Pád režimu Bašára Asada je pro Rusko významnou strategickou ránou. Satelitní snímky ukázaly, že Rusko stáhlo (zatím se neví, zda dočasně, nebo trvale) plavidla z města Tartus, které mu po desetiletí poskytovalo přístav na jižním křídle NATO a hub pro operace v Černém moři a Africe.
"Rusové potřebují nějakou oporu ve Středozemním moři také proto, že jim Turci kvůli válce na Ukrajině uzavřeli Bosporskou úžinu do Černého moře," uvedl pro Newsweek americký viceadmirál ve výslužbě Robert Murrett. Podle něho by se mohli pokusit najít nějaký jiný přístav, ale žádný z nich nebude tak dobrý jako Tartus.
"Bez této základny bude přítomnost Ruska ve Středomoří zpochybněna. Budou se snažit znovu oživit starou sovětskou síť, což už do jisté míry dělají," řekl šéf istanbulské poradenské společnosti Bosphorus Observer Yörük Işık. Rusové podle něho často využívají alžírská vojenská mola a do jisté míry i nestabilní Libyi.
"Rusko se bude snažit přesvědčit Alžírsko, aby mohlo více využívat svá mola, která jsou v dobrém stavu. Budou se snažit možná něco domluvit v libyjském Benghází a možná i v Tunisku, to ale bude mít velký negativní účinek," myslí si Işık.
Rusové kromě námořní základny v Tartusu využívali i poblíž ležící leteckou základnu v Hmímímu. "Ztráta ruských základen v Sýrii bude mít velké důsledky pro globální vojenskou stopu Ruska a jeho schopnost operovat v Africe," uvedl americký think-tank Institut pro studium války (ISW).
Významný ruský vojenský kanál Rybar, o němž se předpokládá, že je přinejmenším zčásti veden bývalým zaměstnancem ruského ministerstva obrany, uvedl, že po Sýrii je dalším logistickým centrem pro ruské vojenské operace Libye. Podle Rybara však mohou letadla doletět do Libye bez zastávky pouze tehdy, když nepřepravují náklad. "Tím se zásobování operací v Africe přes Libyi stává velmi drahým a nestabilním," napsal Rybar.
Rusko by mohlo využít své přítomnosti ve východolibyjském přístavu Tobruk nebo pokračovat v jednáních o základně v súdánském městě Port Súdán u Rudého moře. Rybar uvedl, že obě varianty budou pro Moskvu obtížné. "Rusko nemá s těmito zeměmi žádné formální dohody," uvedla ISW.
Neschopnost Ruska podpořit dlouholetého spojence Asada může podle ISW také ohrozit nejen jeho pozici u afrických autokratů, které se snaží podporovat, ale i vyšší geopolitický cíl, totiž stát se globální supervelmocí," dodal ISW.
"Vyřiďte Putinovi, že do Ruska neuteču." Asadovi se jeho výrok vrátil jako bumerang. (Celý článek s videem zde)