USA hlásí první případ eboly, nakažených může být více

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2014 16:09
Muž, který se vrátil ze západoafrické Libérie, je hospitalizován v texaském Dallasu. Léčit se začal po necelém týdnu. Žádní další lidé v Texasu příznaky nemají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dallas - Spojené státy hlásí první případ nákazy ebolou na svém území. .

Pacient s nákazou je hospitalizován v Dallasu ve státě Texas, oznámilo v úterý americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Muž nedávno pobýval v Libérii, tedy v západoafrické zemi, která patří k nejvíce postiženým.

Nakažených navíc může být více, jelikož se pacient začal léčit až šest dní po návratu ze západní Afriky a mohl do té doby virem nakazit například některé členy rodiny.

"Je jistě možné, že u někoho, kdo byl v kontaktu s touto osobou, se může v příštích týdnech objevit ebola," řekl podle Reuters na tiskové konferenci šéf CDC Thomas Frieden.

Podle nejnovějších zpráv žádní další lidé příznaly nákazy nevykazují.

Krizová sbírka Lékařů bez hranic na boj s ebolou

Lékaři pečující o pacienty nakažené ebolou

Číslo účtu: 222 666 / 2700

Dárcovská SMS: text DMS EBOLA na číslo 87 777 (cena dárcovské SMS činí 30 Kč, Lékaři bez hranic obdrží 28,50 Kč)

Online dary: www.lekari-bez-hranic.cz/online-dary

"Nepochybuji ale o tom, že zabráníme jejímu šíření po Spojených státech," dodal.

Spojené státy již dříve evakuovaly do vlasti tři své občany, kteří se během nynější epidemie eboly nakazili v západní Africe a začali se tam léčit.

Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích - Guineji, Sieře Leone a Libérii - podlehly již více než 3000 lidí.

Podle úterní zprávy fondu UNICEF přibylo v důsledku epidemie také značné množství sirotků. Jednoho nebo oba rodiče ztratilo prý kolem 3700 dětí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy