Nejčernější scénář: Ebola do ledna nakazí 1,4 milionu lidí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
24. 9. 2014 16:25
Ve své modelové studii to tvrdí americké Středisko pro kontrolu nemocí, které zpracovalo několik možných variant budoucího vývoje. K té nejhorší prý ale s největší pravděpodobností nedojde.
Podezření na nákazu virem eboly. Freetown v Sierra Leone.
Podezření na nákazu virem eboly. Freetown v Sierra Leone. | Foto: Reuters

Atlanta/Ženeva - Smrtícím virem eboly by se do druhé poloviny ledna 2015 mohlo v západní Africe nakazit na 550 tisíc až 1,4 milionu lidí.

Ve své počítačem vytvořené modelové epidemiologické studii - týkající se pouze Sierry Leone a Libérie - to alespoň tvrdí Středisko pro kontrolu nemocí (CDC) v americké Atlantě, které zpracovalo několik možných scénářů budoucího vývoje.

Výstupy Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou oproti tomu krátkodobější a o poznání střízlivější než nejčernější scénář navržený CDC.

Organizace nicméně rovněž informovala, že míra úmrtnosti se podle nových dat pohybuje na hranici 70 procent. Dříve se přitom hovořilo o nižších hodnotách okolo 50 procent.

"Posuzování úmrtnosti během této epidemie je v mnoha případech komplikováno neúplnými informacemi o klinických výsledcích,“ uvedl spoluautor studie WHO lékař Christopher Dye.

"Tato analýza ukazuje, že do 14. září zemřelo celkem 70,8 % pacientů. Toto číslo bylo shodné v Guineji, Libérii a Sieře Leone."

WHO tento týden odhadla, že pokud nebudou přijata další opatření, tak by počet lidí nakažených ebolou v západní Africe mohl na začátku listopadu dosáhnout dvaceti tisíc. CDC oproti tomu ve svých odhadech tvrdí, že přes 20 000 lidí by mohlo být v Sieře Leone a Libérii nakaženo už na konci září.

Pesimistický výhled

Nejpesimističtější scénář střediska v Atlantě vychází z předpokladu, že současné oficiálně evidované množství případů eboly je značně podhodnocené a skutečný rozsah nákazy je v tuto chvíli 2,5krát vyšší, než tvrdí WHO. Podle něj by bylo v tuto chvíli ve zmíněné dvojici států nakaženo už téměř 20 tisíc lidí.

Zároveň předpokládá, že v oblasti nebudou přijata žádná další opatření a místní obyvatelstvo nezmění své chování.

Odborníci, na které se odkazuje server BBC, ale studii CDC označují za "poněkud pesimistickou". 

V úterý publikovaný dokument je totiž zpracován na základě srpnových dat, a nebere tak v úvahu některá z od té doby přijatých opatření - například rozhodnutí Washingtonu vyslat do západní Afriky na 3000 příslušníků ozbrojených složek, připomněla agentura Reuters.

Ředitel CDC Thomas R. Frieden sám přiznává, že od srpna vešla v platnost nová opatření a nejpesimističtější scénář se zřejmě nenaplní. "Můj pocit je, že opatření, která teď provádíme, zapříčiní, že k nejhoršímu scénáři nedojde," sdělil serveru The New York Times. "Je ale důležité pochopit, že by se to mohlo stát," doplnil.

Optimistický výhled - epidemie bude v lednu zažehnána

Další scénář, který CDC vymodelovalo, je o poznání optimističtější. Pokud by se podařilo zmírnit riziko přenosu nákazy, na začátku roku by epidemie v obou zmiňovaných zemích mohla být de facto u konce.

Ebola. Ilustrační foto
Ebola. Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Rozsáhlé a okamžité akce - například ty, které již začaly - mohou epidemii přivést k bodu zvratu a zapříčinit rychlý pokles případů," sdělilo středisko.

V Senegalu a Nigérii je podle WHO epidemie v tuto chvíli "víceméně zvládnutá“.

Do Afriky míří experimentální léky

Nadace Welcome Trust mezitím oznámila, že v západní Africe budou poprvé mezi pacienty otestovány experimentální léky. Mezi nimi například ZMapp, který už obdrželi někteří zdravotničtí pracovníci.

"Během příštího týdne nebo dvou budeme hodnotit oblast a pracovat s WHO na identifikaci léků, které by měly být upřednostněny," uvedl lékař Peter Horby z centra pro tropické choroby při univerzitě v Oxfordu. První testování by podle něj mohlo začít na začátku listopadu.

Použití léků je podle něj ještě potřeba zkonzultovat se zasaženými zeměmi a dohodnout ho s místními obyvateli.

Nakažených je téměř 6000

Podle údajů WHO epidemie dosud nakazila přes 5800 lidí, zemřelo jich více než 2800. Nejvíce obětí hlásí právě Sierra Leone, Libérie a také Guinea, z níž se epidemie před více než půl rokem rozšířila.

V pondělí Stephen Gaojia - který má na starosti boj s ebolou v Sierra Leone – oznámil, že během třídenní osvětové a informační megakampaně zdravotníci našli na 70 těl nových obětí nákazy. V zemi o víkendu platil zákaz vycházení.

"Máme množství těl, která je nutné pohřbít, ale to je od začátku epidemie běžné. Zaznamenali jsme rovněž 150 nových případů," cituje Gaojiu ČTK. Informační kampaň, během které vláda do měst a obcí vyslala okolo 30 000 zdravotníků a dobrovolníků, byla označena za úspěšnou.

 

Právě se děje

Další zprávy