Pacient nakažený ebolou v USA cestoval z Libérie přes Brusel

ČTK ČTK
2. 10. 2014 8:16
Liberijec, u něhož se nemoc projevila až po několika dnech po příletu, mohl nakazit virem krvácivé horečky příbuzné a další osoby.
Foto: Reuters

Dallas - První zjištěný pacient, který ve Spojených státech trpí ebolou, přiletěl do USA běžnou linkou z Libérie přes Brusel. Podle agentury Reuters to dnes oznámila liberijská vláda.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) prohlásilo, že muž, který je liberijským občanem a u něhož se nemoc projevila až po několika dnech po příletu, mohl nakazit virem krvácivé horečky některé členy rodiny a další osoby.

Ředitel CDC Thomas Frieden vyslovil přesvědčení, že se smrtelná nemoc v USA nerozšíří. O situaci podle agentury Reuters informoval osobně prezidenta Baracka Obamu. Prozatím ale testy žádného dalšího nakaženého neodhalily, úřady však nadále pátrají po lidech, se kterými nemocný přišel do kontaktu.

"Je jistě možné, že u někoho, kdo byl v kontaktu s touto osobou, se může v příštích týdnech ebola objevit. Nepochybuji ale o tom, že zabráníme jejímu šíření po Spojených státech," řekl podle Reuters na tiskové konferenci ředitel CDC.

Město Dallas, kde je pacient ve vážném stavu hospitalizován, uvedlo, že ebola se zatím u nikoho nepotvrdila, ani u třech členů posádky sanitky, která se o muže starala. Trojice zdravotníků je nicméně v izolaci, kde setrvá tři týdny.

O tom, že jde o liberijského státního příslušníka, hovořil expert CDC Tomy Kenyon, podle kterého nebylo možné zabránit tomu, aby se nemoc dostala do USA. V letadle ještě symptomy choroby neprojevoval.

Liberijské ministerstvo informací dnes uvedlo, že muž do USA letěl přes Brusel. To následně podle Reuters potvrdily i kanadské zdravotnické úřady. Americké aerolinky již ohlásily, že kvůli ebole úzce spolupracují s CDC.

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí v úterý oznámilo, že od neděle je v Dallasu ve státě Texas hospitalizovaný muž nakažený ebolou, který nedávno pobýval v Libérii. Tento západoafrický stát patří k zemím nejvíce postiženým touto virovou chorobou.

Pacient léčený v Texasu je možná nejen prvním nakaženým ebolou v USA, ale i prvním případem této choroby mimo území Afriky, řekl podle agentury AFP Frieden novinářům.

USA již dříve evakuovaly do vlasti tři své občany, kteří se během nynější epidemie eboly nakazili v západní Africe a začali se tam léčit.

Podle portálu nytimes.com ale muž přicestoval 20. září do Dallasu z Libérie běžnou leteckou linkou. V té době nevykazoval žádné příznaky nemoci, ty se u něj poprvé objevily až o čtyři dny později. Poprvé navštívil nemocnici 26. září, ale po vyšetření dostal antibiotika a byl poslán domů. Lékařům tehdy podle AP nesdělil, že přiletěl ze západní Afriky, kde je epidemie eboly. Nakažený je v izolaci od neděle 28. září, v úterý pak CDC oficiálně oznámilo jeho diagnózu.

Boj UNICEFu s epidemií v západní Africe
Boj UNICEFu s epidemií v západní Africe | Foto: Reuters

Ebola se zpočátku projevuje jako chřipka, neboť pacienta sužují teploty a bolesti svalů. Později ale teplota rychle stoupá, nakažený ztrácí sílu a začíná vnitřně krvácet. Na kůži se rovněž objevují takzvané petechie, což jsou krevní výrony.

Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích - Guineji, Sieře Leone a Libérii - podlehlo již více než 3000 lidí. Podle úterní zprávy fondu UNICEF přibylo v důsledku epidemie také značné množství sirotků. Jednoho nebo oba rodiče ztratilo prý kolem 3700 dětí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy