Epidemie eboly v USA je nepravděpodobná, ujišťuje vláda

ČTK ČTK
4. 10. 2014 20:55
Nemocnice v Dallasu, kde se léčí nakažený Liberijec, označila stav pacienta za kritický. Dříve jej popisovala jako vážný.
Foto: Reuters

Washington/Dallas - Zdravotnické úřady ve Spojených státech izolovaly deset lidí, kteří přišli do nejbližšího kontaktu s Liberijcem, u něhož po příletu do USA propukla ebola. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Skupina zatím příznaky infekce nevykazuje.

Americká vláda se mezitím nadále snaží rozptýlit obavy domácí veřejnosti z eboly. Epidemie tohoto smrtícího onemocnění ve Spojených státech je prý vysoce nepravděpodobná, protože americký zdravotní systém je schopen šíření nemoci zabránit.

Zdravotníci po potvrzení eboly v Dallasu, kde Liberijec po příletu ze západní Afriky onemocněl, identifikovali asi sto lidí, kteří s infikovaným přišli v nějaké formě do kontaktu. Asi polovinu z této skupiny bedlivě sledují.

Stav nakaženého je kritický

Nyní je deset lidí z užší skupiny v izolaci, neboť byli vystaveni nejvyššímu riziku nákazy. Součástí deseti izolovaných lidí jsou i čtyři blízcí rodinní příslušníci Liberijce, kteří již dříve byli v domácí karanténě. Úřady již také nechaly vydezinfikovat domácnost, kde Liberijec pobýval.

Nemocnice v Dallasu, kde se Liberijec Thomas Eric Duncan léčí, nyní označila stav pacienta za kritický. Dříve popisovala Duncanův stav jako vážný.

Případ z Dallasu zvýšil bdělost v zdravotnických zařízeních po celé zemi, aby lépe vyšetřovali své pacienty. Avšak žádný nový případ dosud nebyl zaznamenán, ujistil dnes podle agentury Reuters doktor Thomas Frieden, který řídí síť středisek pro kontrolu a prevenci nakažlivých nemocí.

Média již v pátek informovala o případu z Washingtonu, kde jistý pacient vykazuje částečné příznaky eboly. Pacient, který byl nedávno v Nigérii, je podle washingtonské kliniky ve stabilním stavu. Riziko, že je skutečně nakažený, je prý nízké.

Jsme dobře vybaveni

"Zdravotnická infrastruktura ve Spojených státech je dobře vybavena k zastavení eboly," prohlásil na tiskové konferenci ve Washingtonu šéf oddělení pro infekční choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci. Dodal, že epidemie eboly v USA je "mimořádně" nepravděpodobná.

Poradkyně amerického prezidenta pro otázky bezpečnosti Lisa Monacová uvedla, že Spojené státy neuvažují o zákazu vstupu do USA pro osoby ze západoafrických zemí, které byly ebolou nejvíce postiženy. "Domníváme se, že takový typ kroků by právě teď ve skutečnosti reakci (na ebolu) komplikoval," dodala.

Obrana těžší než před teroristy

Americká vláda již delší dobu tvrdí, že nejlepším způsobem, jak dostat ebolu pod kontrolu, je zaútočit na její zdroj. Spojené státy by podle mluvčího Pentagonu mohly do západní Afriky vyslat až 4000 vojáků na pomoc v boji s touto nemocí, napsala agentura AP.

Uvedla rovněž, že případ z Dallasu vedl k výzvám přitvrdit opatření na ochranu Američanů, například zakázat lety do USA ze zemí, které epidemie postihla. Úřady mezitím ujišťují, že spolucestující nakaženého Liberijce při letu do USA nebyli ohroženi, a že kontrolují zdravotní stav cestujících, aby zabránili přenosu infekce. Avšak podle některých odborníků, například profesora Sheldona Jacobsona, je obrana před ebolou těžší než před teroristy.

 

Právě se děje

Další zprávy