět velkých amerických letišť v této souvislosti posiluje zdravotní kontroly pasažérů mířících do USA z rizikových oblastí.

Dallas - Thomas Eric Duncan, který byl v hospitalizován v americkém městě Dallas s ebolou, ve čtvrtek zemřel. Uvedl to web listu New York Times.

Jde o první oběť eboly, jíž bylo toto onemocnění diagnostikováno ve Spojených státech. Dvaačtyřicetiletý muž původem z Libérie se nakazil v rodné zemi, ebola u něj byla prokázána 30. září.

Duncan přiletěl do Texasu ze západní Afriky. Pět velkých amerických letišť v této souvislosti posiluje zdravotní kontroly pasažérů mířících do země z rizikových oblastí. Ministr zahraničí John Kerry vyzval ostatní země, aby proti šíření eboly dělaly víc, hranice ale prý mají zůstat otevřené.

Duncan onemocněl poté, co 20. září přiletěl do Texasu z Libérie, aby v USA navštívil příbuzné. Jeho případ vyvolal obavy, že nejhorší epidemie eboly v historii by se mohla rozšířit i do Spojených států.

Duncan se mohl do USA z liberijské metropole Monrovie letecky dostat díky tomu, že na letišti ještě neměl horečku a do příslušného dotazníku napsal, že nepřišel do styku s osobou, která se nakazila ebolou.

Pacient se začal cítit špatně krátce po příletu do Texasu. Navštívil tedy presbyteriánskou nemocnici v Dallasu, ale původně byl poslán domů s antibiotiky. Jeho stav se ale zhoršoval a 28. září se vrátil do nemocnice, kde pak byla potvrzena diagnóza. V sobotu se hodnocení Duncanova stavu změnilo z vážného na kritický. Dalších 48 lidí, s nimiž Duncan přišel do styku, je sledováno.

Kvůli obavám z možného příletu dalších lidí nakažených smrtícím virem oznámil dnes Bílý dům, že na pěti velkých letištích se začnou provádět podrobnější zdravotní kontroly u letů ze západní Afriky. Pasažérům bude změřena tělesná teplota a vyplní dotazník mapující jejich aktivity v Africe a jejich případnou rizikovost.

Jako první začínají kontroly probíhat již dnes na Kennedyho letišti v New Yorku, od příštího týdne se pak přidají letiště v Atlantě, Chicagu, Washingtonu a Newarku. "Na těchto pět letišť míří 94 procent jedinců, kteří cestují do Spojených států ze tří zemí v současnosti zasažených ebolou," uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Ministr Kerry řekl, že na boj s ebolou je třeba víc peněz, vybavení i personálu. Podle Kerryho je ale pro dodávky pomoci a pohyb zdravotnického materiálu důležité, aby letecké společnosti dál létaly do západní Afriky a aby zůstaly otevřené hranice.

Nynější epidemie eboly, která propukla v březnu, usmrtila v Libérii, Sieře Leone a Guineji více než 3400 lidí. To je zhruba polovina infikovaných.

autoři: Zahraničí, ČTK | 8. 10. 2014 17:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama